Doğa Ve Yayla Havası İçin Manisa Spil İdeal

  • 0
  • 3.083
Yazı Boyutu:

Bu hafta dağcılık duygularım depreşti. Yaz sezonu genelde deniz kıyılarındaki kentleri yazıyorum. Ancak aşırı sıcakları sevmeyenler için de bu hafta Manisa Spil Dağı’nı önereceğim. Denizden 1517 metre yükseklikte, havanın 10-15 derece daha serin olduğu Spil Milli Parkı, kalınabilecek tahta evleri, ormanları, yılkı atları,  Kybele gibi mitolojik değerleri, mağara, in, kanyon, dolin gibi jeofizik doğal ve panoramik güzellikleri ile ülkemizin en güzel parklarından biridir. Spil’e çıkmadan önce yol üzerinde Yemek Dünyası’nda kahvaltı veya yemek yemeği ihmal etmeyin…

Bu haftaki rotamı çok sevdiğim arkadaşım Zeki Pırıldar’ın tavsiyesi üzerine Manisa Spil olarak belirledim. Yıllardır yaptığım dağcılık sporu nedeniyle zorlu kış şartlarında bile çıktığım Spil Dağı’nda yüzlerce anım var. Yaz aylarında sıcakları sevmeyenler daha serin olan yayla ve dağ evlerini seçerler. Ödemiş Bozdağ, Manisa Spil hafta sonu gidilecek ideal yerlerdi. Cumartesi Pazar kendimi rehberim Zeki Pırıldar’a bıraktım. Spil’e pek çok çıkış noktası var. Biz Kemalpaşa Sütçüler Köyü tarafından çıktık. İzmir Ankara yolu üzerinde 25’nci kilometrede otopazarı dönüşündeki Yemek Dünyası’nda kahvaltı yaptık. Sıcak sıcak lavaş ekmeği ile civar köylerden aldıkları organik ürünlerden oluşan kahvaltı süperdi. Yemek Dünyası sahipleri Mustafa ve Mehmet Erdoğan yanıma gelip, “Ahmet bey biz POSTAEGE’deki yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz. Sizi bir gün mekanımıza davet edecektik. Siz kendiniz geldiniz. Çok mutlu olduk dediler”. Spil dönüşü akşam yemeği için benden söz aldılar.

Spil 10-15 derece daha serin
Denizden 1517 metre yükseklikte, kalınabilecek tahta evleri, ormanları, yılkı atları,  Kybele gibi mitolojik değerleri, mağara, in, kanyon, dolin gibi jeofizik doğal ve panoramik güzelliklerinin yanı sıra havanın 10-15 derece daha serin olduğu Spil’e çıkarken rahmetli Ahmet Bedevi’nin (Manisa Tarzanı) “Üzüntü, dağın üzerine gelip duran buluta benzer. Çok durunca yağmur olur, kar olur, yerleşir kalır. Başında üzüntüyü çok durdurmaya gelmez. Bulutu daha bulut halindeyken kovmak lazım” çok beğendiğim sözleri aklıma geldi. Hayatı sevmek adına günümüzde pek çok kişinin ihtiyacı olan ne kadar güzel bir söz değil mi? Manisa Tarzanı tam bir doğa dostuydu. Türkiye’nin en önemli milli parklarından olan Spil, Seyirtepe çevresindeki endemik bitki türleri, derin vadiler, kar ve rüzgarın şekillendirildiği yaşlı çam ağaçlarıyla olağanüstü bir görüntü oluşturur. Bitki örtüsü yönünden zengin olan milli parkta yüksekliğe çıkıldıkça kızılçam, karaçam ve karışık olarak meşe, ardıç, çınar, laden, defne, berberis, kuşburnu ve yaban mersini bulunmaktadır. Yılkı atlarının özgürce dolaştığı Spil’de, yaban hayatı bakımından da keklik, tavşan, çakal, yaban domuzu ve birçok ötücü kuş cinsi hayat buluyor. Ağlayan kaya ve Kybele gibi mitolojik değerleri de olan Spil’de, milli parkın asıl yerleşim sahası olan Atalanı’nda piknik tesisleri, kamp alanı, 25 adet tahtadan dinlenme evi, kır gazinosu, Atalanı Kır Kahvesi ve Çampınar Gazinosu devamlı hizmete açık. 4 kişilik, 5 kişilik, 6 kişilik, 8 kişilik 25 tahta evin bulunduğu Spil’de mutlaka bir gece de olsa kalın. Temiz hava nedeniyle 5-6 saat uykunun yeteceğini göreceksiniz. Merkezi ısıtma sistemi de mevcut. Milli Park Başmühendisliğinin 0 236 237 10 61/128 telefonundan bilgi alabilirsiniz. alabilirsiniz. 

Yemek Dünyası

Söz verdiğim üzere Spil dönüşü Erdoğan kardeşlerin işletiği Yemek Dünyası’na uğradım. Rahmetli babalarının 45 yıl önce başlattığı lokantacılığı geliştirerek bin metrekare alanı restorana dönüştüren Erdoğan kardeşler, o civardaki fabrikaların üst düzey yöneticilerine hizmet ediyormış. Spesiyallerini hazırlamışlar ama hepsini yememiz mümkün olamazdı. Krep içine sarılı kaşarlı ve beşamel soslu ıspanak ponki, ızgarada pişirilmiş patlıcan ve kabaktan oluşan saklı piliç, kurban kavurmasından yoğurtlu kebap, Bolu oturtma, kekikli dana külbastı, mantar soslu dana bonfile, gondol sefası, lahmacun ve pide çeşitlerinden birer parça yiyebildim. İnanın süper lezzetteydi. Cenk Yiğit usta ve Erdoğan kardeşler babalarından el almışlar. Arkadaşım Zeki Pırıldar benden daha iştahlı çıktı. Yemeğin üzerine ekmek kadayıfı, kirece yatırılmış kabak ve içi cevizli incir tatlısı tabiri caiz ise ilaç gibi geldi. 35 kişinin çalıştığı Yemek Dünyası’nın müdavimleri arasında Japon, İtalyan ve Iraklı işadamlarının da olduğunu öğrendim. (0232-877 14 77  -877 21 12) Valla ben kahvaltıları dahil süper lezzetteki yemekler ve tatlılar için yüz üzerinden yüz puan verdim. Denemenizi tavsiye ederim.

YORUM YAZ
Arşiv