Türklerin Damat Halayı Herkesi Oynattı

  • 0
  • 642
Yazı Boyutu:

Avusturya, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, İtalya ve Türkiye’nin katıldığı Uluslararası 1’nci Garda Halk Dansları Festivali’nde İzmir Karşıyaka Kordelya Halk Dansları ekibinin oynadığı Üsküp Damat Halayı ve Fethiye adlı oyunlar büyük beğeni topladı. Gösteriler sonunda damat halayı tüm ülke foklörcüleri ile birlikte oynandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 90’ncı yılı kutlamalarında büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği Zeybek oyununu 1000 kişiye oynatarak tüm TV kanalları ve gazetelerde haber konusu olan İzmir Karşıyaka Belediyesi ve düşüncenin sahibi halk dansları eğitmeni Ekrem Altay ile tanışıp tebrik etmiştim.  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Karşıyaka Anayasa Meydanı’ndaki o gün hafızamdan hiç silinmez. 10 bin kişinin coşkusu ve tezahüratı ile 1000 kişi zeybek oynayıp tarihe geçmişlerdi. Çoğunluğu orta yaşın üzerinde bu kadar fazla kişiye aylardır zeybek oyununu çalıştıran Cumhuriyet ve Atatürk aşığı 30 yaşındaki Ekrem Altay’ın çalışmalarını yakından öğrenince hayranlığım bir kat daha artmıştı. Zeybek oyununu kurallarına göre oynamak her İzmirli ve Egeli’nin özlemidir. Bende çok arzu etmeme rağmen bir türlü fırsat bulup öğrenemedim. Halk danslarına düşkünlüğümü fark eden Ekrem Altay hem zeybek oyununu öğreteceğini hem de haziran ayında İtalya’nın Garda Şehri’nde yapılacak Uluslararası 1’nci Halk Dansları Festivali’ne götüreceğinin sözünü vermişti. 35 foklörcü ve yakınları ile birlikte 68 kişilik ekip İzmir’den 2 otobüsle yolaçıktık. Gidiş ve dönüşte İzmir, Selanik, İgomenitsa, Ancona ve Garda güzergahını kullandığımız yolumuz üzerinde iki kez uğradığımız Atatürk’ün doğduğu evi gezememek Karşıyakalı foklörcüleri çok üzdü. Gidişte pazartesi günü müzelerin kapalı olduğunu öğrendik. Ancak dönüşte Adriyatik denizinde 16 saatlik gemi yolculuğu 19 saat sürünce Selanik’teki Atatürk Evi Müzesi’ni 5 dakikalık bir gecikmeyle gezemedik. 10 günlük gezi boyunca Atatürk Evi Müzesi’ni görmeyi çok arzu eden 68 kişilik Türk foklörcüleri hüsrana uğradı. Müze görevlilerine gemiden kaynaklanan gecikme izah edilmesine ve konsolosluk yetkililerine ulaşmak için verilen çabalar hep boşa çıktı.  

 

Garda İtalya’nınBodrum’u gibi popüler

2 gece 3 gün kalınan Garda şehri, İtalya’nın en büyük gölünün etrafına kurulmuş. Kuzey İtalya’da yer alan göl, Venedik ve Milano kentlerinin arasında. Göl üzerinde işleyen küçük tekneler kasabalar arası ulaşımı sağlıyor . Göl kıyısındaki birbirinden şık kafeterya ve restoranlarda oturup bir şeyler içmek ve güneşin batışını izlemek muhteşemdi. Bizimde eşlik ettiğimiz gibi sıcak yaz günlerinde göle girenler bir hayli fazla. Deniz bisikletiyle gezenlere kuğular eşlik ediyor. 
 
İlk organizasyon olması nedeniyle sadece Avusturya, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, İtalya ve Türkiye’den oluşan 6 ülkenin katıldığı Uluslar arası Garda 1’nci Halk Dansları Festivali, yağmurlu bir günü denk gelince çok az insanın katıldığı kapalı bir mekanda yapıldı. Türkiye’yi temsil eden Karşıyaka Kordelya Halk Oyunları ekibi Üsküp yöresine ait olan ve düğünlerde sıkça çalınan damat halayı oyunu hem müzik anlamında hemde oyun bakımından çok hareketli ve coşkulu olunca diğer ekiplerden de büyük ilgi gördü. Gösteriler sonunda istek üzerine tekrar çalınan damat halayına tüm ülkelerin föklörcüler eşlik ettiler.

 

İtalya’ya yılda 100milyon turist gidiyor

Garda şehrine kadar gitmişken çok yakın olan dünyanın en romantik şehri Venedik ve modanın kalbi kabul edilen Milano ve Hıristiyan dinini kalbi olan Roma’daki Vatikan’ı gezmeden olmazdı. 16 saat kara yolculuğu yapmamak için Adriyatik Denizi’ndeki gemi seyahatini tercih eden Almanya ve Fransa’da çalışan Türklerle bol bol sohbet etme imkanı bulduk. Roma, Milano ve Venedik şehirlerini gezeceğimizi öğrenen vatandaşlarımız özellikle Roma’da hırsızlık olaylarının çok sık yaşandığını ve dikkatli olmamız gerektiği uyarısında bulundular. Nitekim Roma’da güvenlik kamera ve görevlilerinin bulunduğu bir otoparkın bir grup tarafından baslıp otobüslerin soyulduğunu öğrendik. Yılda 100 milyon turistin gezdiği İtalya gezisi sırasında, İtalyanların aşırı turistten bunaldığı ve bunu hizmet sektöründe otellerden, kafe, restoran ve alış-veriş yerlerinde çalışanların ters ve kaba davranışlarından anladım. Bu gözlemimi gurupta pek çok kişiden duydum. Ancak yiğidi öldürüp hakkını vermek gerekirse Venedik, Roma, Garda görülmesi gereken şehirler arasında bence.

YORUM YAZ
Arşiv