Yetmişinde Bile Zeytin Dikeceksin

  • 0
  • 870
Yazı Boyutu:

 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2002 yılında dünyada “Yılın Şairi” seçtiği Türklerin gururu Nazım Hikmet’in “Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin, hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yanı ağır bastığından” satırlarının yeraldığı yaşama dair adlı şiirini çok beğeniyorum. Ege’nin İzmir’in pek çok bölgesinde zeytin hasadı ile birlikte zeytin şenlikleri yaşanırken Soma’nın Yırca Köyü’nde yüz yıllık zeytin ağaçları termik santral yapılmak için hoyratça kesiliyor. Yırca Köyü sakinlerinden Nermin Kocaeri’nin “Zeytin ağaçları evlatlarımız gibi. Yetiştirdiğimiz bu evlatlarımız kesiliyor. Bir çocuğun el ve ayağını kesebilir misin? Zeytinlerimizi çocuk gibi yetiştirdik. Malımızı, canımızı alıyorlar. Biz para pul değil, canımızı istiyoruz" sözleri içimi çok acıttı. Çünkü zeytin ve zeytin ağacı üzerine yüzlerce yazı yazdım. Ben de bir zeytinci torunuyum. 2000 yılından beri yüzyıllık, bin yıllık zeytin ağaçlarının gövdelerini fotoğraflayıp çeşitli fuarlarda ve şenliklerde sergiliyorum. Zeytin ağacından tüm kutsal kitaplar sözeder. Tevrat ve İncil'de zeytin sözcüğü 140 kez geçiyor. Kur'anı Kerim'de ise 6 sure zeytin ve nimetlerinden bahseder. Nuh Peygamber, tufanın şiddeti azalınca hayatın başlayıp başlamadığını öğrenmek için gemisinden güvercinini salar. Güvercin gemiye ağzında zeytin dalı ile dönünce Nuh Peygamber bu işaretten tufanın bittiğini anlar. Bunun sonucunda zeytin dalı günümüze kadar barışın simgesi olarak bilinip gelir.
 
 
Dürüst, çalışkan ve iyi insanlara toplar
Arkeolojik bulgular zeytinin İ.Ö 6000 yılından beri kullanıldığını göstermektedir. Antik dönemde insanlar zeytinin kıymetini çok iyi bilmişler. Bu bilgileri tarih kitaplarında okumak mümkün. Mitolojideki tarih kitaplarında Tanrıça Athena'ya yönelik bir efsanede, zeytinin Yunanistan'a Anadolu'dan geldiği ispatlanmaktadır. Tanrıça Athena ve Denizler Tanrısı Poseidon Atina Kenti'nin koruyuculuğu için yarışmaya girerler. Kente en faydalı şeyi getiren yarışmayı kazanacaktır. Poseidon at getirir. Athena ise Anadolu'dan köklediği bir zeytin ağacını. Yarışmayı Athena kazanır ve kentin koruyucusu olur. Zeytin ağacına büyük sevgi ve saygı gösteren eski Yunanlılar ve Romalılar,  zeytinlerini toplatacakları kişileri dürüst, çalışkan ve iyi insanlardan seçerek ona verdikleri değeri ortaya koyarlar ve inanışlarına göre de her insanı zeytinliklerine sokmazlarmış. Zeytin yağının Homeros zamanından beri bilinen ve Hipokrates, Galen ve Dioskaridos tarafından da kabul edilen tedavi edici özelliği daha sonraki yüzyıllarda çok daha iyi anlaşılmaya başlanmış. Zeytin ağacı narin bir ağaçtır.


Bu yaşta ve büyüklükte zeytin ağacı gösterene ödül  var
Karaburun turizmci Basri Saka, otelinin bahçesinde uzmanları tarafından 2011 yaşında olduğu tescil edilen zeytin ağacına gözü gibi bakıyor. Mordoğan Mahallesi ayı balığı mevkiindeki anıt zeytin ağacı, 35 ton ağırlığında ve 6 metrekare taban genişliği bulunuyor. Basri Saka,  Armurt Alan dağ köyündeki yol çalışması nedeniyle sökülüp odun yapılacağını öğrendiği anıt zeytin ağacının öyküsünü şöyle anlattı, “Ben kutsal zeytin ağacı düşkünüyüm. 2005 yılında durumu öğrenir öğrenmez ağacın sahibini buldum ve alabileceğimi öğrenince zeytin ağacı uzman ziraat mühendisleri eşliğinde ve 7-8 saat süren bir çalışma ile ağacı yerinden aldık. Karaburun’da ağacı taşıyabilecek vinç bulamayınca İzmir’den getirttim. 10 yıl önce 3 bin liraya mal oldu. Yakılacak odun yapılacak anıt ağacı kurtardığım halde devlet yetkilileri anıt ağacı yerinden söktüğüm için para cezası bile kestiler. Her şeye razı oldum ve otelimin bahçesinde ona gözüm gibi bakıp okşuyorum” diyor. Basri Saka’nın bir de zeytin ağacının yetiştiği ülkelerde bu çapta ve yaşta bir ağaç bulana ödül vereceğini noter belgesiyle duyurmuş.


Kristal ve Yudum eğlendirirken bilgilendirdi
Ayvalık’ta Uluslararası düzeyde bu yıl 10’ncusu yapılan “Ayvalık Zeytin Hasat Günleri”ne gittim. Ayvalık Atatürk Meydanı’nda oluşturulan stantlarda zeytin ağacı, zeytin ve zeytin yağının faydaları o kadar güzel ve anlamlı yansıtılmış ki hayran kaldım. Özellikle 76 yıllık Kristal’in, bilgi yarışması vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Zeytin Sanat Organizasyon’un düzenlediği ve POSTAEGE’nin yıldönümlerini sunan İzmirli başarılı sunucu Mehmet Necati Şentürk’ün 3 gün şov havasında geçen sunumlarında hem Kristal standı hem de Ayvalıklılar çok hareketli saatler yaşadılar. Enerjik, güler yüzlü ve cıvıvl cıvıl gençlerden oluşan çok renkli bir stant oluşturan Yudum’un sloganı “Bir Yudum Gençlik Hasadı” çok etkileyiciydi. Zeytinyağlı yemekleriyle ünlü şef Murat Bozok ve model ve oyuncu Özge Ulusoy’un birlikte özel bir şov gerçekleştirdiği Yudum standı da en çok gezilen yer oldu.
 
 
Bin  yıllık zeytin ağaçları Didim Zeytin Festivali’nde
Bu gün Didim’de başlayacak olan 3’ncü Uluslar arası Didim Zeytin Festivali’nde davet üzerine ben de “Bin  yıllık zeytin ağaçları” fotoğraf sergisi ile yer alacağım. Yunanistan’dan Patmos Belediye Başkanı, Kalimnos Belediye Meclis Başkanı, Rodos Ticaret Odası Başkan Yardımcısı, Kos, Leros, Kalimnos Ticaret Odalar Birliği, Oteller ve Acenteler Birliği, Patmos Liman Başkanı, Yunan işadamları ve basın mensuplarının katılacağı 3’ncü Uluslar arası Didim Zeytin Festivali’nde zeytin ağacı dikiminden, çocukların zeytin sıkım ve zeytinyağlı yemek yarışmalarına kadar pek çok aktivite yer alacak. 7 Kasım’da Didim Belediyesi önünden kortej yürüyüşü ile başlayacak olan festival, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Tayfun Özkaya’nın “Zeytinyağında Tarım Politikası” konuşmasından sonra pazar günü zeytin hasadı ile son bulacak.
 

YORUM YAZ
Arşiv