Satsuma'Nın Vatanı

  • 0
  • 2.098
Yazı Boyutu:

Dünyanın en güzel mandalinasının yetiştiği Seferihisar, Ürmez, Gümüldür ve Özdere'de 2 gün

Kurban Bayramı başlamadan önce özel şirketlerde çalışanlar ve esnaflar hariç milyonlarca kişi 9 gün tatil için çocuklar gibi ŞENdiler. Tatil planlarının biri bozulup diğeri yapıldı. Tabi ki bende çok sevindim. Ancak benim sevincim gezmekten çok paranın piyasaya girerek ekonominin canlanmasıydı. Turizmciler, seyahat acenta ve şirketlerinin yüzleri güldü. Sadece onların mı?,  o sektörlerle iş yapan yüzlerce iş koluda canlanmadan nasibini aldı. İnsanlar sevdikleriyle buluştu, çalışma stresinden omuzları kasılanlar iş düşünmeden rahatladı. TATİL ne kadar güzel bir şey değil mi?. Atalarımız boşuna dememişler; “Tebdil-i mekanda ferahlık vardır”.  İnsan, sürekli yaşamak zorunda kaldığı ortamdan kimi zaman bunalıyor. Hergün yapılagelen işler hayatı tekdüzeleştirir. Bundan dolayı insanlar yer değiştirince ferahlar, tekrar yaşama sevinci bulur, ruhları dinlenir. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız ruhunuzu da dinlendirmeniz gerekiyor. Gezi yazısı yazdığım için 9 günlük tatil süresince sayısız davet aldım.

Hedefine ulaştığı için sevindim
Yaz mevsimi boyunca yazdığım Foça, Çandarlı, Dikili, Ayvalık, Urla, Urla Özbekköy, Gümüldür, Mordoğan, Karaburun, Çeşme, Alaçatı, Şirince, Ödemiş, Bergama'dan arayan Gezi-Yorum Köşesi dostları beni ağırlamak istediler. İnanın çok ama çok mutlu oldum. Turisttik bölgeleri tanıtarak iş hayatının canlanması için yaptığımız haberler hedefine ulaşmış olacak ki davet edenler çok oldu. Dünyanın en sayılı üniversetilerinden biri olan Macaristan'ın Budapeşte Kentinde klasik müzik eğitimi gören kızım Nehir Akansu yanımızda olmayınca bir yerlere gitmek içimden hiç gelmemişti.

Dünyanın en güzel mandalinası
Ancak Londra ingilizce dil eğitimi gördüğüm sırada tanışıp iki İzmirli olarak kader birliği yaptığım Oba Tesisleri Genel Müdürü Özgür Güler'in mandalina toplama davetini kıramadım. Güler ailesi, kentten kaçmak isteyenler için Güzelbahçe'ye kurdukları 22 dönümlük cennet mekan Oba Tesisleri'nin (0232 2342015) yanı sıra Seferihisar'da da 30 dönümlük mandalina bahçeleriyle doğaya tamamen uyum sağlamışlar. Özgür Güler, mandalina bahçesinde eşi Tulu Güler'e yaş günü partisi yapacaklarını ve katılanların sınırsız mandalina toplama hakkı elde edeceğini söyleyince teklifi kaçırmadım. Zaten bağ, bahçe, dağ, ağaç, yeşillik denilince her şeyden vazgeçiyorum. Bana da boşuna doğa delisi diyorlar. Bu yıl narenciyenin çok  olduğunu duymuştum ama o kadar olacağını tahmin etmemiştim. Yol boyunca gördüğüm mandalina bağçelerinde ağaçlar resmen yıkılıyordu.

Dalından 100 kilo mandalina
Hayatımda ilk kez dalından torba torba mandalina topladım. Kendimi öğle kaptırmışım ki 100 kilo falan toplamışımdır. Mandalina toplama faslıdından sonra bahçenin yanından gürül gürül akan dereden karşıdan karşıya geçme yarışması yaptık. Islanmaya aldırmadan doğanın içine tamemen karıştık. Bazen çocukluğa dönmek güzel oluyor. Haa unutmadan söyleyeyim 100 kilo mandalinayı yalnız başına yemedim etrafımdaki tüm dostlarımla paylaştım. Hala bitmedi. Arzu edenlere verebilirim. 2 gün boyunca dolaştığım Seferihisar, Gümüldür, Ürkmez, Özdere satsuma mandalinanın vatanı. Dünya ülkelerinin sofralarında yerini alırken milyonlarca dolar döviz de ülke ekonomisine giriyor. Toplanması sırasında yüzlerce kişiye iş imkanı oluyor.

Teospa Hotel'de bir gece
Özgür arkadaşımın daveti sayesinde yolumun üzerinde bulunan Seferihisar, Gümüldür, Ürkmez ve Özdere'deki dostlarıma uğrayarak bayram kutlaması yaptım. Bir gece Sığacık'ta doğanın içindeki Teospa Hotel'de kaldım. Osmanlı mimarisinde konak tarzı yapılan evlerle ilginç bir otel tarzı yaratılan Teospa'da (0232-7457575) işletmeci iki arkadaş Ünal Küzgil ve Levent Gülkök müşterileriyle yakından ilgileniyorlar. Sığacık hiç sıkılmadan defalarca gidebileceğim bir yer. Sığacık'ta olduğumu öğrenen güler yüzlü ve mütevazi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ziyaretime geldi.

Cittaslow'un birinci yılı
Türkiye'nin ilk ve tek Cittaslow (Sakin Şehir) ünvanına sahip Seferihisar'ın bu ünvanı hak etmesinin birinci yıl dönümü 28-29 Kasım'da Mandalina Festivali kapsamında kutlanacakmış. Davetiyeyi elime tutuşturan Başkan Soyer "Yazılarınızla bize büyük destekler veriyorsunuz. Mutlaka bekliyorum" dedi. Sizlere de tavsiye ederim o tarihte başka program yapmayın halka açık ücretsiz Ferhat Göçer konseri, en kaliteli mandalinanın seçileceği festivalde mandalina güzellik yarışması da var. Diğer süprizleri yazmıyorum festivalin özelliği kaçmasın. Hafta sonu tatili için bu festival kaçmaz bence.

Turkuaz renkli denizi ve sımsıcak güneşiyle yaz mevsiminde yurt içi ve dışından  yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Seferihisar, Gümüldür, Ürkmez ve Özdere'yi sonbaharda gezmekte ayrı bir tat verdi. Egemizin her tarafı yeşil cenneti. Bu kez mandalina denizine düşmüş gibiydim. Her taraf mis gibi mandalina kokuyordu. Soğuklar bastırmadan İzmir'in etrafındanki bu güzellikleri kaçırmayın. Vücudunuza bol bol C vitamini yükleyin ki soğuklarda hasta olmayın. 

YORUM YAZ
Arşiv