Dünya’Da Kömür Tüketen 4’Ncü Ülkeyiz!!!

  • 0
  • 575
Yazı Boyutu:

 
 
 


ÖncelikleSoma’da hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı vesabırlar diliyorum. Çevre yazıları yazmaya başladığım 2000 yılından buyanakömürün zararlarını anlatan yüzlerce yazı yazdım.
 
Bu hafta Manisa’nın Somaİlçesinde yaşanan faciadan sonra yine kömür üzerine yazmaya karar verdim. Bukez kendi düşüncelerimi değil dünyanın önemli kuruluşlarının fosil yakıt kabuledilen kömürün dünyaya ve insanlara verdiği zararları istatistiki bilgilerleaktaracağım. Çin’de hava kirliliğine bağlı ölümleri inceleyen Amerikalı bilimadamları 1950-1980 yılları arasında dağıtılan bedava kömürlerin ortalama ömrü5.5 yıl kısalttığını tespit etmişler ve hazırladıkları raporda, “Bedavakömürlerin 90 şehirde ısınmayı başardığı övgüye değer. Ancak sağlık açısındansonuçları felaket oldu” . Kömürün yol açtığı hava kirliliğinden her yıl Çin’de190 bin, Hindistan’da 60 bin, ABD’de 13 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahminediliyor. İngiltere Harvard Üniversitesi’nin İtalya’da yaşayan 2 bin kişiüzerinde yaptığı araştırmada fosil (kömür) yakıtların yanmasıyla ortaya çıkanküçük parçacıkların kanın pıhtılaşarak beyne gitmesine sebep olduğu ve buparçacıkların kalp hastalıkları ve felç riskini arttırdığı ortaya çıkarıldı.  Dünya üzerindeçalışılan 1200 kömür santralinden yılda 8 milyar ton karbondioksit salımınıniklimlerin değişmesine yol açtı belirtildi.

İki kez gününfosili seçildi
Çin’in BaşkentiPekin’de toplanan Dünya Rüzgâr Enerjisi Konseyi, dünyadakirüzgar enerjisinin kullanımı halinde karbon salınımı yılda 1,5 milyar tonazalacağını açıkladı.Dünya üzerinde sıcaklık 333 aydan beri artıyor. Alman bilim adamlarından kabus gibi bir uyarı; “El Nino'nunetkisiyle 2014 kaydedilmiş en sıcak yıl olabilir. Türkiye’nin, OECDülkeleri arasında kömüre en çok yatırım yapan ülke olduğu ve dünyada Çin,Hindistan ve Rusya’dan sonra en fazla kömür tüketen ülkeler arasında 4’ncüsırada geldiği belirtiliyor. İstanbul Uluslararası finans kuruluşlarınınverdikleri kredilerin çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini araştıranBankwatch kuruluşu, Greenpeace Akdeniz’in desteğiyle hazırladığı raporda,Türkiye’de birkaç yıl içinde 50 ila 86 arası (37 bin megavatlık) yeni kömürlütermik santral kurulması planlandığını açıkladı. Tüketiciyi ve İklimi KorumaDerneği’nin yaptığı açıklamada Türkiye’nin sera gazı salınımı yüzde 272 arttı. Buyıl Polonya’nın Varşova kentinde yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İklimDeğişikliği Konferansı’nda, 800’den fazla sivil toplum kuruluşununoluşturan İklim Eylem Ağı (Climate Action Network CAN) Türkiye’yi “GününFosili” seçti. Türkiye geçen yılda Durban ve Doha’da yapılan taraflarkonferansında günün fosili olmuştu. Kömürle ilgili başka söze gerek var mı?

Türkiye rüzgar enerjisi cenneti
Dünya Rüzgâr EnerjisiKonseyi, yeni yayınladığı “Rüzgâr Enerjisi Görünümü Raporu”na göre rüzgârenerjisiyle 2020 yılına dek dünya elektrik ihtiyacının yüzde 12’si, Türkiye’deyüzde 20’sini karşılama potansiyeline sahip olduğu gibi 1 milyon 400 bin yeniiş istihdamı yaratacağı belirtiliyor. Raporda Türkiye’de rüzgar endüstrisinin durumunailişkin de aşağıdaki şu ifadelere yer veriliyor:  “Türkiye'de toplamrüzgâr enerjisi potansiyeli 47 GW ve bu potansiyel önümüzdeki yıllarda darüzgâr pazarında hızlı bir ilerlemeye olanak tanıyor. 2015 yılına kadar kurulurüzgâr kapasitesinin yılda 500 ila 1000 MW büyüyerek 5 GW'ı aşması bekleniyor.Hükümet 2023 yılına kadar kurulu rüzgâr gücünü 20 GW'a kadar çıkarmayıplanlıyor. Ancak Türkiye'de rüzgâr enerjisindeki gelişmeler önündeki en büyükengel karmaşık ve bürokratik idari süreçler. Yöneticiler hala Türkiye'ninelektrik ihtiyacını nükleer gibi tehlikeli ve pahalı bir enerji türü ve kömürgibi iklim değişikliğinin en büyük nedeni olan enerjiyle vakit kaybediyor. Almanya'nın Aachen kentinde bulunanSolitem Şirketler Grubu'nun başkanı ve bilim adamı Dr. Ahmet Lokurlu,Türkiye'nin hâlihazırda
enerji ihtiyacının yüzde 30’nu yenilenebilirenerjilerden karşıladığını belirterek, doğru yatırımla bunun yüzde 70-80’lerekadar yükseltilebileceğini ifade ediyor. 

 
Çocuklara denizlerin kıymetinianlatan kitap
Geçen haftainsan eliyle dereler ve denizlerin nasıl kirletildiğini yazmıştım. İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, KaradenizBölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, çocuklara denizi sevdirmek ve denizciliktemel bilgilerini vermek amacıyla okullara “Ben Denizciyim” kitabı dağıtmayabaşladı. Alkışlanacak bir çalışma. Çünkü her zaman bilinç oluşturmanın,eğitimin küçük yaşlardan başlaması gerektiğini yazıyorum. Kitapta, Deniztemizliği, balık türleri, deniz sporları, denizcilik tarihi gibi önemli pek çokbilgi yer alıyor. Bu kitapçık denizlerin çok iyi korunması gerektiğinianlattığı gibi yarının ünlü denizcilerinin yetişmesine de ışık tutacak.
 

YORUM YAZ
Arşiv