Ülkeler Karbon Gazını Azaltma Sözü Verdi

  • 0
  • 439
Yazı Boyutu:

Beş gün önce Fransa’nın başkenti Paris’te 147 ülkenin cumhurbaşkanları, başbakan ve bakanları bir araya gelerek iklimlerin değişimine neden olan küresel ısınmanın durdurulması için karbon gazının azaltılmasına dair sözler verdiler. İklimlerin değişimine neden olan Küresel Isınmanın birinci nedeni fosil yakıtların (Kömür, petrol ve doğal gaz) aşırı kullanımı gösteriliyor. Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri en fazla karbon gazı  salımını yapanların başında geliyor. Dünyada kişi başına en yüksek salımı ise Katar da. Türkiye, TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2013 yılında toplam 459 milyon ton karbon gazı salımı yapmış ve bu kişi başına yılda 6 ton demek. Türkiye beyanında, 2030 yılına kadar karbon gazı salımını bir milyon 175 bin ton eşdeğeri yerine yüzde 21 azaltarak 929 milyon tona indireceğini taahhüt etti. Ancak Greenpeace Akdeniz Ofisi ve çevreci sivil toplum kuruluşları Türkiye’de kömür ile çalışan 80 termik santral yapım çalışmalarının hızla devam ettiğini, verilen taahhüdün yerine getirilemeyeceğini söylüyorlar. Ülkelerin verdiği taahhütler gerçekleşmezse, bugünkü çevre politikaları sonunda küresel ısınma 4 dereceye yaklaşacak ya da geçecek. Yani buzulların erimesi, sel felaketleri, kuraklık, aşırı orman yangılarının önüne geçilemez bir noktaya ulaşılacak. Dilerim verilen sözler tutulur.

Her aileden bir kişi bu eğitimi almalı
TRT Genel Müdürlüğü’nde AFAD (Afet ve Acil Durum) toplantısına katıldım. Sel felaketi, deprem, trafik kazası, orman yangınları konusunda bir vatandaşın neler yapılması gerektiğini anlattılar. Ben bir şeyler bildiğimi sanıyordum ama anlatılanlardan sonra “iyi ki katılmışım” dedim.
AFAD, 2013 yılından bu yana ana sınıfından üniversitelere, kamu çalışanları, işyerleri ve ailelere kadar “Afet Bilinci Eğitimi”ni ücretsiz veriyor. Amaç afetlere karşı bilinçli toplum bireyleri oluşturmak. Özellikle büyük kentlerde yaşayanların bu eğitimi alması gerekir. İnternetten AFAD Afet Bilinci Eğitimi yazarak nereye başvuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Karşıyaka Life Dergisi Orman Oluşturuyor
Geçtiğimiz gece 7’nci kuruluş yıl dönümünü kutlanan derginin aralık sayısının kapağı yeşil tasarlanmış ve nedenini sorduğum Karşıyaka Life Dergisi kurucusu Güliz Eğrihancı, her geçen gün yok olan doğaya dikkat çekmek istediklerini belirterek “Sosyal sorumluluk çalışmalarımız içinde 7’nci yılımızda okurlarımız adına bir orman oluşturmaya karar verdik. Ege Orman Vakfı işbirliği ile bu aydan itibaren bir yıl boyunca satılan her dergi için bir ağaç dikerek Karşıyaka Life Dergisi okuyucu ormanı oluşturacağız. Yaşadığımız güzel İzmirimize bir orman da biz kazandırmak istiyoruz” dedi.

 

YORUM YAZ
Arşiv