Gelişin Hoş Olsun 2014

  • 0
  • 717
Yazı Boyutu:

Zaman su gibi akıp gidiyor. 2000 yılını tüm dünya insanı gibi bende çok meraketmiştim. Koskoca bir yüzyıl geride bırakılarak tarihe 2000 rakamını atmıştık.
 
Omeraklı bekleyişin üzerinden bile 13 yıl geçti. 2013 yılını değerlendirmek gerekirse küresel ısınma ile aşırı sıcakların yol açtığı büyük olman yangınlarıve sağanak yağmurların neden olduğu büyük sel felaketleri yaşandı.
 
Benim için2013 yılının en önemli çevre olayların başında doğaya binlerce ağaç kazandıran emekli matematik öğretmeni Rahim Demirbaş ve ÇanakkaleliYüksel Ergen’i tanımak oldu. Onlar benim 2013 yılı çevre kahramanlarım oldu.
 
TV kanallarında yayınlanan “Vakıfbank İşimizHalden Anlamak” reklamlarıyla Türk insanının gönlünde taht kuran Konyalı emekliöğretmenRahim Demirbaş’ı İzmir’e davet edip ağırlamıştım. Çünkü Konya Ereğlili72 yaşındaki emekli öğretmen 15 yılda tam 32 bin ağaç dikerek “Ot bitmez,bozkır” denen bir coğrafyayı cennete çevirmişti.
 
Köşemde Rahim Demirbaş’a“Öğretmenim seni sırtımda taşırım” başlığı ile yer vermiştim. Diğerdoğa sevdalısı ise Çanakkaleli Kimya Mühendisi Yüksel Ergen oldu. Çanakkale’nin değişik bölgelerine 150bin adet karaçam, servi ve mavi çam ağaçlarından oluşan dev bir ormankazandırarak bu dünyaya faydalı olan insanlardan biriydi.
 
GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma)gıdalara savaş açan ve bu konuda kitaplar bile yazarak insanları organik tarımayönlendiren Yüksel Ergen, 150 bin adet orman ağacının yanı sıra 900 dönümlükarazide 8 bin zeytin ve 35 bin çeşitli meyve ağacı ile organik tarım dayapıyor.  

2014 Küresel Isınmayı durdurma yılı olsun
Dilerim2014 yılında tüm hükümetler ve devletler küresel ısınmayı daha iyi algılayıpdurdurma konusunda büyük çaba sarfederler.
Eylül ayında açıklanan BirleşmişMilletler Hükümetler Arası İklim Değişikliği (IPCC) raporunda yeralan “KüreselIsınma çok ciddi boyutlara ulaştı. Dünyanın yağış alan bölgelerinde aşırıyağışlarla felaketler yaşanabilir” sözleri gerçeğe dönüştü.  Açıklamadan iki ay sonra Filipinlerde yaşanansel felaketinde 2.200 yaşamını yitirmişti.
Keza Çin’de 25 kişi, İtalya’nınSardunya Adası’nda 14 kişi, Yunanistan’da 2 kişi ve bir hafta önce Brezilya ileİngiltere’de ise 30 kişi hayatını kaybetti. Maddi hasarın büyüklüğühesaplanamıyor. Küresel ısınmanındurdurulmasında ormanların çoğaltılması ve yenilenebilir enerjininyaygınlaşması en önemli faktörlerin başında geliyor. Yenilenebilen enerji yanirüzgar ve güneş enerjisi bakımından İzmir, Ege hatta Türkiye cennet konumundadır.Bir rüzgar tribünü  ormana eş değerdedir.Hava kirliliğinin yanı sıra küresel ısınmaya sebep olan karbon monoksit gazınınyaratıcısı kömürden artık kurtulmak gerekir.

Çocuklara zeytin ağacı ve zeytincilik anlatıldı
Zeytincilik hakkındaki yazılarımve anıt zeytin ağaçları fotoğraf sergimden sonra pek çok yerden davetleralıyorum. Didim Turizm ve Zeytin Platformu ile Yönder Okulları bünyesindegerçekleştirilen “Zeytin ve Zeytinyağı Çalışma Etkinliği’nde” okul öğrencilerine2 gün boyunca eğitim verildi. Önce zeytin ağacını tanıyan ve zeytin toplayanöğrenciler daha sonra  geleneksel yöntemolan elleriyle sıkmak suretiyle zeytinyağı elde ettiler.
Birkaç yıldır zeytinve zeytinyağı konusunda çok önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Didim KentKonseyi Başkanı Osman Ayyıldız, Didim Turizm ve Zeytin Platformu’nun önümüzdekiaylarda uluslararası nitelikte çok daha büyük projelere imza atacağınıbelirtti. Yaptıkları çalışmalarla Uluslararası Zeytinyağı Birliği’ne kabuledilen Türkiye’deki ilk üye olmayı başaran Didim’in önderleri Kent KonseyiBaşkanı Osman Ayyıldız, Yönder Okulları Sahibi Ekrem Gençarslan, işadamı Bekirİşlek ve konunun strateji uzmanlığını yürüten Dr. Abdullah Manaz’ı yürektenkutluyorum.
 

YORUM YAZ
Arşiv