Şimdi Anıtkabir’E Gitme Zamanı

  • 0
  • 2.494
Yazı Boyutu:

SPOT 87’ncı yılında Cumhuriyet Bayramı Türkiye’de olağanüstü bir coşkuyla kutlandı. Şimdi, Dünya liderlerinin saygıyla andığı büyük komutan, devlet adamı, kurtuluş savaşının ve Türk inkılâplarının büyük önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, 5 gün sonra hayata veda edişinin 72’nci yılında hasretle anacağız. İnternette başlayan "10 Kasım'da 10 Milyon Türk Anıtkabir'de" sloganıyla başlayan organizasyon büyük ilgi görüyor. İzmirli dağcılar hafta sonu Kemalpaşa’da “Atatürk'ü Anma Tırmanışı” yapacaklar.

Siz hiç 10 Kasım’da Anıtkabir’de bulundunuz mu?. Defalarca Anıtkabir’i gezmeme rağmen 10 Kasım tarihinde ancak geçen yıl bulunabildim. Tarifi mümkün olmayan bir gurur ve onur yaşadım. Gözyaşlarımı tutamadım. Yaşanan izdihama aldırmadan sık sık “Bravo işte Ata’ya sevgi, bağlılık böyle olur” dedim. Bu yıl bir ay öncesinden İnternette dolaşmaya başlayan "10 Kasım'da 10 Milyon Türk Anıtkabir'de" adlı organizasyon milyonlarca kişiye mail olarak ulaştı, gazete ve TV’lerde haber oldu. Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım tarihinde Anıtkabir'de 10 milyon kişiyi toplamayı hedefleyen organizasyonu düzenleyen, milletin ortak aklı ve ruhu olmuş. Hiçbir parti, kuruluş ve örgüt adı geçmiyordu. Herkesin davetli olduğu organizasyonda, sadece Türk Bayrağı taşınıp, hiçbir pankart, afiş, yazı taşınmayacağı, slogan atılmayacağı belirtilmiş. Göğüslere Atatürk resmi, rozeti veya siyah kurdele takılarak milli yas ve vakur bir matem havasının hâkim olması isteniyordu. Dilerim slogandaki gibi 10 Kasım'da 10 Milyon kişi Anıtkabir büyük önderi anar. 

Dünya liderlerinin saydığı devlet adamı
Dünya liderlerinin saygıyla andığı büyük komutan, devlet adamı, kurtuluş savaşının ve Türk inkılâplarının büyük önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık ebedi istirahatgahı Anıtkabir, Ankara'nın her yerinden görülen Rasathane Tepesine kurulu. Projesi Emin Onat ve Orhan Arda’ya ait olan mimarlık harikası Anıtkabir'e Tandoğan kapısından girdiğinizde sizi önce aslanlı heykeller karşılar. Aslan heykelleri gücü ve kuvveti temsil ediyor. Yolun iki yanındaki aslan heykellerinin ortasından yürümeye başladığınızda, gizemine kapılısınız yerdeki taşların, mermer kulelerin ve heykellerin. Aslanlı yolun başında İstiklal ve Hürriyet Kuleleri var. Anıtkabir maketi ve ışıklı panoların bulunduğu İstiklal Kulesi ve Anıtkabir'in inşaat çalışmalarını gösteren fotoğraf sergisi Hürriyet Kulesi'nde yer alıyor. Aslanlı yolu tamamladığınızda 373 adet halı ve kilim deseniyle bezenmiş tören meydanına ulaşırsınız.

İstiklal ve Hürriyet Kuleleri
15 bin kişi kapasiteli bu meydan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım, 23 Nisan, 19 Mayıs gibi bayramlarda dolup taşar. Görkemli yapıyı seyretmek ve Atanın huzurunda olmak ruhunuzu rahatlatır. Tören alanının sağında bulunan 30 metre yüksekliğindeki çelikten yapılmış tek parça bayrak direği Türk asıllı bir Amerikan vatandaşından armağan edilmiş Anıtkabir'e. Merdivenlerin başında, sağda Sakarya Meydan Savaşı konulu kabartma, Türk halkının kazandığı zaferleri anlatan kompozisyonu anlatır. Soldaki Başkomutanlık Meydan Savaşı konulu kabartmadaki köylü kadın, bir çocuk ve attan oluşan grup ise savaş hazırlığını temsil ediyor. Ve Atatürk ordulara sesleniyor onların hemen yanında: "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri".

Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir
Merdivenlerin ortasından mermerden yapılmış kürsüde de "Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir" yazısını okuduktan sonra Ata'nın huzurunda bulursunuz kendinizi. İki katlı dikdörtgen yapı, Anıtkabir'in en önemli bölümüdür. Bronz kapılardan girilen Şeref Holü'nün dört yanı köşeli sütunlarla çevrilmiş. Girişin sağında Atatürk'ün, "Cumhuriyet'in Kuruluşunun 10. Yıl Nutku", solunda da "Gençliğe Hitabe" yazılı. 17 metre yüksekliğindeki holün yan duvarlarında 12 adet meşale bulunuyor. Ata'nın, Şeref Holü'ndeki sembolik lahti her zaman çiçeklerle doludur. Selçuklu ve Osmanlı motifli mozaiklerle süslü mezar odası, bu sembolik lahtin altında bulunuyor. Ata'nın huzurunda nöbetini adeta heykel kesilmiş gibi tutan askerlerin asilliğini izlerken ağlamamak için kendinizi zor tutarsınız. Anıtkabir'deki on kuleye, ulusumuzun oluşumunda büyük önem taşıyan isimler verilmiş: İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet, Müdafaa-i Hukuk. Mehmetçik kulesinde, yabancı ziyaretçilere danışmanlık hizmetinin yanı sıra Anıtkabir ve Milli Mücadele konulu kitapların ve hatıra eşyaların satışı yapılıyor.

Türk Devrimi Kütüphanesi
Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi, Mehmetçik ve Zafer kuleleri arasında yer alıyor. Atatürk'ün en önemli üç zaferinin tarihi, Zafer kulesinin duvarlarında yazılı. Türkiye'nin 2. Cumhurbaşkanı ve Atatürk en yakın arkadaşı İsmet İnönü'nün sembolik lahidi, Ata'nın lahidinin tam karşısında tören alanının sonunda yer alıyor.  "Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesini anlatan kabartmaların yer aldığı Barış Kulesi'nde, Ata'nın  kullandığı Lincoln marka tören ve makam otomobilleri sergileniyor. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı, 23 Nisan Kulesi'nin iç duvarlarında tasvir ediliyor. İnkilap Kulesi'nde, Atatürk'ün giydiği fraklar, takım elbiseler ve smokinler yer alıyor. Burası Anıtkabir'in en heyecan verici yerlerinden biri. Ekonomik krize rağmen rekor ziyaretçi Ata'nın manevi evlatlarından Afet İnan'ın, Rukiye Erkin ve Sabiha Gökçen tarafından armağan edilen eşyalar da var. Cumhuriyet Kulesi'nde Atatürk'ün kitapları ve ziyaret etmiş yabancı devlet adamlarının Atatürk ile yapılmış yağlı boya resimleri bulunuyor. Müdafa-i Hukuk Kulesi'ndeki kabartmalarda Kurtuluş Savaşı'nda ulusal birliğimizin temeli olan Müdafaa-i Hukuk anlatılıyor. Anıtkabir'in içinde yer aldığı Barış Parkı'nda dünyanın bir çok yerinden toplanmış yaklaşık 48 bin 500 ağaç ve bitki Ata'nın doğaya verdiği değeri en güzel şekilde yansıtıyor. Müthiş bir lider, müthiş bir mücadele ve tarih dolu Anıtkabir'den, Ata'nın huzurundan ayrılırken yaşadığınız bu güne şükretmeden edemiyorsunuz. Bence tüm çocuklar gibi büyüklerinde görmesi gereken bir yer Anıtkabir. Ekonomik krizin yaşandığı 2009 yılında bile Anıtkabir rekor ziyaretçi akınına uğramış. Atatürk, Türk milletine virdiği en önemli mesaj; “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” oldu.

YORUM YAZ
Arşiv