Ege'nin parlayan yıldızı Çandarlı

  • 0
  • 6.195
Yazı Boyutu:

Gezilerime ve gezi yazılarıma yaz mevsimi nedeniyle öncelikle deniz kentlerinden başladım gezilerime. Her hafta İzmir'in bir sağındaki bir solundaki cennet köşelerini seçiyorum. Tabi ki Bergama, Tire, Ödemiş, Selçuk, Kozbeyli gibi pek özelliği taşıyan kentlerimizi eylül ayından itibaren tanıtmaya başlayacağım. Mail atarak davet eden okurlarıma buradan duyurmak istiyorum. Yazılarımı yakından takip eden meslektaşım Kadir Kemaloğlu eşi Fatma, tatlı kızları Elif, Nusret Güzeliş, Hakan Onaran'ın davetleri üzerine Çandarlı'ya gittim. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış verimli topraklarıyla ünlü Bakırçay ovasında doğup büyümüş bir insan olarak Çandarlı'ya, Dikili yazımda 3-4 satır yer vermiştim. Dikili'ye bağlı olan Çandarlı gibi Bademler'i de ayrıca yazacağım. Çünkü Bademler, denizi ve kumsalı ile dünya zenginlerinin balayına gittiği Hint Okyanusu kıyısındaki Maldivler adasına benzetiliyor.
Denize boynuz gibi uzanan bir yarımada üzerindeki Çandarlı'nın, turkuaz renkli denizinden daha önce olduğu gibi kaldığım 2 gün çıkmak gelmedi içimden. Çandarlı'nın, gerçekten Ege'nin parlayan bir yıldızı olma yolunda ilerlediğini gözledim. Pek çok güzelliği ile hak ettiği ilgiyi yıllar sonra görmeye başlamış. Pazar günü sahilinde gördüğüm kalabalık beni şoke etti. İğne atsan yere düşmez gibiydi. Sahildeki fotoğrafı gördüğünüzde inanacaksınız. Aslında gerçeği söylemem gerekirse yıllardır dağcılık sporu yapan biri olarak Çandarlı'nın denizinden çok bozulmamış ve iyi korunan zengin doğa yapısı cezp ediyor beni. Çandarlı'ya gittiğimde sahilinden çok arka sokaklarında dolaşırım. Zeytinlikler arasında huzur dolu köy evleri beni mest eder. Çandarlı'da hem köy hem şehir havasını yaşayabilirsiniz. Yeşilden yoksun beton yığınları arasına sıkışmış insanlardan biri olarak büyük tahta kapıları ve geniş avluları olan beyaz badanalı tek katlı evleri huzur dolu. Emekli olduğumda böyle küçük şirin bir kasabada bu tarz bir evde yaşlılığımın tadını çıkarmak istiyorum. Ancak şu da eklemem gerekiyor. Sabahın erken saatinde yarımadayı çeviren 3 kilometrelik deniz kıyısında 2-3 tur yürüyerek iyot kokulu tertemiz havayı ciğerlerinize depolamanızı öneririm. Çandarlı'nın kurucuları Amazonlardır. Amazonlar, ata binen ve son derece çevik savaşçı kadınlar topluluğudur. Çandarlı'daki antik Kent ve Kale adını Amazon Kraliçesi Pitane'den almıştır. Pitane "suyu bol" anlamına geliyormuş. Tarih boyunca Çandarlı'ya Hititliler, Lidyalılar, Persler, İonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, saruhanoğulları, Karesioğulları ve Osmanlı İmparatorluğu hakim olmuş. Ege Bölgesi'nin en önemli körfezleri İzmir'den sonra Çandarlı olarak biliniyor. Detayını çok iyi bilmediğim Çandarlı'ya İzmir Limanı kapasitesinden daha büyük liman çalışmalarının başladığı. İzmir'e 85 kilometre uzaklıkta ve üç tarafı denizle çevrili uzun bir sahil şeridine sahip Çandar'lı, kışın 4 bin yaz mevsiminde ise 5 kat artarak 20 bin nüfusa ulaşıyor. Çadırlı kamp kurmak isteyenler için Çandarlı'nın Denizköy'ünü öneririm. Pırıl pırıl plajı, cam gibi denizi ve sakinliği ile süper bir mekan. Yazımı Çandarlı'yı sindire, sindire yaşamış insanların bir sözüyle bitirmek istiyorum: "Ah Evliya Çelebi Uğramadın Kaybın var, Gördün mü yeryüzünde Çandarlı gibi diyar? Denizlerle karalar birbirine karışmış, güzellikler yarışmış seyrine doyum olmaz"
Nasıl gidilir?
Çandarlı, İzmir'e 85 kilometre uzaklıkta. İzmir otogarından her yarım saatte bir kalkan Dikili otobüslerine binerek ulaşabilirsiniz.

Ne yenilir?

Ege kasabası olan Çandarlı zeytin yağlı yemekleri ve deniz ürünleri ile çok ünlü. Sahilinde bütçeye uygun restoran ve lokantalar sıra sıra. Kokusu sokağa vuran kömür ızgarasında Ege'nin gözde balıkları çipura, levrek, dil, sardalye, barbun yemeden edemezsiniz bence.

Simay Restaurant 0(232)6731100, Samyeli Restaurant 673342, Senger Restaurant 67331 17

Nerede kalınır?

Çandarlı'da konaklama tesisleri genellikle sahil yolu Plaj Caddesi üzerinde sıralanıyor. Birçoğu balkonlu deniz manzaralı odalara sahip.
Tuana Pansiyon 0(232) 232 673 237, Emirgan Motel 673 25 00, Otel Villa Papatya673 39 29

YORUM YAZ