Şimdi Seferihisar'A Gitme Zamanı

  • 0
  • 2.769
Yazı Boyutu:

"Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına. Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır"... 47 yıllık ömrümün, dağcılık sporu yapmaya başladığım 13 yılını, Ataol Behramoğlu'nun şiirinde söylediği gibi yaşamaya başladım. Ataol Behramoğlu, Türk edebiyatına önemli eserler kazandırmış şair ve yazarlarımızdan birisi. O'nun etkinliklerini kaçırmamaya özen gösteriyorum. Geçtiğimiz günlerde Behramoğlu, kültür ve sanat aşığı Seferihisarlıları, 1500 yıllık Sığacık Kalesi'nde şiire doyurdu. Ünlü sinema oyuncumuz Cihan Ünal'da oradaydı. Unutulmaz müthiş bir gece oldu. Bu tür sosyal kültürel aktiviteleri halkına sık sık yaşatan Belediye Başkanı Tunç Soyer'i kutlamak istiyorum. Sefirihisar bu ayda kültür sanat etkinlikleri bakımından çok hareketli. Sunay Akın, Tolga Çandar ve çeşitli mekanlarda gösterilen yeni jenerasyon Türk yapımcıların birbirinden güzel Trük filmler izlemek mümkün. 52 kişilik kadrosuyla dünyaca ünlü Stuttgart Senfoni Orkestrası'na bile evsahipliği yaptı Seferihisar. Seferihisar'ın kültür ve sanat etkinliklerini yazmakla bitmez. Gelin şimdi pek çok görsel güzelliğe sahip Seferihisar'a götürüp gezdireyim sizi. İzmir Seferihisar arası sadece 45 kilometre. Üçkuyular'dan hem minibüs hem de belediye otobüsleri kalkıyor. Seferihisar fazla gelişmemiş bir yer. Halkı öyle istiyor. Kıyılarının turizm açısından ilgi çekici olması son yıllarda Seferihisar'a canlılık kazandırmış. Teos ve Akkum kıyılarına birçok turistik tesis kurulmuş. Seferihisar halkı geçimini tarım ve turizmden sağlıyor. Zeytincilik ve satsuma mandalinanın yanı sıra turizminin gelişmesine bağlı olarak kaliteli şeftali üretimi de yaygınlaşmış. Seferihisar seralarında turfanda yetişen sebzeler dünya pazarlarında. Antik kenti Teos'u, balıkçı kasabası Sığacık'ı, Sığacık'ta surlar içerisindeki minyatür çarşısı, sörf yapılan plajları, begonvillerle süslü evlerin bulunduğu dar sokaklarını ayrıntılarıyla yaşamazsanız Seferihisar'a gitmiş sayılmazsınız.
 
Seferihisar'da benim favori yerim Sığacık'tır. Merkeze 5 km. uzaklıkta. Sığacık İskelesi yakınlarında Dionysos Tapınağı, surlar, tiyatro, liman ve odeion ilkçağ kentinden günümüze kalmış. Limanda gün batımını seyretmeyi ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında yürümeyi ihmal etmem. Arnavut olduğum için herhalde. Gittiğim her yerde olduğu gibi Sığacığın dar sokaklarını, bahçeli ve ahşap cumbalı evlerini, daha önce defalarca gezmeme rağmen dolaşmadan edemem. Benim huzur kaynağımda bu. Hele ki o begonvillerin renkleri insanın yaşam sevincini artırıyor. Sığacık Limanı büyük tekne ve yatlara evsahipliği yaparken, kalenin önündeki küçük liman ise daha çok balıkçı tekneleri ile kayıkları ağırlıyor. Denizden tekneyle gelenlere limanda su, elektrik ve çöp hizmeti veriliyor. Akşam saatlerinde Sığacık'ın en keyifli mekanı küçük limandır. Ağlarını onaran yada küçük kayıklarında keyif yapan balıkçılara bende, rakı, balık, zeytinyağlı Akdeniz salata ve mezeleri ile eşlik ederim. Balıkçıların her gün tuttukları taze balıkları restoranlarda bulabilirsiniz. Unutmadan Sığacık limanından her sabah kalkan teknelerle cam gibi denizi olan koylarda denize girme ve çok fazla el değmemiş kumsallarında güneşlenme imkanı bulabilirsiniz. Çamur banyosu ve ilginç mağara görüntüleri de ekstrası. Sığacığın Ekmeksiz Plajı'nda çadır ya da karavan konaklaması da yapabilirsiniz. Duş, tuvalet, otopark ve elektrik hizmetleri var. Akkum, İncecik altın sarısı kumu ve pırıl pırıl deniziyle yörenin en iyi plajı. Akkum Plajı rüzgarlara karşı korunaklı bir noktada ancak koyun hemen dışı sörf yapmak isteyenler için ideal rüzgarlı ortama sahip. Ege Bölgesi'nde Alaçatı'dan sonra Akkum sörf yapmaya uygun en iyi köşelerinden biridir. Sörf merkezinde her seviyede kurslar veriliyor. Yaşamın sürdüğü yıllarda Efes antik şehrinden daha büyük ve daha gelişmiş olduğu söylenilen Teos'un yüzde 80'i su altında. Antik Teos kentinin kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılması için girişimler başlamış. İzmir Valiliği ve Seferihisar Belediyesi ortak bir çalışma başlatarak Teos'u temizletmeye başlamış. Temizlik çalışmalarıyla tarihi güzelliğin ortaya çıkması amaçlanıyor. Seferihisar, tarihi, kültürü, cam gibi denizlerinin olduğu koyları, kumsalları ile görülmesi gereken bir yer. Hele ki yaşadığı şu hassas döneminde...

Nasıl gidilir...İzmir-Seferihisar arası 45 kilometre. Sığacık'a 5 kilometre daha gitmeniz gerekiyor. Üçkuyular'dan minibüs ve belediye otobüsleri kalkıyor.
Nerede ne yenilir...Yemek için en önemli alternatif tabii ki deniz ürünleri. Limandaki restoranlarda taze balık çeşitleri bulabilirsiniz. Çok uygun fiyatlarla sulu yemek lokantaları ve fasfood yerleri de var.
Nerede kalınır...Çakırağa Hotel 232. 745 75 77, Burg pansiyon 232 745 74 66,
Teos pansiyon 232 745 74 63

YORUM YAZ
Arşiv