Foça Sizi Çağırıyor

  • 0
  • 606
Yazı Boyutu:

Ünlü tarihçi Homeros, Odyseia adlı kitabının Foça ile ilgilisatırlarında Siren Kayalıkları’ndan çıkan ıslığa benzeyen gizemli seslerinçağrısından çok etkilendiğini yazmış. Efsaneye göre; Foça’da yaşayan Sirenler,buradan geçmekte olan gemilerdeki tayfaları doğaüstü müzikleriyle büyülerlermişve bu karşı konulmaz davetten etkilenmemeleri için tayfaların kulaklarına mumpeteği tıkanırmış. Ünlü tarihçinin bu çağrı yani davetini Karataş rivayeti dedoğrular nitelikte sanki. Foça ile ilgili anlatılan Karataş öyküsünde, neredeolduğu bilmeyen bir Karataş varmış ve o taşa basanlar mümkünü yok bir dahaFoça’dan kopamazlarmış. Mecbur kalıp bir yerlere gitse dahi mutlaka bir gündönüp dolaşıp yine Foça’ya döneceği söylenir. Bende bu hafta sonu sizlere Ünlütarihçi Homeros’un etkilendiği siren kayalıklarının çağrısını hatırlatmak veeğer başka bir planınız yoksa cam gibi denizinde serinlemenizi tavsiyeediyorum. Benim Foça maceram 1983 yılında askerliğini yapacak bir arkadaşımızıkomanda birliğine teslim etmeye gittiğimiz sırada başladı. Gençlik aşkı,yüzlerce dostluk ve anıyı yaşadığım Foça’ya kaç kez gittiğimi hatırlamıyorum. SirenKayalıkları’nın gizemli müziği veya Karataş’ın hikmeti olabilir.

Gün batımınadoyamazsınız
Foça’ya girdiğiniz anda turkuvaz renkli denizinden fışkıraniyot kokusunu hemen duyarsınız. Ege’de eski dokusunu nispeten de olsakoruyabilmiş çok az sayıdaki sahil yerlerinden birisidir Foça. Daracık taşsokakları, eski evleri, neşeli ve güler yüzlü insanları, gün batımı eşliğindeyelkovan kuşları, martılar, balıkçıllar ve ada güvercinleri başka aleme götürürinsanı. Günbatımı burada gerçekten çok, çok özeldir ve seyretmeye doyamazsınız.Foça fotoğrafçıların önemli bir mekanıdır. Foça'ya adını veren foklar, bu kentiçin özel bir öneme sahiptir. Balıkçılar ağlarını parçalamasına rağmen foklarasevgiyle yaklaşır ve korurlar onları. Zaten dünyada toplam 400-450 tane fokbalığı kaldığı ve neslinin tükenmekte olduğu tüm çevreciler tarafından sık sıkdile getirilir. Eğer tekne turlarına katılırsanız, rüzgarın ve dalgalarınaşındırarak dantel gibi işlediği Siren Kayalıklarının sevimli ev sahipleriAkdeniz Fokları’nı görme şansınız da olabilir. Çevredeki irili ufaklı pek çokada ile bakir koyları günübirlik teknelerle görüp oralardaki turkuvaz renkli denizlerinde kulaç atlamalısınız. TopDağı üzerindeki tarihi yel değirmenleri ışıklandırılmış ve sizi o günleregötürdüğü gibi geceleri çok hoş bir görüntü de oluşturuyor. Foça eskideğirmenleri, denize dimdik inen yarları ve kıyısındaki kumsalları, tertemizotelleri, küçük ve sevimli pansiyonları ve Büyükdenz ve Küçükdeniz kenarınasıralanmış güzel balıkçı lokantaları ve ilçe insanları sizleri güler yüzlükarşılarlar.

Buone Beach Türkiyestarlarını getirecek
Bu ülkenin ekonomisine katkı sağlayan ve iş istihdamıyaratan dürüst insanları takdir ettiğim gibi davetini kıramadığım KamilYıldırım Kuzu ve Şenol Azak’ı da Foça’ya kazandırdıkları Buone Beach tesisleriyerinde inceleyip onları kutladım. Çocukluğunu bildiğim Kamil Yıldırım’ın gençbir işletmeci olması beni gururlandırdı. Annesi ve babasıyla uzun yıllar EskiFransız tatil köyünün yanındaki çam ormanlarıyla kaplı bakir koyu PeopleCamping (Halk Kampı) dar gelirli vatandaşlara çadır kampı olarak işletmişlerdi.Aynı yeri Mambo Beach’in eski işletmecisi Şenol Azak’ın ortaklığı ile BuenoBeach yapan Kamil Yıldırım, “Demet Akalın, Serdar Ortaç, Ozan Doğulu, Bengü vesürpriz müzik starlarını getirip Foça gençlerine unutulmaz yaz sezonu yaşatmakistiyoruz. Yani Foça’yı her türlü dinlenme ve eğlence bakımından Çeşme’ninrakip yapacağız” diyor. Ege Bölgesi’nde ünlü otel, restoran ve beachlerdeçalışan genç başahçısı Mutlu Korkmaz, Bueno Beach’de çok özel spesiyallerinisunuyor. Deniz kenarı olması nedeniyle ağır olmayan zeytinyağlı hafif Akdenizmutfağını uygulayacağını belirten Mutlu Korkmaz’ın, et ve tavuk brutto, danasoslu rigatoni, salatalarda ızgara bonfile salatası ve Sezar salatasının yeraldığı pek çok çeşidi bulunuyor. Dünya müzikleri eşliğinde birbirinden lezzetlisoğuk ve sıcak yemekler damağınızda unutulmaz tat bırakacak. Çevrede yerleşimbirimi olmadığı için gün ağarıncaya kadar süren müzikli gecenin sabahınıturkuaz renkli denize girerek noktalayabilirsiniz. Demet Akalın hayranlarıyarın gece Buone Beach sizi bekliyor.

YORUM YAZ
Arşiv