Sakin Şehir Seferihisar

  • 0
  • 4.679
Yazı Boyutu:

Uluslararası Cittaslow (Sakin Sehir) örgütüne üye olmayı hak eden Türkiye’nin ilk ve tek ilçesi Seferihisar. 

Karınca kararınca deyip çıkmak lazım yola/ Fazla bir şey almamalı insan yanına/Yollarda saklıdır sürprizler nasıl olsa/Gözlerini kısıp, dalıp ufka gitmeli insan ara sıra/Hayatı yavaş, yavaş/ Yavaş, yavaş hayatı/Sindirerek yavaş, yavaş yaşamalı... Bu sözler "Everyway That I can" adlı bestesiyle 2003 yılında Eurovizyon Şarkı Yarışması’nda Türkiye’ye birincilik getiren Demir Demirkan’a ait. Yavaş şehir şarkısı kısa sürede tüm gençlerin listesinde yerini aldı. Evet tahmin etiğiniz gibi bu hafta rotam Türkiye’nin Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) örgütüne üye olmayı hak eden ilk ve tek ilçesi Seferihisar’dayım. Yavaş şehir seçildi ancak basının büyük ilgisi, ünlü film yapımcılarının belgesel ve film yapımları nedeniyle binlerce kişinin akın ettiği en popüler kent haleni gelmiş.

Sığacık Film seti gibi
Babam ve Oğlum, Issız Adam filmleriyle Türkiye’ye damgasını vuran Çağan Irmak sakin şehir belgeselini yeni bitirmiş. Hazal, At, Bekçi, Su Da Yanar, Çıplak, Mektup adlı filmleriyle ulusal ve uluslararası alanlarda büyük başarılara imza atan Ali Özgentürk ise film çekimlerini sürdürüyor. Kanal D’de yayınlanan ve 7’den 77’ye herkesin sevdiği Kavak Yelleri de Seferihisar Sığacık’ta çekiliyor. Kavak yelleri’nde Aslı rolünü oynayan Pelin Karahan Kale içindeki evi ziyaretçi akınına uğruyor. Ev sahibi Aslı’nın odasında fotoğraf çektirenlerden 5 lira alıyor. Gözleme ve meşrubattan kazandıkları ayrı. Seferihisar Belediyesi Basın Danışmanı Kıvanç Ege, “Abi bırak şu Bodrum, Datça’yı sen gel cennet burada” deyince atladım gittim. Son iki yazımı biraz Ege dışına çıkıp yazmak durumunda kaldım.

Yöre insanı orkinos çiftliğine karşı
Ne zaman görsem yüzü gülen ve makamından çok kentin sokaklarında görebileceğiniz Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sığacık körfezine kurulması planlanan orkinos balık çiftliğinin iptal edilmesi için Ankara’da mücadele vermeye gitmiş. Yöre insanı cam gibi denizlerinin kirleneceğinden korkuyor ve Tarım Bakanlığı’na çok kızgın. Sıcak havayı sevmeyen bir insan olarak bunaltan sıcaklarda yaşadıklarımı tahmin ediyorsunuzdur herhalde. Günün erken ve akşam saatleri en ideal zaman benim için. Sığacık Kale içinde kurulan ve sadece yöre halkının satış yapabildiği organik pazarı dolaşırken, iri taneli Gödence Köyü kara üzümü, incir, bamya, börülce, közlemelik patlıcan ve kırmızı biber, zeytin yağı, köy yumurtası derken 50 lirayı pazarda bıraktım. Tertemiz Anadolu insanım gönlü bol hep bir şeyler yedirmek istiyorlar.

Belediye’nin sefertası lokantası
Kıvanç, öğle yemeği için beni Seferihisar Belediyesi tarafından yeni açılan sefertası lokantasına götürdü. Cittaslow (Sakin Şehir) örgütlenmesinin en önemli kriterlerinden biri olan Slow Food ve yöresel lezzetlerin ön plana çıkarılması düşünülmüş. Seferihisar mantısı, ekmek dolması, lok lok, samsades, kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı biber dolması, börülce salatası, oklavadan sıyırma gibi eşsiz lezzetlerle tanışabilecek. Fiyatlar çok uygun.

 Akkum Beach Club
Sıcak bastırmıştı ki kendimi daha önceden tavsiyesini aldığım üzere Akkum sahilindeki Akkum Beach Club’a attım. Ziya ve Mustafa Ulu kardeşlerin kayalıklar üzerine kurduğu tesis tam benim ruhuma uygun taş örme ve ahşap ağırlıklı. İzmir’in tanınmış simalarını orada görünce yine ben sınıfta kaldım. Çünkü 6 yıllık Akkum Beach Club’ı bilmeyen yokmuş. Aparatif yiyecek ve içecek konusunda çok zengin bir menüleri var. Defalarca girdiğim cam gibi denizi ve son günlerin en popüler müzikleriyle akşamın nasıl olduğunu fark edemedim. 0232-7457900.            

Doğanın kucağında Teospa Hotel
Bir gece kaldığım doğanın tam göbeğine kurulan Teospa Hotel yeşil delisi biri olarak beni kalbimden vurdu. Sadece doğa değil klasik otel tarzından çok ahşap Safranbolu tarzı evleriyle farklı bir konsept oluşturulmuş. İşletmeciler Ünal Küzgil ve Levent Gülkök turizme gönül veren iki arkadaş. Büyük ve çocuk yüzme havuzunun yanı sıra açık çocuk oyun parkı ile kapalı çocuk oyun odası çocuklu aileleri rahatlatıyor. Açık hava sineması ile çay ve nargile bahçesi yeşillikler arasında. Güler yüzlü Hotel Genel Müdürü Yavuz Şener, müşterilerinin rahat etmesi için 18 saat görevinin başında. 0232 7457575. Dünyanın 129’ncu sakin şehri unvanını alan Seferihisar ve şirin mahallesi Sığacık’ta huzur dolu bir hafta sonu geçirmek isterseniz tam isabet etmiş olursunuz. Kent trafiğinin sakin akması, yaya, bisiklet, atlı ulaşım yollarının olması, dar sokaklarındaki bol çiçekli evleri ve fast food’dan uzak eski lezzetleri tatmak istiyorsanız haydi bir değişiklik yapın hafta sonu.

YORUM YAZ
Arşiv