En Çevreci Belediyeler De Seçilsin

  • 0
  • 719
Yazı Boyutu:

“Konak Belediyesi ambalaj atıkları çöp değildir konulu birseminer verdi”, “Güzelbahçe Belediyesi 5 litre atık yağ getirene, 1 litreçiçek yağı hediye ediliyor”, “Karabağlar Belediyesi 6 ayda 1 ton atık piltoplandı”, "Foça Belediyesi’nden deniz ve kıyı temizliği kampanyası”,“Bayraklı Belediyesi en temiz sokağa 20 çeyrek altın ödül veriyor”, “ÇeşmeBelediyesi bahçesine ağaç dikmeyen konuta oturma ruhsatı vermeyecek”,“Karşıyaka Belediyesi en yeşil bahçe ve balkon yarışması düzenledi” gibifaaliyetlerin artması, yaşanan olumsuzlukları bir nebze hafifletiyor. Geçenhafta “Doğa Dostları Görev Başına” başlığı ile ormanların korunmasına dikkatçekmiştim. Maalesef Ege Bölgesi’nde 5 günde 30 değişik bölgede çıkanyangınlarında 500 hektar ormanlık alan kül oldu. Ne yazık ki sorumsuzlar vekötü niyetliler insanlar kadar birlik olamıyoruz. Çünkü orman yangınlarınınyüzde 92’si insan kaynaklı. 500 hektar çok büyük bir alan. Ağaçlandırma veErozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü verilerine göre bir hektarda karaçam, sarıçamve kızılçam cinsi 1660-2200 arasında ağaç bulunuyorsa, 500 hektar alanda birmilyon 100 bin yetişkin ağaç “Yok oldu” demektir. “Ağaç” deyip geçenler için 1milyon 100 bin rakamının bile önemi olmaz. Meteoroloji yine uyarıyor; havasıcaklığı 40 dereceye ulaşacakmış. Ormanları korumayı öğreninceye kadaryazacağım. Neyse ana konumuza dönelim. Yukarıda belediyelerin çevreciçalışmalarından birer örnek verdim. Çevreye önem veren belediyeler çoğunlukta.Bazı belediyelerin çevre çalışmaları ise çok ilginç. Örneğin KonakBelediyesi’nin geri dönüşüm atıklarını (Alo Atık Hattı: 05336957562)konutlardan belirli gün ve saatlerde toplaması gibi. Bir başka ilginç çevreprojesi ise İstanbul Bağcılar Belediyesi’nden. Dağıtılan, “Geri DönüşümHastanesi Kitabı”nı okuyup sorulan sorulara doğru yanıt veren ilk ve ortaokulöğrencilerine hem kaliteli hediyeler hem de “Çevre Gönüllüsü Kimlik Kartı”  veriliyormuş. Keza Ankara Sincan Belediyesi“Çevre Çiçeği, Çevre Müfettişi” kartları dağıtarak çevrenin korunmasındagençleri, çocukları yanına çekerek geleceğe yatırım yapması da ilginç. Atıkyağ, pil, mavi kapak toplamak da önemli. Ancak çevre bilincini geliştirirkengeleceğe yatırım yapan projelerin de armasını gerekiyor. Çevre sorunlarınaduyarlı ve bilinçli insanlar yetiştirmek herkesin görevi olmalı. Özellikleailelere, öğretmenlere, yaşanan kentin belediyeleri ve özel kuruluşlara büyükgörev düşüyor. Sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesinde çevremizi evimiz gibidüşünmeliyiz. Bu düşünceyi daha da genişleterek mahallemiz, iş yerimiz,şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız olarak değerlendirmeliyiz. Çevre ve ŞehircilikBakanlığı’na da naçizane bir önerim var; belediyeler arasında “En Çevreci ve EnSağlıklı Kent Ödülü” adı altında prestijli bir yarışma düzenlemesi özendiriciolmaz mı?

Güneş ormanları daha çok artsın
Enerjisinin yüzde 75’ini yurt dışından ithal eden ve enfazla kömür tüketen bir ülke olarak Ege Bölgesi’nde güneş enerjisinden elektriküreten santraların çoğalmasına çok seviniyorum. Denizli Serinhisar’a bağlı AyazKöyü’ne Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralından sonra Ege OrmanVakfı’nın da “Güneşten Ormanları” projesi hayata geçirdi. Sadece Ege OrmanVakfı’nın güneş santralından üreteceği elektrik yaklaşık 926 bin 576 kilowat.Bu miktarda enerji üretimi, yıllık 502.204 kilogram karbon salımınınengellenmesi anlamına geliyor. Yani bu da yıllık yaklaşık olarak 1100 adetağacın kurtarılmasını sağlayacak. Güneş enerjisi santraları küresel ısınmayayolacan karbon salımını önlediği gibi ekonomik ve sosyal kalkınma için ucuz,güvenilir, sürdürülebilir ve temiz enerji talebinin karşılanmasında zorunluhale geldi. Türkiye rüzgar ve güneş enerjisi bakımından cennet olmasına rağmendünyada en fazla yenilenebilen bu enerjiden en fazla yararlanan ülke Almanya.Bu bakımdan ülkemizde de güneş ormanlarının daha çok artmasını diliyorum.Enerji ile ilgili ek bir bilgi de konutlardaki yalıtımsızlık nedeniyle her yılortalama 9 milyar 265 milyon dolarlık elektrik boşa savruluyor.

Çocuklarınızı bu tiyatroya götürün
Geleceğimiz olan çocuklarımızın dünyadaki çevre olaylarınıöğrenip yarınlara daha bilinçli hazırlanması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi,çocuklara çevre bilincini aşılayacak ‘Rota Avustralya’ adlı bir tiyatro oyununusahneye koyuyor. Yarın saat 15.30’daki ilk oyunda Avustralya’da yaşayanAborjinler Kabilesinin toprağa olan bağlılıkları ve insan yaşamında toprağınönemi anlatılıyor. Diğer oyunlar ise 3-13-17 ve 23 Ağustos 2013 tarihlerindesahnelenecek. Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde Onur Erdoğan’ın yazdığı, TanerYıldırım’ın yönettiği oyunda çocuklar, hem çevre ve doğanın nasıl  korunacağını öğrenecekler hem de Aborjinlerleolan kültürel farklılıklarımızdan doğan komik olayları izleyip gülecekler.Haydi anne ve babalar çocuklarınızla birlikte tiyatroya.

YORUM YAZ
Arşiv