Sağlıklı Ve Temiz Bir Çevrede Yaşamayı İstemek Yet

  • 0
  • 1.116
Yazı Boyutu:

Yukarıdaki başlığı,  insan doğasına ilişkin çözümlemesiyle, insanın özü itibariyle iyi olduğuna ilişkin görüşü ve toplumsal sözleşme öğretisiyle ün kazanmış ünlü Fransız düşünür Jean Jacques Rousseau’nun bir konuşmasından aldım. Rousseau, aynı zamanda felsefeci, yazar, politika teorisyeni. Yukarıdaki başlığı özellikle attım. Bir ay önce bu köşeden kış mevsiminin kapıya dayandığını, bazı ev ve apartmanların bacalarından simsiyah dumanlar ın fışkırarak havamızı kirlettiğini yazmıştım. Bu konudan dertli pek çok vatandaş mail atıp telefonla aradılar. Çevre müdürlüğüne bacalarından siyah duman binaları şikayet ettikleri halde bir çözüm gelmediğinden dert yandılar.

Hastane böyle yaparsa
Şehrin merkezinde bulunan bir hastanenin bacasından bir aydır adeta zehir fıştırdığını dile getirerek, “Bu özel hastane bir taraftan tedavi ederken bir taraftan oksijenimizi kirleterek ciğerlerimize zarar veriyor. Bu nasıl iş gidip görün” dediler. Bu şikayet üzerine o özel hastaneyi takibe aldım ve değişik günlerde fotoğraflar çektim. Vatandaşların söylediği gibi bacasından simsiyah duman fışkırıyor. Bu fotoları da sizinle paylaşıyorum. Hastanenin yetkililerine sormazlar mı? Siz böyle yaparsanız vatandaş ne yapmaz” diye. Hastanenin adını bu sefer vermedim. Ancak aynı sorun devam ettiği zaman adını da vereceğim.  Yine Alsancak merkezinden bir başka bina fotoğrafı daha koyuyorum. Aslında apartman isimlerini de yazmam lazım ama. Bina fotoğrafını görüp sorunu çözeceklerine inandığım için yazmıyorum.  

Soba zehirlenmelerine karşı
TV ve gazete haberlerinden çok sık soba zehirlenmelerinden insanların hayatlarını kaysbettiğini öğreniyoruz. Bu tehlikeye karşı alınacak önlem aslında çok basit. Bacalarn belli aralıklarla temizliğini ve kontrollerini yaptırmak hayatı önem taşımaktadır. Temizlik ve kontrol işlemini yapacak firma ve kişinin yetkili ve deneyimli olmasına dikkat edilmeli. Baca ebadına göre çelik fırça, uzatma boruları, folyo, bant, ip veya baca durumuna göre vakkum makinesi çıkrık kesin olmalıdır.

Baca temizliğinin uzmanlarını bulun
Bacanızı kesinlikle çuval ve benzeri cisimlerle temizletmeyin ve kendiniz de temizlemeyin. Bacanın temizliği bittikten sonra mutlaka baca çekişini kontrol ettirin. Bacalarda ekseriyetle çatı üzerindeki kısımlarda çeşitli hava şartları yüzünden tahribat olmaktadır. Bacanızın temizlendiğine dair mutlaka yetkili kişiden sertifikanızı alınız. Bacanız temiz olsa da lodoslu havalarda veya olmayan günlerde kesinlikle sobanızı boldurup yatmayın. Bacalarından siyah duman çıkan binaları İzmir Çevre İl Müdürlüğü’nün 0232-46133 77 telefonuna ve ezgozlarından gaz kusan araçları da plakalarıyla trafiğe bildirmek göreviniz olmalı.

Konak Belediyesi’nden önemli uyarı
Konak Belediyesi doğada yok olmaları yıllar süren, çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olarak gösterilen naylon poşet üretimi ve kullanımının tamamen yasaklanması için büyük bir kampanya başlattı. Değerli meslektaşım ve ağabeyim Hakan Tartan’ın başlattığı kampanyaya esnaf ve vatandaşların da destek olması gerekiyor. İlçedeki tüm alışveriş merkezleri, mağaza, dükkân ve pazaryerlerinde naylon poşet yerine, doğada kısa sürede çözünen çevreci poşetler ve bez torba kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak. Başkan Tartan,  kamuoyunun desteğini istiyor. Sevgili Başkan, Çevre ve Yaşam Köşesi gönüllü ordusuyla yanındayız.

Özel Fatif Koleji’nden nükleer enerji dersi
Çok sevdiğim meslektaşlarım Nurhayat ve Sökmen Talay’ın İzmir Özel Fatih Koleji İlköğretim Okulu’nda okuyan kızları Lal Talay’dan, “Nükleer Enerjiyi Tartışıyoruz. Bize katılırmısınız” sloganlı bir davetiye aldım. Çevre yazarı olarak koşarak gittim. Çünkü, gençlere çok ama çok güveniyorum. 5’er kişilik iki grup, öğretmenleri ve yüzlerce arkadaşının önünde nükleer enerjinin fayda ve zararlarını tartıştılar. İnanın ağzı açık dinledim. Bu kadar detaylı ve vurucu anlatılabilir miydi nükleer enerjinin fayda ve zararlarını? Jüri üyesi olarak hangi grubun kazandığına bakmaksızın sahneye fırlayıp ellerinden öpesim geldi o minik yüreklerin. Bravo öğretmenlerine, bravo anne ve babalarına.


Uğur Oral ve doğa fotoğrafları
Sevgili Meslektaşım Uğur Oral, Sabancı Kültür Merkezi’nde “Anı Yakalamak” adlı fotoğraf sergisi açmış. Uğur doğa fotoğraflarının ağırlıklı olduğu karelerle yüreğimi fethetti. Gün batımları, doğanın binbir çeşit çiçeği, ormanlar, ağaçlar, Kozbeyli’nin o güzelim taş binaları süper süperdi. Sevgili arkadaşım uğur doğanın önemini fotoğraflarınla tüm kuşaklara taşıdığın için sağolasın varolasın. Ben “Anı Yakalamak” fotoğraf sergisinden “Doğa bizi hiçbir zaman aldatmaz. Bizi aldatan daima kendimimiz” mesajını çıkardım.

YORUM YAZ