Temiz Çevrede Yaşamayı İstemek Yetmez

  • 0
  • 780
Yazı Boyutu:

 
5 Haziran Dünya Çevre Günükutlanmaya başladı. Felsefeci, yazar, düşünür, politika teorisyeni ve insanınözü itibariyle iyi olduğuna ilişkin görüşü ve toplumsal sözleşme öğretisiyledünyaca ünlü bilim adamı Jean Jacques Rousseau, “Temiz ve sağlıklı bir çevredeyaşamayı istemek yetmez. Bunun için çaba harcamak gerek” diyor. Herkes üzerinedüşen görevi yapmalı. Bir hafta sürecek Dünya Çevre Günü etkinliklerde kamu veözel kuruluşlar doğanın, çevrenin korunması ve temiz tutulması için pek çokaktivite yapılmaya başlandı. Yanan ormanların tekrar yeşertilmesi için ağaçlardikilecek, fosil yakıtlar fueloil, kömürün zararları, yenilenebilen enerji olangüneş, rüzgar, jeotermalin faydalarını anlatılacak. Geleneksel hale getirmekistediğim ve bu yıl ikincisini belirlediğimÇEVRE-YAŞAM köşesinin çevre dostlarını isim ve fotoğraflarıyla belirledim.Bir yıl boyunca doğaya ve çevreye gösterdikleri duyarlılıktan dolayı her birokurumu yürekten kutluyorum ve onlar gibi kentine dünyaya duyarlı çevrecilerinartmasını diliyorum.

Dr. Behçet Uzrahmetle anıldı
İzmir’iSevenler Platformu, (İZSEV) İzmir Atatürk Ormanı (ATAORMAN) ve Kültürpark’ıKoruma ve Anıt Yaptırma Derneği ortaklaşa Dünya Çevre Günü nedeniyle bir diziçevre etkinlik gerçekleştirdi. 1967'de Dr. Behçet Uz ve arkadaşları tarafındankurulan ve Bayraklı sırtlarını yeşillendirerek gecekondulaşmaya karşı koruyan İzmir’intek kent ormanı ATAORMAN da 45’nci Ağaç Bayramı ve Ormancılık Çevre Şenliği’nde, İzmir’de Belediye Başkanlığı ve ülkemizdeBakanlık gibi önemli görevlerde başarılı hizmetler yapan Dr. Behçet Uz rahmetleanıldı.

Gençlere ağaçdikimi öğretildi
İzmir Vali Yardımcıları Cumhur Güven Taşbaşı, Hüseyin İçten, İzmir OrmanBölge Müdürü İbrahim Aydın, 75. Yıl Mahallesi Muhtarı Selma Tortoç, Namık KemalŞentürk Ortaokulu öğrecileri ve semt sakinlarinin katıldığı “45’nci AğaçBayramı ve Ormancılık Çevre Şenliği” etkinlikleri kapsamında,  9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’inOnursal Başkanlığı’nı yaptığı Türk Başarı Ödülleri Kurulu, bölgesindeormanların korunması, geliştirilmesi ve orman yangınları mücadelesindekatkıları olan şahsım ve meslektaşlarım İbrahim Irmak, Mustafa Oğuz ve Engin Yavuz’a “2013 yılı Ataorman- Ormancılık ÇevreBaşarı Ödülü” verildi.İzmir’i Sevenler Platformu, İzmir Atatürk Ormanı ve Kültürparkı Koruma ve AnıtYaptırma Derneği’ni bu günlere başarı ile taşıyan İzmir sevdalısı meslekbüyüğüm Sancar Maruflu ve oğlu Cevat Maruflu’yu da kutluyorum.

Böyle insanlar da var
Büyükkentlerde nüfus arttıkça maalesef insan ilişkileri kopuyor ve bencillik artıyor.Arkadaşımın yeğeninin düğünü için gittiğim Nazilli’de tanıştığım işadamı AliAn, Karacasu Yaylası’ndaki evinde misafir etti. 6 dönümlük taşlık araziyi nakışgibi işleyip onlarca meyve çeşidinin yer aldığı bir cennete çevirmiş. Erik,kayısı, kiraz, çilek, karpuz, kavun, vişne, dut, elma ağaçları ile dolubahçesindeki meyveleri satıp satmadığını sorduğum Ali An’dan aldığım yanıt çokanlamlıydı. Şehirlerde yaşayan dostlarını yayladaki evine davet edip çolukçocuk dalından meyve yemeleri için yetiştirdiğini söyledi. Şaşkınlık içinde “Böyleinsanlar da kalmış” diye içimden geçirdim. Ben de en sevdiğim yaz meyveleriçilek ve kirazı dalından bol bol
yedim. Bravo size Ali An. Dünya Çevre Günü’ndesizi yazmayacağımda kimi yazacağım.

ÇEVRE-YAŞAMköşesinin çevre dostlar
GültenGüler Özgür, Mustafa Lavas, Nurgül Özalp, Levent Köstem, Zeyda Ural Türkay,Mahmut Kaşkaloğlu, Maria Jonker, Ömer Kocadon, Rahim Demirtaş, GüldenMadencioğlu Tezeren, Abdullah Manaz, Sabahat Uçaner, Koray Deren, Lal Talay,Yüksel Ergen, Kadriye İlban Büyükburç, Gülhan Karaca Tuncer 
 

YORUM YAZ
Arşiv