Şakası Yok! Orman Kundakçılarına Dikkat

  • 0
  • 1.426
Yazı Boyutu:

İsmet İnönü’nün “Bu dünyada namuslularda en az namussuzlar kadar cesur ve yürekli olmalı” sözünü ben “Orman düşmanları kadar orman sevdalıları da duyarlı ve yürekli olmalıdır. O hainlere göz açtırmamalıdır”diyorum. Bu yaz sadece Akdeniz ülkeleri İspanya 134 bin, Portekiz 71 bin, İtalya 44 bin, Yunanistan 33 bin, Fransa’da 5 bin ve Türkiye’de 4 bin hektar orman yanarsa küresel ısınma, seller kapımıza dayanmaz mı?

Sadece Akdeniz bölgesindeki 5 ülkede 3 ayda 300 bin hektar (3 milyar metre) orman alanı yanmış. Diğer ülkeleri hesaba katmadım. Dünyaya verdiği zararı düşünebiliyor musunuz?. Küresel ısınma felaketi her yıl bir kat daha artıyor.  Dünyanın her yerinde seller binlerde can alıyor. Nedeni pek çok konuda denge unsuru olan ormanlarımız hain, duyarsız, sorumsuz insanlar tarafından yok ediliyor. Yaz mevsimine girdiğimizden itibaren defalarca ormanların etrafındaki şüpheli kişileri Alo 156 Jandarma, 155 Polis ve 177 Orman telefonlarına bildirmenizi sık sık yazmıştım. Çünkü, terör örgütü asker, polis ve sivil insanların yaşamına kastettiği gibi şehirlerimize kadar sızıp zümrüt gibi ormanlarımızı da yakmaya başladı. Foça’daki orman yangınında bu gerçek net bir şekilde ortaya çıkmıştı. 
 
Hainlere göz açtırmayın
Keza, Cizre'de PKK'lı teröristlere yönelik operasyonlardan hemen sonra Nazilli, Alanya ve Cizre'de başlayan orman yangınları bir başka örnek. Yine bir ay önce Aydın’ın Nazilli, Karacasu, Yenipazar ve Sultanhisar ilçelerinde aynı gün ve saatlerde çıkması normal midir. Nasıl aynı gün ve saatlerde 4 ilçede birden orman yangını başlar. Hain eli yok mudur? İsmet İnönü’nün bir sözü var; “Namuzsuzlar kadar namuslular da yürekli olmalıdır”. Ben o sözü “Orman düşmanları kadar orman sevdalıları da duyarlı ve yürekli olmalıdır. O hainlere göz açtırmamalıdır” diyorum. Sadece bu yaz Akdeniz ülkeleri İspanya’da 134 bin, Portekiz’de 71 bin, İtalya’da  44 bin, Yunanistan’da 33 bin, Fransa’da 5 bin ve Türkiye’de 4 bin hektar ormanlık alan  yanarsa dünyamızın geldiği durumu siz düşünün.  Şakası yok. Herkes duyarlı olmak zorunda. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2012'nin orman yangınları açısından geçmiş senelere göre daha sıkıntılı olduğunu, yüksek sıcaklık, düşük nem, kuvvetli rüzgârlar gibi meteorolojik etkilerin orman yangınlarını arttırdığını, tehlikenin ekim ayı başına kadar süreceğini belirtiyorlar. Aman lütfen dikkat. 
 
 
Başarılı organik tarımcılar örnek gösterilecek
Geçtiğimiz günlerde Türk-Alman İşbirliği Organik Tarım Projesi kapsamında ziraat mühendisleri, organik sektöründeki ithalatçılar, ihracatçılar ve Türk, Alman uzmanlar bir araya geldi. İki gün süren ikili görüşmelerin yapıldığı toplantıda organik ürünlerin durumu, nasıl daha iyi organik tarım yapılabilineceğine ilişkin öneriler ve sunumlara yer verildi. 2011 Aralık ayında başlayan ve 2013’ün sonunda tamamlanacak olan Türk-Alman İşbirliği Organik Tarım projesi  kapsamında katılımcılara bilgiler verdi. Benim için bu toplantının en can alıcı tarafı Türkiye’de 40 bin çiftçinin organik tarım çiftliği kurduğu ve bu rakamın her geçen gün armasıydı. Tamamı Alman Hükümeti tarafından finanse edilen organik tarım projesinin Koordinatörü Elisabeth Rüegg Türkiye çiftçinin organik tarımda Avrupa Birliği standartlarını yakaladığını söyledi. Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) Dernek Başkanı Atila Ertem,
örnek ve başarılı organik tarım çiftliklerinin Avrupa’da tanıtılacağını söyledi. Dilerim bu çiftliklerin sayıları 100 binleri geçer.
 
 
İzmirli çevreci kız Hongkong’a gidiyor
 
Her zaman yazılarımda “Gençlere çok güveniyorum. Onlar büyüklerinden çevreye daha fazla duyarlılar”diye. Yüzlercesinden bir tanesi İzmirli Lal Talay, 14 yaşındaki Lal, dünyada büyük bir sorun olan çelik alaşımları cüruflarının tarımda değerlendirmesi projesi ile ABD’de Oswego Üniversitesi’nde 68 ülke 12 eyaletten 600 gencin katıldığı yarışmada kimya dalında dünya üçüncülüğünü kazandı.
 
O’nu yetiştiren meslektaşlarım Sökmen, Nurhayat Talay’ı yürekten kutluyorum.  Uluslararası Genius (Dahi)  Olimpiyatları dünya üçüncüsü olan İzmir Özel Fatih Fen Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi olan Lal Talay,  6-14 Ekim günleri arasında Hongkong’da düzenlenen Uluslararası Bilim Şenliği’nde Türkleri temsil edecek. Bravo sana Lal Talay. Gururumuzsun. 
 
Kızılcabölük’ün 1000 yıllık anıt ağacı
10 yıl önce başladığım anıt ağaçlar fotoğraf kolleksiyonuma bir yenisini Denizli’nin Kızılcabölük beldesindeki 1000 yıllık Çalı Dede ağacını ekledim.  
Anıtlar Kurulu, Pirnal Meşesi cinsi ağacı tescilleyip koruma altına almış ve Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu da gözü gibi baktırıyor. 
Etrafı tel örgülerle çevrili Çalı Dede ağacına, çocuğu olmayanlar, işleri bozuk gidenler ve evlenmek isteyenler adakta bulunuyorlarmış.  

İZMİR’İN BALKONLARINI SARDUNYA SARACAK
 
Sardunya çiçeğini çok severim. Göz alıcı kırmızı ya da pembe çiçekleriyle bahçeleri ve balkonları süsleyen sardunyalar, İzmir’de bir zamanlar  en çok yetiştirilen süs bitkilerindendi. İzmir’in simgesiydi yani.
Ancak yok olmaya başlayınca İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Enternasyonal Fuarı ziyaretçilerine 50 bin adet sardunya dağıtarak unutulan değerlere yeniden can verdi. Her çiçeğin bir anlamı olduğu gibi Sardunya’nın da "İçin rahat olsun, her zaman yanındayım" manasını taşıyormuş.
İzmir’in balkonlarının tekrar sardunyalarla dolacağına çok sevindim.

YORUM YAZ
Arşiv