Hem Çevreye Faydanız Olsun Hem De Ödül Kazanın

  • 0
  • 1.017
Yazı Boyutu:

İnsan yaşamının en önemli unsurlarından su ve toprağa atık pillerin verdiği zararı bilmeyen yoktur. Piller cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve kimyasal maddelerden üretiliyor. Sorumsuzca ve gelişigüzel atılan piller önce toprağa sonra yeraltı sularına karışarak büyük zarar veriyor. Örneğin bir küçük kalem pil 4 metrekare toprağı kirlettiği gibi üretim yapamaz hale getiriyor. Keza pilin içindeki ağır metaller topraktan yer altı sularına karışarak ekosistemi alt üst ediyor. Hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışan atık pillerin sebep olduğu hastalıklar nörolojik bozukluklar, sinir sistemi hastalıkları, kanser, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları geliyor.
 
LCD televizyon, notebook, bilgisayar ödüllü
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Atık Pil Kampanyası”yla hem çevreye faydanız olsun hem de ödül kazanın. Yetişkinler, gençler, çocuklar, okullar, firmalar, kurumlar, anaokulları ve muhtarlar olmak üzere 6 kategoride düzenlenen kampanyada,
cep telefonu, notebook, LCD televizyon, bilgisayar, fotoğraf makinesi, bisiklet, İPOD, klima, projeksiyon makinesi, PCB oyun konsolu, masa tenisi ve satranç takımı, DVD Player, dijital fotoğraf çerçevesi  gibi kaliteli ödüller var. Çevreye ve doğaya duyarlı İzmirliler, teşvik ödülleri de kazanacak. İZBETON, dereceye giren okul birincisinin bahçe ve çevre düzenlemesini yapacak. Ödüler 5 Haziran Dünya Çevre Haftası’nda verilecek. Haydi kolları şimdiden sıvayın.
 
Kütahya yeşil başkent adayı
2015 Avrupa Yeşil Başkent Ödülü’ne Türkiye’den Egenin yıldızı parlayan kentleri arasında bulunan Kütahya’da aday. Çevre dostu kent yaşamı konusunda öncü kentlere verilen ödül için iklim değişikliği ve enerji performansı, sürdürülebilir yerel ulaşım, hava kalitesi ve gürültü seviyesi, yeşil kent alanları ve arazinin sürdürülebilir kullanımı, doğa ve biyoçeşitliliğe destek, atık yönetimi, su tüketimi ve atık su arıtımı, eko-inovasyon ve sürdürülebilir istihdam, yerel otoritenin çevre yönetimi gibi 12 gösterge değerlendiriliyor. Adaylar arasında İngiltere’nin Bristol, Belçika’nın Brüksel, Polonya’nın Bydoszcz, İrlanda’nın Dublin, Litvanya’nın Kaunas ve Slovenya’nın Kubyana kentleri de var. Kütahya’yı örnek alıp diğer kentlerimizin de aday olmasını diliyorum. 
 
Ağaçları koruyan projeye ödül
Son yıllarda özel kuruluşların çevreye yönelik çalışmaları ve projelerini çok takdir ediyorum. İzmir’in en eski İngilizce eğitim kurumu English Life ve Campus Ege, hiç kağıt kullanmadan bilgisayar üzerinden imtihan etme yöntemi ile Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği Bilişim Yıldızları Yarışması’nda e-Eğitim kategorisinde Türkiye Birincisi oldular. English Life ve Campus Ege Genel Müdürü Koray Altan, “Projemizde ne kitap, ne mürekkep, ne kağıt ne de okula gelmek gibi bir şey olmayacak. Öğrenci müsait olduğu zamanlarda gerekli eğitimini alıp, ders çalışmasını ve imtihanlarını butik dershanesi sistemiyle cebindeki telefonundan, bilgisayar veya tabletinde 7/24 saat evde, vapurda, otobüste, istersen yurtdışında bilgisini ölçmek istediğinde (Sınavım geldi) kendini sınav yapacak ve biz de onu çalıştığı dersinden sınavına kadar takip edeceğiz” diyor. Yani kitabın ve kağıdın ana maddesi olan ağaçlarda kesilmeyecek. Ödülü hak etmişler tebrikler.

YORUM YAZ