İzmir’De Görülmesi Gereken Yerler

  • 0
  • 2.100
Yazı Boyutu:

Bu yıl 5’ncisi düzenlenen ve nasıl yapacağını söyleyipismini koyduğum Urla Özbek Köyü Yemek Festivaline gitmezsem ayıp olurdu. UrlaBelediyesi’nin katkılarıyla Özbek Köyü Muhtarlığı’nın düzenlediği yemekfestivaline İzmir ve ilçelerinde binlerce konuk akın etti. Urla KaymakamıŞehmus Günaydın, Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç ve sivil toplumkuruluşlarının temsilcileri de vardı. Festivalin amacı yöresel yemeklerin gençnesillere aktarılması ve gençlerin fastfood gıdalarından uzak tutulmasıydı. 5dalda düzenlenen yemek yarışmasında hamur işinde kabak çiçeği köftesiyleLütfiye Kaya, zeytinyağlılarda sarmayla Emine Güner, deniz ürünlerinde saçalanyemeğiyle Şeniz Dumanlıoğlu, et yemeklerinde kuzu etli enginar yemeğiyleYasemin Kantarcı, tatlılar kategorisinde ise sıyırma ile Semra Demirel birincioldu. Ev işi baklava, gözleme, börek çeşitleri ve köy ekmeklerinin yanı sıramantı, zeytinyağı, salça ve köyde yetiştirilen sebze, meyve, bal, reçele kadarbirçok taze ve sağlıklı köy lezzetlerinin sunulduğu stantlardan alış verişyapan kalabalık, köy gençlerinin verdiği canlı müzikle keyifli saatler yaşandı.

Özbek Köyü AkkumSahili görülmeli
Özbek İlköğretim Okulu öğrencileri Sudem Ayar ve EgeKuşcan’ın köylü şifesiyle oynadığı ront herkesi güldürdü. Özbek Köyü, Urla’nın1000 yıllık tarihi, doğal güzelliği ve pırıl pırıl deniziyle Ege’nin cennetköşelerinden bir yer.  Köy, Osmanlıimparatorluğu döneminde Özbekistan’dan gelen bir aşiret tarafından kurulmuş veadını oradan almış. Köyün içindeki çeşme ve hamamı bu tarihi kanıtlıyor.“Hamam” diyorum genelde büyük yerlerde umumi hamam olur. Demek ki o yıllardabile sosyal ve kültür bakımdan ileriymiş Özbek Köyü. Festivalden sonra ÖzbekKöyün en can alıcı tarafı Akkum sahilindeki Karaburun yarımadasının turkuazdenizinde serinlememek olmazdı. limana karşı 50 yıllık babadan oğla geçen AkınRestoranda oturup gün batımı eşliğinde karides güveç, ahtapot kol ızgara,sardalya şiş, tekir barbun, saçalan, pina salatası, deniz kestanesinin tadınabakıp bir duble rakımı içtim.

Serinlemenin adresi ObaTesisleri Aquba
42 yıl önce Türkiye’de henüz konuşulmadığı bir dönemde doğa içinde yarıolimpik yüzme havuzu yapıp Oba Dinlenme ve Eğlence Merkezi kuran Ali ve SalihGüler kardeşler, İzmir’de bir ilke imza atmışlardı. 22 dönüm arazilerinin birbölümünü karavan hayatı yaşamak isteyenlere diğer bölümünü de 30 tane bungalowev yaparak kentten kaçarak doğa içinde yaşama imkanı yaratmışlar. Ali ve SalihGüler’in ileriyi gören hizmet anlayışını bu gün yeni kuşak Güler Kardeşler tarafındandaha ileriye taşınmış. 2 tane yarı olimpik havuzunun yanı sıra kapalı tüp-açıksu kaydırağı (Black-Hole), 2 tane açık su kaydırağı, 2 tane uzay kasesi (SpaceHole) ve aile kaydırağını (Family Slide) aynı anda 500 kişiye hizmet veriyor.Fiyatlarda son derece uygun. Obaaqua daha çok bayanlara ve aileye hitap ediyor.Havuz girişi bayanlara çarşamba ve cuma günleri 10TL. Hafta içi öğrenciler 15,büyüklere 20, aile fiyatı 60 TL. Hafta sonu. Yerli ve yabancı misafirlerinefarklı bir tatil ve eğlence konsepti sunduklarını söyleyen Oba Tesisleri AquaparkMüdürü Himmet Güler, “Sınır tanımayan eğlence, bitmeyen macera, en hızlı veheyecanlı kaydıraklar, adrenalin yüklü aktiviteler ve renkli gösteriler var.Aynı zamanda zengin çeşit ve uygun fiyatlı menü seçeneklerinin yer aldığı ikifast-food restoranı her bütçeye uygun. Güzelbahçe’ye Konak’tan belediyeotobüsleri, Üçkuyular’dan o yöne pek çok minibüs kalkıyor” diyor.


YORUM YAZ
Arşiv