Yeter Artık Kahramanmaraş Son Olsun

  • 0
  • 206
Yazı Boyutu:

Bir televizyon kanalında Jeolog Prof. Dr. Naci Görür’ün, “Ben dahil tüm aklı başındaki yer bilimciler bu depremin göz göre geldiğini aylar, yıllar öncesinden söylemiştik. Hazırladığımız Doğu Anadolu fay hattı için hazırladığımız proje Devlet Planlama Teşkilatı ve TÜBİTAK tarafından reddedilmişti” sözlerini duyunca yerimden fırladım yeter artık ya dedim.

Çünkü ben de deprem fobisi olan bir kişi olarak yazayım dedim.

Evet yine unutulmayacak bir tarih 6 Şubat 2023. Her sabah olduğu gibi o sabahta 06.30’da uyandım ve milyonlarca insan uykudayken televizyon kanallarından Kahramanmaraş ve 10 ili kapsayan depremi duydum. O saatte ilk belirlemelerde 74 kişi hayatını kaybetmişti. Daha önce Afyon Dinar ve Yalova-Gölcük depreminde muhabir olarak görev yaptığım için ölüm sayısının çok çok artacağını tahmin ettim. Sosyal medya sayfalarımdan derin üzüntümü ifade eden paylaşımlarda bulundum. Çünkü, o acıyı henüz 8 yaşında iken 1970 yılında Karşıyaka’da yaşadığımız ev depremde ağır hasar almıştı. Eski bir Rum evi olduğu için mahallede büyük hasar alan tek evdi ve herkes 9 kişilik ailemizi kurtarmak için bize yardıma koşmuştu. Ayağımdan ameliyatlı olduğum ve yürüyemediğim için ilk beni kucaklayıp çıkardılar. O travmayı yıllarca üzerimde yaşadım. Keza Afyon Dinar ve Yalova’da gördüklerim de çok etkilemişti. Hatta deprem üzerine rahmetli deprem dede Ahmet Mete Işıkara ile çok sık görüşerek bilgilendirici haberler yapmıştım.

İZMİR HIZLI DAVRANDI
Kırmızı hatta bulunarak birinci derece deprem bölgesi olan ve henüz iki yıl önce merkez üssü Seferihisar olan ve çoğunluğu Bornova’da pek çok binanın yıkılmasına neden olan depremde 117 kişi hayatını kaybetmiş ve yüzlerce bina yaşanmaz hale gelmişti. İşte o İzmir Kahramanmaraş deprem için çok hızlı davranarak 11 TIRr, 2 ucak, 1 gemi, 45 bin battaniye ve yorgan, 3 bin ısıtıcı ve soba, 3 bin uyku tulumu, 65 bin giysi, tonlarca insani yardım malzemesini 6 Şubat 2023 saat 17.30 da yola çıkardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yardım konusunda bireysel değil organize olunması gerektiğini belirterek “Elimizde olmayan yasal sebepler nedeniyle nakit para bağışı kabul edemiyoruz. Umut hareketi adını verdiğimiz İZFAŞ Genel Müdürlüğümüz İzmir Alsancak Kültürpark Celal Atik Spor Salonu veya Gaziemir Fuar İzmir’de kurulan merkezlere giyim, battaniye, ısıtıcı yardımları yapılabilir. Umuthareketi.izmir.bel.tr üzerinden dilediğiniz miktarda alım yapıp bağışta bulunabilirsiniz. Bir uyku tulumu 600, bir battaniye için 200 TL bağış yapabilirsiniz” dedi.

İZMİR KÖRFEZİ FOKURDUYOR
Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Sinan Can Öziçer’den İzmir Körfezi uyarısı geldi. Öziçer İzmir Körfezi’ndeki 4 diri fayın mutlaka incelenmesi gerektiğini söyledi.

Körfez ve çevresinde meydana gelen depremlerin önemli bir mesaj verdiğini hatırlatan Öziçer; “Bunlar bize şu mesajı vermektedir. Ege Denizi ve İzmir Körfezi son 30 yılda fokurduyor ve önümüzdeki dönemlerde de fokurdayacaktır. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsüne ait Koca Piri Reis Sismik gemisine sahibiz ve bu gemi ile o dönem Prof. Dr. Günay Çiftçi önderliğinde Yassıada’da 4 farklı diri fay tespit edilmiştir. Bu ekip sadece fay incelemesi değil hem Karadeniz’de hem Akdeniz’de gazhidrad enerji kaynağını da bulan ekiptir. İzmir’de böyle ekip ve ekipmanlar olduğu sürece Ege Denizi’nde neden deniz jeofiziği yöntemleri ile fayları araştırmıyoruz anlamak mümkün değil. Sismik yansıma yöntemleri ile Ege Denizi’ndeki ve İzmir Körfezi’ndeki tüm aktif fayların analizi yapılarak kaç büyüklüğünde depremler üreteceklerini bulmamız sadece jeofizik yöntemler ile mümkündür. Bir fayın geometrisi incelemeden şu kadar büyüklükte deprem olacak demek bilime ve sismolojik verilere aykırı yorumlar olmaktadır. Deprem kadar hassas ve suiistimale yatkın olan konuda açıklama yapan uzmanların bilimsel, jeofizik ve sismolojik çalışmalara kaynak göstererek yorum yapmaları doğru olacaktır”.

Dilerim Sinan Can Öziçer’in uyarıları dikkate alınır.

YORUM YAZ