YUKARI

Depreme dayanıklılık öncelik

Son aylarda faiz oranların düşmesiyle birlikte konut satışları arttı. Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Özgür Eğilmez, konut alacaklara uyarılarda bulunarak, konutun depreme karşı dayanıklı olup olmadığının, estetik kaygılardan çok daha önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Eğilmez, konutun deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığı, inşa edildiği bölgenin zemin sınıfı, kullanılan donatı türü gibi birçok hususa dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bu alanda uzmanlaşmış inşaat mühendislerinden destek alınabileceğini söyledi.
Depreme dayanıklılık öncelik
28 Temmuz 2020 0 yorum 614

Son aylarda faiz oranların düşmesiyle birlikte konut satışları arttı. Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Özgür Eğilmez, konut alacaklara uyarılarda bulunarak, konutun depreme karşı dayanıklı olup olmadığının, estetik kaygılardan çok daha önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Eğilmez, konutun deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığı, inşa edildiği bölgenin zemin sınıfı, kullanılan donatı türü gibi birçok hususa dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bu alanda uzmanlaşmış inşaat mühendislerinden destek alınabileceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde yılın ilk yarısında 581 bin 798 konut satıldı. Faizlerin inmesi ile artan konut satışları 2020 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı.

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Özgür Eğilmez, ev almak isterken herkesin önceliği farklı olabildiğini belirterek, “Genele baktığımızda konutun konumuna, hangi katta olduğuna, içinde kullanılan aydınlatmadan banyosundaki fayansına kadar birçok farklı noktaya dikkat edildiğini görüyoruz. Genel olarak, konut alacakların önceliğinin, estetik kaygılardan önce depreme karşı dayanıklı olup olmadığı olması gerekir“ diye konuştu.

“7.4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 Kocaeli-Gölcük depreminden beri İstanbul’da beklenen büyük depremi konuşur olduk. Ancak Türkiye’nin birçok bölgesi ve İzmir ile çevresi de büyük bir deprem üretecek faylar bulundurmakta” diyen Prof. Dr. Özgür Eğilmez, “Ev almak isteyenler, almayı düşündükleri konutları mutlaka depreme dayanıklılık yönünden de değerlendirmeli” uyarısında bulundu.

Bir uzmandan destek alınabileceği gibi bu konularda uzman olmayan birisinin yapabileceği kontrollerden birkaçını da aktaran Prof. Dr. Özgür Eğilmez, bunları şöyle sıraladı:

Konutun statik projesinin onay tarihi.
ABD, Japonya gibi bu konuda ciddi önlemler alan ülkelerde geçerli olan şartnamelerle aşağı yukarı aynı düzeye gelmiş ilk deprem şartnamemiz, 1997 yılında yürürlüğe giren Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik’tir. Dolayısıyla 1997 şartnamesine göre tasarlanmamış bina türü yapılara, yapının inşası isterse 2000 yılında tamamlanmış olsun, kuşkuyla yaklaşmakta fayda var. Yine de böyle bir binadan konut almak düşünülüyorsa binadan alınan beton karot numunelerinin dayanımını ve bununla beraber donatının nervürlü mü düz mü olduğunu sorgulamakta fayda var. Öncelikle binada kullanılan donatı düz ise o binadan konut almayın derim. Beton dayanımının da standartlara uygun olmasına dikkat edilmeli.

- Konutun inşa edildiği bölgenin zemin sınıfı.
2018 Türkiye Bina Yönetmeliğine göre zeminler 6 sınıfa ayrılmış durumda. ZA-sağlam, sert kayalar; ZB-orta sağlam kayalar; ZC-çok sıkı kum, çakıl ve sert kil tabakaları; ZD-orta sıkı/sıkı kum, çakıl veya çok katı kil tabakaları; ZE-gevşek kum, çakıl veya yumuşak/katı kil tabakaları; ZF-deprem etkisi altında çökme ve potansiyel göçme riskine sahip zeminler (sıvılaşabilir zeminler). Burada en riskli zemin sınıfı ZF. Almayı düşündüğünüz konut ZF sınıfı sıvılaşabilir bir zemin üzerindeyse tekrar düşünmekte fayda var. Yeni yapılan konutlarda sıvılaşabilir zeminler için çeşitli güçlendirme yöntemleri uygulanıyor. Ancak zemin güçlendirmesinin yapılıp yapılmadığından emin olmak, özellikle uzun yıllar önce yapılmış binalar için her zaman mümkün olmuyor.

