Enerji Üretmenin En Ucuz Yolu Gereksiz Enerjiyi Ön

  • 0
  • 1.680
Yazı Boyutu:

Haftanın Sözü “Çevre, insanların yaşama biçimini ve ekonomik gelişmesini belirleyen bir ögedir”  

 

Enerji tüketimini azaltan önemli çalışmalar başladı
Şiirlerinde doğayı sevdiren ve UNOSCO’nun 2002 yılında dünyada yılın şairi seçtiği Nazım Hikmet’in 110’uncu yaş günü kutlandı. Bende büyük şairi “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir orman gibi kardeşçesine. Bu hasret bizim”, “Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, 70’nde bile zeytin dikeceksin, hem de öyle çocuklara kalır diye değil, yaşamak yanın ağır bastığından”, “Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar. Sonra saygıyla toprağa oturdum, Toprak, güneş ve ben bahtiyarım” gibi anlamlı sözleriyle anıyorum. Çevre ile ilgili önemli adımlar atılıyor. Özellikle enerji konusunda ciddi kararlar alınıyor.  Geçtiğimiz günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı gerçekleşti.

Tasarruflu beyaz eşyalar % 50 indirim
Fuarda, enerji üretmenin en ucuz yollarının gereksiz enerji tüketmeden, daha verimli enerji kullanan teknolojilere sahip ev cihazları kullanarak tasarruf sağlamak olduğu görüşü ağırlık kazandı.  Başbakan, beyaz eşya üretici derneği yöneticileri ve işadamları ile bir araya gelerek ülkemizde kullanılan tüm beyaz eşyaların ‘A üç artı‘  özelliğine sahip olması ile Türkiye’ye yeni bir Keban Barajı kazandırmanın sağlanmış olacağını vurguladı. Türkiye’nin en büyük beyaz eşya üreticileri, enerji verimliliğine dikkat çekmek amacıyla,  yüksek tasarruflu tüm  “A artı” ürünlerinde yüzde 50’ye varan indirimleri başlattı ve şubat sonuna kadar sürdürme sözü verdiler. Beyaz eşyalarını değiştirme fikri olanların acele etmeleri ve elektriği verimli kullanan cihazları seçmelerini öneririm.

Batıçim’den de önemli adım
Enerji ile ilgili önemli bir adımda İzmir'in en köklü şirketlerinden biri olan ve son yıllarda enerji sektöründe de büyümesini sürdüren Batıçim’den.  Enerji ve çevre için 103 milyon dolarlık yatırıma imza atmaya hazırlanan Batıçim, 56 bin 500 ton karbondioksit gazının (Zeyirleyici, öldürücü gaz) atmosfere karışmasını önleyecek. Batıçim, bu yıl İzmir tesislerinde üretim hattını yenilemek için 12 milyon Avroluk yatırım ile Dik Hammadde Değirmenini hayata geçirerek yüzde 25 elektrik tasarrufu sağlayacak. 120 milyon kilovat saat elektrik fosil yakıt kullanılmadan üretilecek, yani atmosfere verilecek 56 bin 500 ton karbondioksit emisyonu ortadan kalkacak. Bu da 2 milyon 540 bin ağacın tutma kapasitesine eş değerde. Çevrenin korunmasına yönelik önemli çalışmalar gelecek kuşaklar için sevindirici. Dilerim tüm özel kuruluşlar bu sorumluluğu yaşar.   

4 konserden 7 bin 800 ağaç fidanı doğa ile buluştu
İşin ucunda ağaç dikmek olunca hangi aktivite olursa olsun en ön sırada yerimi alırım. Geçtiğimiz gün Ege Orman Vakfı Türk Sanat Müziği Koro’sunun Bayraklı Tepe Kule’deki konserini de kaçırmadım. TRT İzmir Radyosu’nun başarılı sanatçılarından Mehmet Şafak’ın şefliğinde bir yıl önce kurulan koronun verdiği 4 konserden gelen gelirle Urla Ovacık’a 2100, Seferihisar Kavakdere’ye 4 bin ve son konser ile Çeşme Ildırı mevkiine 1800 ağaç fidanı dikildi. 1995 yılında kurulan Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu’nun 17 yılda Ege Bölgesi’ndeki yanan ormanlara 8 milyon ağaç diktiklerin açıklayınca mutluluğum bir kat da arttı. Bravo Cem Bey, bravo Mehmet Şafak. İyi ki varsınız.

 

Bir fotoğraf  ve alınması gereken ders..
Yine çevreye duyarlı insanlardan örnek çalışma ve uyarıcı yazı ve fotoğraflar aldım. TRT İzmir’de kameramanlık yapan İlhan Arga bir fotoğraf atmış ki biz insanların doğaya nasıl zarar verdiğimiz açık ve net bir şekilde anlatıyor. Aslında fotoğrafın altına yazı yazmadan koysanız bile ne denmek istendiği anlaşılıyor. Tabi ki anlayanlara. Çok geç olmadan herkesin kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Kendini düşünmeyenler en azından çocuklarına nasıl bir dünya bırakacaklarına karar versinler.

Atık toplayan minik ellerinizden öpüyorum
Bir plastik atığın doğada ne kadar zamanda yok olduğunu bilmeyen yoktur. Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk İlköğretim okulunun minik öğrencileri yarıyıl eğitimleri boyunca tam 16 bin 300 adet kapak toplamışlar. Doğaya katkıda bulundukları gibi hem yürüyemeyen yaşıtlarına tekerlekli sandalye kazandırdılar hem de ekonomiye katkıda bulundular. He zaman yazılarımda çevreye duyarlı çocukların yetiştirilmesine değiniyorum. Yavru Tema, Mavi Gök, Yeşil Ağaç gibi çevre programları ile kağıt, metal, pil, plastik ve atık yağ toplayan Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk İlköğretim okulu minik öğrencilerinin ellerinden öpüyor ve öğretmenlerini de sorumlu insan eğittikleri için kutluyorum.

YORUM YAZ
Arşiv