Taksim Ağaçlarını Dünya Tanıdı

  • 0
  • 508
Yazı Boyutu:

Ağaçları oldum olasısevmişimdir. Nedenini büyüklerime sorduğumda, “Sen kendini bildin bilelidedenin Bergama’daki zeytinliğinde yalın ayak koşardın veya büyük babanınMenemen’deki üzüm bağında ağaçların tepesinden inmezdin” derlerdi. Bana ağaçsevgisini aşılayan büyüklerimi rahmetle anıyorum. Ağaçların önemini yıllardıryazdığım için kedimi de önemsemeye başladım. Ağaçların insan yaşamında çok büyükönemi vardır. Bakın Peygamberimiz Hz. Muhammed,“Bir kimse bir ağaç dikerseAllah, o ağacın meyvesi kadar o kimseye sevap yazar ” ve “Kıyametin koptuğunugörsen de elindeki fidanı dik” der. Dünyaca ünlü bilim adamları, düşünürler,devlet adamları ise neler demiş; Mevlana “İyi ağaçtan talihli dal çıkar”, CenapŞehabettin “Ağaçların çiçekler gözü, kuşlar dilidir”, Atatürk “Ağaçsız toprak vatan değildir”, Franklin Roosevelt “Bir ulusun uygarlık düzeyi,üzerinde yaşadığı toprakları ağaçlandırmasıyla ölçülür”, Çinli Filozof  La-Otse “Ağaç diken sonsuzluğa inanıyordemektir”, Cervantes “İyi bir ağaca sarılan, gölgesiz kalmaz”, Richard Baker “Bir ulusun gerçek zenginliği, ağaç örtüsüyleölçülebilir”, Fin Atasözü “Ormana nasıl haykırırsan öyle karşılıkverir”, Çin Atasözü “Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklarserinler”. Yazıyı bu günlerde ölümünün 50’nci yılında andığımız UNESCO’nundünya şairi seçtiği Nazım Hikmet’in yaşama dair şiirinden bir alıntı ilebitirmek istiyorum; “Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişindebile, mesela, zeytin dikeceksin, hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yanı ağırbastığından”.
 
 Şimdi ağaç dikme zamanı
 Hafta sonu ağaç dikmekiçin etrafınızdaki boş alanlar, yanmış ormanlar sizleri bekliyor. Dikin ki ormanlarımızçoğalsın. Apartmanınızın bahçesine dikin ki fotoğraftaki gibi anıtlaşsın. Meteorolojiuzmanları bu ayın ortasına kadar yağmurların olacağını söylüyor. Yani toprakağaç dikmek için müsait. Ağaçlar sadece erozyonu önlemekle kalmayıp su düzeninisağlar, su kaynaklarını besler, hava nemini düzenler, hava ve ses kirliliği ileküresel ısınmayı önler, yaban hayatının evini oluşturur. İnsan yaşamınınoksijen kaynağıdır. Saymakla bitmeyen görevi vardır. Ağaçlar bu kadarkıymetliyken yaz sıcaklarıyla tehlike sınırına giren ormanların yanmaması veyayakılmaması için herkesin özen göstermesi gerekir. Ormanlık alanlardaşüphelendiğiniz kişileri Jandarma 156, Polis 155, Orman 177  telefonlarına mutlaka bildirin. Yukarıdagördüğünüz 2011 yaşındaki Ağıl Aağacı, Konya Taşkent İlçesi BalcılarBeldesi'nde çektim ve eylül ayında açmayı planladığım Türkiye’deki Anıt Ağaçlarfotoğraf sergisinde yer alacak.
 
Bravo size Sabahat Hanım
Karşıyaka’nınen eski İlk Şirinler Anaokulu’nun örnek çevreci faaliyetleri çok takdirediyorum. Tabi ki bu takdiri en çok Anaokulu Müdürü Sabahat Uçaner hak ediyor.Çünkü çevreci düşünceler O’nun başının altında çıkıyor. İlk Şirinler Anaokulunagittiğimde çıkmak istemiyorum. Şimdi de 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ndenedeniyle anaokulundaki çocuklara doğada 400 yılda ancak yok olabilen plastikşişeler ve kapaklardan insan, ev, otomobil, hastane, çöp kutusu ve oyuncaklaryaptırarak önemli mesaj vermişler. Sabahat Uçaner, “Ağaç yaşken eğiliratasözümüzdeki gibi bize emanet edilen geleceğimizin büyüklerinibilinçlendirmemiz lazım. Bu sırf öğretmenlerin değil anne ve babalarında göreviolmalı” diyor.  Zaten çevre yazılarımdaeğitimin küçük yaşlardan başlanması gerektiğini sık sık yazıyorum.
 

YORUM YAZ
Arşiv