Sağlığınız Her Şeyinizdir Bu Fuarı Mutlaka Gezin

  • 0
  • 1.372
Yazı Boyutu:

İzmir Organik Ürünler Fuarı başladı. Ulusal ve uluslararası alanda Türkiye'yi temsil eden tek organik ürünler fuarı. Çevre yazarı olarak bu fuarı çok önemsiyorum ve her kesin hafta sonuna kadar gezmesini tavsiye ediyorum. Çünkü sağlığımız her şeyimizdir. Bilmeyenlere biraz organik gıdalardan bahsetmek istiyorum. Organik gıdalar, bitkisel ve hayvansal gıdaları içerir. Organik gıdalar, yetiştirilmesinde, işlenmesinde yapay ve benzeri gübrelerin, böcek ilaçlarının, yabani ot ve mantar öldürücü ilaçlarının, büyütme düzenleyicilerinin, hormonların, antibiyotiklerin, koruyucuların , renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal kaplama ve parlatıcı maddeleri ile kimyasal ambalaj malzemelerinin kullanılmadığı gıdalardır. Hayvanlar için organik, en az bir yıl sadece doğadaki bitkilerle beslenmiş, antibiyotik ve büyüme hormonları verilmemiş olan anlamındadır.
 
Organik gıda nasıl anlaşılır?
Organik (Ekolojik) ürünün etiketinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik tarım logosu yer almalı. Organik ürünler, diğer ürünlerden ayrı reyon ve bölümlerde satışa sunulmuş olanlardır. Ayrıca, ürünün kapalı ambalajda olması zorunluluğu da vardır. Her zaman alışveriş yaptığınız marketten organik ürünler getirmesini isteyin. Tüketiciler bunlara dikkat ederlerse yanılma payları kalmaz. Gıdaları mevsiminde satın alın. Sebze ve meyveleri mevsiminde, en ucuz ve bol olduğu zamanda alın. Tüm il, ilçe, belde ve belediyeler, organik ürün üreticilerine doğrudan satış noktaları tahsis etmek zorundadır. Ayrıca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi sitesinden organik ürün yetiştiren firmaların isimlerini de bulabilirsiniz.
 
Kansere yakalanmamak için
Dünya Sağlık Örgütü’nün incelemelerine göre her yıl dünya çapında 10 milyon hastaya kanser teşhisi konuluyor. Organik olmayan gıdalardaki hormon ve tarım ilaçlarının hücrelere verdiği zararın kansere yol açtığı kesin olarak kanıtlandı.
Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız satın alacağınız gıdalara dikkat etmek zorundasınız. Doktorlar kanser hastalığına yakalanmamak için alınan gıdalara dikkat edilmesi konusundaki sık sık uyarılar yapıyorlar. Tükettiğiniz elma, kiraz, üzüm, nektar, şeftali, armut, çilek, dolma biber, kereviz, patates, ıspanak, biftek, kümes hayvanları ve süt ürünlerinin organik olmasına özen gösterin. Çünkü meyve ve sebzeler yıkandıktan sonra bile birçok böcek zehiri kalıntısı barındırır. Deli dana hastalığı veya toksin almanıza neden olabilecek et ve süt ürünlerinde de çok pahalı olsalar bile organik olanlarını tercih edin.
İşte geleceğin gazeteci  ve çevrecileri  
Şu sıralar çevre üzerine bilgilerimi aktarmak üzere üniversite ve ilköğretim okullarından davetler alıyorum. Konu ÇEVRE olunca da daveti geri çevirmemeye çalışıyorum. İzmir Yamanlar’daki Evrenpaşa İlköğretim Okulu’nun yaşamlarına yön vermek üzere olan 8’nci sınıf öğrencilerine gazetecilik mesleğini ve fırsatı yakalamışken dünyamızın en önemli konusu olan çevrenin önemini de anlattım. 5 sınıftan oluşan yaklaşık 150 öğrenci can kulağı ile dinlediler beni. Müdür Yardımcıları Hüseyin Doğan ve Fatoş Tanır, lise ve daha sonra üniversiteye hazırlanacak olan öğrencilerine hedeflerini belirlemede ışık tutması için meslekleri birer konuşmacı ile tanıtmaya başlamışlar. gazetecilik ve çevreye düşkün geçler konuşmam bitmesine rağmen yanımdan ayrılmadılar ve bir ÇEVRE gazetesi hazırlama sözü verdiler.
 
Bravo Tunç Soyer ve Seferihisarlılara
 
Türkiye’nin en bakir ve turkuaz renkli deniziyle mükemmel Sığacık Körfezi’ne orkinos balık çiftliği kurulması izni başta Seferihisarlılar ve daha sonra Ege insanını ayağa kaldırmıştı.
Bu eylemin başında Dünyanın en modern projelerinden biri olan Cittaslow (Sakin Şehir) unvanını Seferihisar’a kazandıran  Belediye Başkanı Tunç Soyer vardı. Bizzat denize girerek destek verdiğim eylemde sevindirici haber Danıştay 14’üncü Dairesi’nden geldi;  “Seferihisar Sığacık Körfezi’nde kurulmak istenen orkinos balık çiftliği hakkında açılan davalar da yürütmeyi durdurma ve onama kararları verdi”. Aynı karar Urla’daki balık çiftlikleri içinde geçerli.

Çevre ve doğaya zarar verecek çalışmalar için halkın sesi artık çok gür çıkıyor. Dilerim Aliağa’da kurulmak istenen termik santral içinde böyle bir karar çıkar. Aldığım habere göre önümüzdeki günlerde TBMM Çevre Komisyonu üyeleri milletvekiller toplu halde İzmir’e gelip Aliağa’daki termik santral konusunda incelemelerde bulunup halkın dinleyeceklermiş.

YORUM YAZ
Arşiv