Dünya Dağlar Günü Kutlandı

  • 0
  • 951
Yazı Boyutu:

Kazdağları çevrecilerin desteğinibekliyorÇevrekonularının yanı sıra gezi yazıları da yazan bir kişi olarak geçen hafta 4 günsüren Travel Turkey Turizm İzmir Fuarı’nı gezdim. Bu yıl fuarın onur konuğuÇanakkale’ydi. 40 yıllık yaşamımda gidemediğim Çanakkale’ye aldığım davetlerle buyıl 2 kez gidip karış karış gezerek “Türklerin dünya tarihine altın harflerleyazdığı destanın şehri Çanakkale” ve “Bir vatan kalbinin attığı yerdirÇanakkale” yazılarını yazmıştım. Çok güzel hazırlanan Çanakkale standında enönemli sorun Kazdağları’ydı. Çanakkale Belediyesi'nin "Bize Kazdağları’nınaltını değil, oksijeni, suyu, toprağı, bereketi lazım" ve "BizimKazdağları’na, Kazdağları'nın bize ihtiyacı var" sloganları ile katılarakbölgede yaşanan çevre felaketine de dikkat çekmişler. Çanakkale Şehitlerinianmak için iki kez zirve tırmanışı yaptığım sırada Kazdağları’nın endemikleri (Obölgede olan) göknar ağaçlarına hayran kalmıştım. Kazdağları’nda dünyada eşiçok az görülen 29 adet endemik bitki türü var. Şimdi o bitki ve ağaç türleri altınçıkarmak uğruna yok oluyorlar. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kızılderili Şef Seattle’nın “Son ırmak kuruduğunda,son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” sözünühatırlatarak “BizKazdağları’nın altınını istemiyoruz. Bu kadar para hırsı yüzünden doğa, toprak,içme suyu yok oluyor” diyor.

Kazdağlarıve çevresinde helikopterle çektirilen fotoğraf ve video görüntüleri ile madencilikfaaliyetlerinin verdiği zarar gözler önüne seriliyor. Dünya Dağlar Gününedeniyle Kazdağları’nda yaşanan çevre katliamına dikkat çekmek istedim. Dilerimyanlıştan biran önce dönülür.

Dağlar büyük bir zenginliktir
Her yıl 11 Aralık’ta DünyaDağlar Günü kutlanıyor. Türkiye’de Ağrı Dağı (5167mt.) dahil pek çok yüksek dağazirve tırmanışları yapan biri kişi olarak ve Türkiye’de tanıdığım binlercedağcılık sporu yapan arkadaşlarım adına dağların insan yaşamında büyük birzenginlik olduğunu söylemek istiyorum. Dağ ekosistemleri sıcaklığı, yağışı vedolayısı ile su döngüsünü belirleyerek, tarım, ormancılık ve turizm gibisektörleri besler. Tüm canlılar için temiz hava, su, gıda ve diğer doğalkaynaklar açısından da hayati bir önem taşımaktadır. İklim değişiklikleri yaniküresel ısınma öncelikle dağlık alanları etkilemekte ve bundan dolaylı tümcanlılar da etkilenmektedir. Dağlar gününde Prof. Dr. ZerrinToprak Karaman başkanlığında toplanan Dağlık Alanların Sürdürülebilirliği veYönetişimi Derneği, dağlık alanlarda yaşayan nüfusun sosyal ve ekonomik yaşamkoşullarının geliştirilmesi, iyileştirilmesi ile dağ eko-sisteminin korunmasıve katılımcı bir anlayışla akılcı yönetilmesi hususunda ulusal ve uluslar arasıdüzeyde etkin bir çalışma yürüteceklerini söyledi.

İzmir Harmandalı çöplüğünden kurtuluyor
Kokusu ayrıdert, yanmaları, patlamaları ayrı dertti. Yaz aylarında insanları bayıltacakhale gelen ve İzmir merkezine kadar yayılan çöp kokuları konusunda aldığımşikayet ve yazdığım yazı sayısını hatırlamıyorum. 21 yıllık Harmandalı çöplüğüçilesi bitiyor.   İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Harmandalı’da katı atıkdepolama fonksiyonlarını tamamlamış alanları kademe kademe kapatarak yeşilalana dönüştürme projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay aldı.Türkiye’nin ilk düzenli katı atık depolama alanı olan Harmandalı çöplüğürehabilite edilerek 17 farklı türde toplam 135.530 adet fidan dikilerek kentormanı haline getirilecek. Çevresinde oturanlaın çocuklarına oyun alanları,büyüklere yürüyüş tartan pistleri dev bir rekreasyon alanına dönüşecek.

Swissôtel Büyük Efes örnek olsun
Davetli olduğum Swissôtel Büyük Efes’deki gelenekselyemekler gününde bir çevre yazarı olarak ilgimi çeken otelin 2012 yılında 3 bin729 metreküp su tasarrufu yaptığı ve elektrik enerjisini kendisinin ürettiğioldu tabiki. Yemekte birlikte oturduğum Pazarlama Müdürü Ayşe Karpat, GenelMüdürleri Rıza Elibol’un çevre ve sürdürülebilir ekosisteme büyük değerverdiğini anlattı. Swissôtel Büyük Efes, TUROB (Turistik Otelciler İşletmecilerve Yatırımcılar Birliği) ve Bureau Veritas (Uluslararasıbağımsız denetim, kalite, gözetim, çevre, sağlık, uygunluk kontrolü hizmetleriveriyor) işbirliği ile yürütülen “Yeşillenen Oteller Projesi ” kapsamında GoldGreen Hotel (Altın Yeşil Otel) belgesini alan İzmir’in ilk oteli olmuş.“Yeşillenen Oteller” uygulamasında tesislerin hizmet kalitesinden ödün vermedençevreye zararlarını en aza indirmesi gözleniyor. Ayrıca Avrupalı turistlerinotel seçimlerinde“Yeşillenen Oteller” belirleyici rol oynuyormuş. Böyleişletmeler olduğu sürece o kentin sırtı yere gelmez. Çevreye duyarlılıklarındandolayı Swissôtel Büyük Efes Oteli Genel Müdürleri Rıza Elibol ve çalışanlarınıkutluyorum.
 

YORUM YAZ
Arşiv