Küresel Isınmanın Zararlarını Konuşacağız

  • 0
  • 483
Yazı Boyutu:

 
 
Son günlerde yine televizyon kanalları ile gazetelerde küresel ısınmanın ulaştığı boyut ve dünyaya verdiği zararları ard arda haber oluyor. Birleşmiş Milletler Hükümetler Arası İklim Değişikliği (IPCC) örgütünün hükümetlere acil başlığı ile gönderdiği raporda, “Küresel Isınma çok ciddi boyutlara ulaştı. Dünyanın yağış alan bölgelerinde aşırı yağışlarla sel felaketleri, kurak bölgelerinde ise aşırı kuraklık yaşanabilir” açıklamasını dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de can alan sel felaketleri doğruluyor. Bir uyarı da geçtiğimiz gün Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Yer Bilimi Bölümü Direktörü Michael Freilich, küresel ısınmanın hat safhaya ulaştığını ve bazı ada devletleri ile Tokyo, Singapur gibi dev şehirlerin deniz seviyesi altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Bu gün saat 09.30 da Ege TV’de Aslı Eren’in hazırlayıp sunduğu Ege Finans programında yüzde 95’i insanlardan kaynaklanan Küresel Isınmanın yol açtığı zararları ve alınacak basit önlemlerle karbon gazının nasıl azaltılabileceğini konuşacağız.  

Başı boş köpekler korkutuyor
Çevre dostlarımdan gelen şikayet mektuplarına bu hafta da devam edeceğim.  Menderes göçmen konutlarından Suzan Özaslan  ve Karşıyaka’dan Gülden Yavuz çektikleri fotoğraflarla başıboş köpeklerden çocuklar ve yetişkin pek çok insanın korktuğunu belirtmiş. Suzan Özaslan,  “Bir anne olarak yaban hayatındaki canlılar dahil sokak köpeklerinin öldürülmesine karşıyım. Ancak yaşadığımız bölgede başı boş o kadar çok köpek var ki çocuklarımız korkudan sokağa çıkamıyor. Belediye ve hayvan dernekleri işbirliği ile bir önlem alınmalı” demiş.  Karşıyaka’dan Gülden Yavuz ise, “Karşıyaka çarşı girişinde ve fotoğraftaki gibi spor yapılacak alanlardaki köpekler nedeniyle insanlar rahat değil. Onlarda rabbimizin bir yaratığı ancak korktuğum için canlarını yakmadan bir önlem alınmasını rica edeceğim” diyor. Sayın Belediye Başkanlarına duyrulur.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne
Karşıyaka Nergiz Mahallesi 6135 Sokak Erdem apartmanında oturan Veysel Okan fotoğrafları ile gönderdiği mektubunda, “Apartmanımızın bodrum katına Gediz Elektrik Dağıtım şirketine ait trafo kurulmuş ve geçtiğimiz gün büyük bir gürültüyle patladı. İtfaiye ve polis müdehale edip tutanak tuttu. Tüm apartman sakinleri o zaman yüksek elektik enerjisinin geçtiği trafo yapıldığını öğrendik. Kaldırılması için her yere dilekçe verdik. Ancak hiçbir önlem alınmadı. Apartman sakinleri olarak tedirginlik içindeyiz. Şikayetimizi gerekli yerlere duyurmanızı rica edeceğiz” demiş. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün konuya çözüm getireceğine inanıyorum.
 

YORUM YAZ
Arşiv