Ege turizminin gururu ALAÇATI

  • 0
  • 706
Yazı Boyutu:

 
İtalya gezisinden sonra Alaçatı ruhumu aşağı değilyukarılara taşıdı. Türkiye’de Bodrum, Antalya hatta Venedik gibi dünya kentiolmuş. Dar sokaklarında birbirinden şık butik oteller, restoranlar, cafeler,alış veriş mekanları beni mest etti. 8 Ağustos’a kadar sürecek Alaçatı PiyanoFestivali’nde dünyaca ünlü piyanistler var. Fransa’nın başkenti Paris’te CRR DeRueil Malmaison Konservatuvarı’nda viyola ana sanat dalı üzerine yükseklisansını tamamlayıp İzmir’e dönen kızım Nehir Akansu, “Baba Alaçatı’da PiyanoFestivali var. İdil Biret ile açılış yapılacak” deyince soluğu Alaçatı’da aldıkve sanat dolu bir hafta sonu yaşadık. Uzaktaki insanlar ülkesi veya yaşadığışehri ile ilgili olayları, sosyal ve kültürel faaliyetleri daha iyi takipediyor. Bir de ilgi alanı tabi ki. Macaristan’ın Budapeşte kentinde 200 yıllıkFrans Liszt Müzik Akademesi’nde bir yıl, Paris’te Sorbonne ÜniversitesiOrkestrası ve  CRR De Rueil MalmaisonKonservatuvarı’nda 3 yıl viyola çalıp yüksek lisans eğitimini tamamlayankızımdan bu isteğin gelmesi normal. İdil Biret ile başlayan hafta sonu sanatyolculuğumuz Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin (EGSD) gerçekleştirdiği AlaçatıMILLFEST Moda ve Sanat Festivali ile devam etti. Finali, Akın Kuşcan’ın UrlaAtatürk Kültür Merkezi’ndeki açtığı Doğal Deniz Kabukları Sergisi ile yaptım. 8Ağustos’a kadar sürecek Alaçatı Piyano Festivali’nde klasik müzik ve cazpiyanistleri Tolga Tüzün, Burçin Büke, Wolfgang Manz, Ezgi Serim, Mizuka Kano,Gülsin Onay piyano sevdalılarına unutulmaz geceler yaşatacak. Son derecerüzgarlı bir havaya denk gelmesine rağmen İdil Biret’in konseri, tümmüzikseverleri büyüledi. Dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsün Onay ile son bulacak AlaçatıPiyano Festivali’nde, Wolfgang Manz, Burçin Büke, Ezgi Serim, Mizuka Kano’nun konserlerini kaçırmayın.
 
Akın Kuşcan’dan deniz kabukları sergisi
Akın Kuşcan’ı 5 yıl önce Urla’nın bin yıllık tarihi köyüÖzbek’i gezdiğim sırada tanımıştım. Bülent Ersoy, Müjde Ar, Atıf Yılmaz, HalitKıvanç ve isimlerini hatırlayamadığım sanat dünyasının önemli isimleriniçektiği Akın’ın Yeri Restoran’ın sahibi olarak tanımıştım. Bu kez davetinirestoranına değil Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde açtığı Doğal Deniz KabuklarıSergisi’ne yapmıştı. Akın Kuşcan 50 yıllık marka restorancılıktan sonra kendiniemekliye ayırıp sanata adadı. “Sanatın yaşı yoktur” diyenleri doğrulayan 73yaşındaki Akın Kuşcan, hayatını kazandığı denizin dibinde neler olduğunuherkesin görmesi için hobi olarak başladığı doğal deniz kabuklarıyla yaptığıAbajur, kase, vazo, saksı, süs eşyaları gibi 200’e yakın eserinisanatseverlerle paylaştı. Urla Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Urla BelediyeBaşkanı Sibel Uyar ve CHP eski milletvekili Türkan Miçooğullarıaçılışını yaptığı sergi bir hafta açık kalacak.
 
 
Kapari bence ödüllük bir otel
Kapari bitkisi, ağrı kesici, kan bozukluğu, felç, romatizma,karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici özelliği ile çok faydalı bir bitkidir. Adınıinsanın dostu kapari bitkisinden alan Alaçatı Kapari Oteli, hem çok özeldekorasyonu hem Alaçatı’ya özgü taş ev mimarisi ile yapılmış binasıylagörenleri büyülüyor. İzmir’de finansman işleri ile uğraşırken yoğun iş hayatıve kent kalabalığından kaçarak Alaçatı’ya sığınan Oluş Kızılağaç’ın herayrıntısıyla uğraşıp Ege turizmine kazandırdığı oteli bence ödüllük bir tesisolmuş. Açıldığı 3 yıldır gittiğim Kapari Otel’de kendimi yazlık evimdeymişrahatlığı, konfor ve hizmet anlayışıyla ise dinlenmenin, tatilin adresi olarakgösterebilirim. Güler yüzünü tüm personeline de aşılayan Oluş Hanım, misafiriolarak gördüğünü söylediği müşterileriyle beraber ve sohbet içinde. Doğanınmucize bitkisi kaparinin hakimiyeti otelin mutfağına da yansımış. Ege otlarıile yapılan doğal yemekler ve mezelerin yanı sıra, tamamı el yapımı olan evmantısı, birbirinden farklı reçeller, kapari, kurutulmuş domates, ceviz vebiberiyeli ekmekli serpme köy kahvaltısı mükemmel. Yine ev yapımı buz gibilimonata kahvaltıya ayrı bir serinlik katıyor. Benden söylemesi denemedenkaliteyi anlayamazsınız.

YORUM YAZ