- Bodrum veya zemin katta yüksek rutubet var mı?
Mümkünse bodrum katı, yoksa zemin katı gezip rutubet kontrolü yapmakta yarar var. Bu katlarda rutubet yüksek ise kolon-kiriş donatılarının yıllar içinde paslanıp kesitinden alan kaybetmiş olmaları muhtemel.

- Görsel hasar kontrolü.
inayı görsel olarak incelediğinizde hasarlı, donatısı gözüken vb. kolon ya da kiriş gözünüze çarpıyor mu? Muhtemelen satışı düşünülen konutun içi yenilenmiş, varsa hasarlar kapatılmış olacaktır. Bu durumda yine bodrum kat gezilebilir. Bunun yanı sıra İzmir’de örneğine rastladığımız gibi dışarıdan bakıldığında yatık duran binalar da mevcut. Bu binalardan da kaçınmak gerekir.

- Bitişik binalar.
İzmir’de ve birçok kentte birçok bina da birbirine bitişik inşa edilmiştir. Bu tür bir binadan konut almayı düşünüyorsanız karşı kaldırıma geçip bitişik binaları gözle kontrol edin. Katlar aynı seviyede değilse yani bir binanın kat döşemesi diğer binanın iki kat döşemesinin arasına denk geliyorsa yine bu tür binalara kuşkuyla yaklaşılabilir.

- Onaylı statik ve mimari projeler.
Onaylı statik ve mimari projeleri incelemekte fayda var. Onaylı mimari projede gösterilen kat adedi ile gerçek kat adedi örtüşüyor mu? Kat planı simetrik mi? Bunları mimari projeden kontrol edebilirsiniz. Statik projede de bina taşıyıcı sistemini yani kolon ve deprem perdelerini inceleyin. Deprem perdesi bulunan binaları, özellikle bina 20-30 yıllık ise tercih etmekte fayda var.

Prof. Dr. Eğilmez, “Tüm bunları sıraladıktan sonra şunu da vurgulamak istiyorum. Kuvvetli bir depremde yukarıda sıraladığım olumsuzlukların hepsini veya birkaçını barındıran her binanın mutlaka yıkılacağını söyleyemeyiz. Üzerinde durulması gereken nokta, yukarıda sıraladığım olumsuzlukları içeren binaların kuvvetli bir depremde yüksek derecede hasar görme veya yıkılma olasılıklarının, bu tür olumsuzlukları içermeyen binaların hasar görme olasılığından yüksek olmasıdır. Bir uzmana danışmakta da elbette büyük fayda olacaktır” dedi.


BENZER HABERLER

Ekonomi 0 yorum

İklim krizi için organik

16 Ocak 2021 119 kere okundu

Dünyadaki sera gazı emisyonlarının dörtte biri gıda üretiminden kaynaklanıyor. 36 yıldır dünyayı organik üretimle besleyen Egeli ihracatçılar, 11-17 Ocak’ta [...]

Ekonomi 0 yorum

Bergama OSB’ye yeni yatırımcı

16 Ocak 2021 127 kere okundu

 Kuzey Ege’nin parlayan yıldızı Bergama, 2020’nin ekonomik sıkıntıları ve Koronavirüs salgınına rağmen yatırımcı almaya devam ediyor. Bergama Belediye Başkanı Hakan [...]

Ekonomi 0 yorum

Hedef 5,5 milyar dolar

14 Ocak 2021 443 kere okundu

Çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, tütün, pamuk, zeytin, zeytinyağı, su ürünleri, kanatlı eti, yumurta, süt ürünleri, bal, taze meyve sebze, meyve [...]

Ekonomi 0 yorum

216 ülkeye ihracat

13 Ocak 2021 566 kere okundu

Ege İhracatçı Birlikleri, 2020 yılında 216 farklı ihracat pazarına ulaşarak, Türkiye’ye 13 milyar 4 milyon dolar döviz kazandırdı. 103 ülkeye ihracatını artırmayı [...]

Ekonomi 0 yorum

Karadeniz somonuna talep ikiye katlandı

10 Ocak 2021 863 kere okundu

Pandemi nedeniyle 2020 yılında dünya mal ticaretinde yüzde 7'lik daralma yaşanırken, Türk su ürünleri sektörü ihracatını yüzde 4 arttırarak 1 miyar 53 [...]

Ekonomi 0 yorum

İzmir Ticaret Borsası 130. yılında kabuk değiştiriyor

08 Ocak 2021 1236 kere okundu

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, tarihi Borsa Sarayının restorasyon sürecine ilişkin bilgi verdi... İzmir Ticaret Borsası binasının açılışının [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sen Hep Aşk İle Kal

16 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Sirkenin Elinden Ne Gelir…

193 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Neler Oldu Neler...

5 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg