Jandarmanın Dikkati

  • 0
  • 1.700
Yazı Boyutu:

Haftanın Sözü : Doğaya hoyratça davranan toplumlarda, insanlar arasındaki ilişkilerde hoyratça olur” John Bennet Küçük Menderesi’nde kurtarılması için Başbakan’ın mı görmesi gerekiyor?

Aynı gün tüm gazetelerin EGE eklerinde “Küçük Menderes Nehri’nin Feryadı”, “Belediye Başkanın kirlilik isyanı” başlıklı haberlerde Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, Kiraz, Bayındır, Tire, Ödemiş ve Torbalı'da faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının metaller ve kimyasallar içeren atıklarının Küçük Menderes'e büyük zarar verdiğini ve kurtarılması için acil önlem alınması gerektiğini vurgulamış. Haberi  okuyunca içim sızladı ve Kızıldereli şefi Seatle'ın sözü aklıma geldi; “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!” 1870 yılında yani 142 yıl önce söylenmiş bir söz. Ancak dikkate alınmadığı için günümüzde gerçeklerini bir bir görüp yaşamaya başladık. Nehirleri kuruttuk, kirlettik. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ulusal bir kanalda izlediği haber üzerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu arayıp "Veysel Bey, Ergene'nin hali ne böyle?" diye sormuştu. Şimdi Küçük Menderes Nehri’nin can çekişen halini gören bölge insanı “Acaba Sayın Bakanı Başbakan’ın mı arakası gerekiyor” sorularını dile getiriyorlar. Nehirler gibi ormanlar da bir bir yakılarak elden gidiyor. Bu yıl öldüren sıcaklar küresel ısınmanın ne olduğunu herkes gösterdi. Çok geç olmadan herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

“MELES DERESİ’NDEKİ ÇÖPLER İZMİR’E YAKIŞMIYOR”
Bu haberi yanımda staj yapan Fırat Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Rıdvan Kent ve Uşak Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencisi Osman Katmerci hazırlayıp getirdi. “Meles Deresi’ndeki çöpler izmir’e yakışmıyor” başlığını attıkları haberde, hem vatandaşların sorumsuzluklarına hem de İZSU’nun duyarsızlığını değinmişler. Yaptıkları görüşmede İZSU yetkilileri, “Dereyi çöplerden henüz bir buçuk ay önce temizledik. Halkın bu konu hakkında bilinçlenmesini istiyoruz. Ancak bir türlü önüne geçemedik” yorumunu almışlar. Aşırı sıcaklar nedeniyle atılan çöplerin dayanılmaz koku yaydığından şikayetçi olan vatandaşların yol açtığı kirlilik için “Hem suçlular, hem güçlüler “ yorumunu yapmışlar. Böyle çevreye duyarlı gençlerin yetişmesi beni umutlandırıyor. Bravo size Rıdvan ve Osman…

Jandarmanın dikkati örnek olsun
Doğayı bir kesim korurken bazı sorumsuzlar ise kirletiyor. Mail adresime 3 kez yukarıdaki başlık ile gelen haberi gönderen Çevre Mühendisi Metin Karaçam ile Orhan Sevinç’e duyarlılığı ve ısrarcı davranışlarından dolayı teşekkür ederim. Haber de bilgi işlem atıkları (Bilgisayar kasası, monitör, yazıcı, faks, fotokopi, laptop, telefon, server, tüm network ekipmanları  v.b.) küçük ev aletleri ve beyaz eşyaları, akümülatör atıkları (Araç  ve ups aküleri), kablo atıkları (Elektrik kabloları) metal atıkları (Demir, bakır, alüminyum, çelik, talaş v.b.), toner, kartuş  atığı, floresan  ve ampul atığı gibi doğaya büyük zararı olan atıkları topluyorlar. Hem de bir bedeli var. Doğaya zarar vermek istemiyorsanız metin.karacam@eag.com.tr, e-atik@eag.com.tr, www.eag.com.tr  mail, web ile telefon numarasından (0212- 6060324) ulaşıp atıklarınızı teslim edebilirsiniz. Ormana çöp dökenlere ibretlik ceza kesildi. Jandarmanın dikkati; ormanlık alana bir kamyon dolusu kumaş, deri ve sünger atığını ortaya çıkardı. Bursa’nın Uludağ’ın Soğukpınar Mevkii’ndeki ormanlık alandan  Aldığı örnek parçalardan yola çıkan jandarma ekipleri bu atık maddelerin Gürbüz Anlıak’a ait olduğu çöpler için ‘Çevre Kanunu’na Muhalefet’, ‘Ormanlık alana katı ve yanıcı atık bırakmak’ ve ‘Kabahatler Kanunu’na göre 7 bin lira para cezası kesti. Jandarmayı kutluyorum ve örnek olmasını diliyorum.
OKUR MEKTUBU 
“BİZİ HARMANDALI ÇÖPLÜĞÜNDEN KURTARIN”
Tuğçe Kandemir ve Göksu Ertüren’in Çiğli Evka-5 semt sakinleri adına gönderdiği mektubunda Harmandalı Katı Atık Toplama Alanı’nın kaldırılması için seslerinin yetkililere duyurulmasını istemişler. Önceki gün Harmandalı çöplüğünde yaşanan patlama ile o bölgede oturan insanların büyük korku yaşadıklarını dile getiren Tuğçe Kandemir ve Göksu Ertüren’in mektubu şöyle  “Yıllardır yaydığı kokudan evlerimizin camlarını açamadığımız gibi evlerimize misafir de gelmez olmuştu. Harmandalı Katı Atık Toplama Alanı’ndaki patlamadan sonra yaşadığımız semt dumanlar içinde kaldı. Özellikle yaşlılar ve çocuklar çok korktu. Bu çilenin artık bitmesini istiyoruz. Yetkililer sesimizi duysunlar artık”. Evet  Harmandalı Katı Atık Toplama Alanı ile ilgili bu güne dara çok şikayet almıştım. Dilerim bu patlama çöp alanının kaldırılması için bir neden olur.

YORUM YAZ
Arşiv