YUKARI

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday

2007 yılında İzmir’de  Han Tiyatrosu’nu kuran, tiyatronun sanat yönetmenliğinin yanı sıra oyunculuk, rejisörlük ile eğitmenlik alanlarına da imzasına atan usta oyuncu Rüçhan Gürel,  İzmir Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği’ne aday olduğunu açıkladı.
Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday
10 Ocak 2021 0 yorum 1410

2007 yılında İzmir’de  Han Tiyatrosu’nu kuran, tiyatronun sanat yönetmenliğinin yanı sıra oyunculuk, rejisörlük ile eğitmenlik alanlarına da imzasına atan usta oyuncu Rüçhan Gürel,  İzmir Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği’ne aday olduğunu açıkladı. Gürel’in oluşturduğu yönetim kurulunda Sahne Direktörü: Cem İdiz, Sanat Teknik Direktörü: Cenk Oral ve Sanat İletişim Direktörü: Emel Bala bulunuyor.

İzmir’de uzun yıllardır kurulması beklenen Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği’ne aday olma kararını dostları ve kamuoyu ile paylaşmak istediğini söyleyen Gürel, “Bu doğrultuda tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve ekibimizi oluşturduk. İzmir’in kültür ve sanat yaşamında önemli bir yer tutması kaçınılmaz olan Şehir Tiyatrosu’nun yalnızca oyun üreten bir kurum değil şehrin sanat politikasının ortaklarından biri olması başlıca hedeflerimiz arasında olacaktır. Sıfırdan oluşturulacak olan bir yapılanmanın güçlüklerinin farkında olmakla birlikte, tüm zamanımızı, enerjimizi ve birikimimizi bu yolda kullanmaya hazır ve kararlıyız. İzmir’de yaşayan ve uzun yıllardır İzmir’in sanat yaşamı için ter döken bir ekibiz. Şimdi de İzmir Şehir Tiyatrosu için çalışmak, ter dökmek ve başarmak istiyoruz”dedi.
RÜÇHAN GÜREL
Rüçhan Gürel 1965 yılında İstanbul’da doğdu. İlk kez sekiz yaşında LCC’de Erhan Dilligil’in yönettiği “Falaka’’ adlı çocuk oyunuyla sahneye adımını attı.

1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Oyunculuk Bölümünü kazandı ve öğrencilik yıllarında Şan Tiyatrosu’nda ve Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı.

Konservatuarı bitirdikten sonra bir yıl süreyle İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında üç farklı oyunda rol aldı. Henüz özel kanallar açılmamışken TRT’nin Edebiyat Belgesellerinde Nurullah Ataç, Şeyh Galip’i canlandırdı.

Şehir Tiyatrosu’nda stajyer kadrosu gelmesine rağmen Devlet Tiyatrosu’nun 1989 senesinde açtığı sınavı kazanarak Devlet Tiyatrosu Ailesine katıldı ve Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı.Aynı sene Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun yardımcı oyuncu yetiştirmek için açmış olduğu kurslarda “Diksiyon’’ ve “Oyunculuk’’ eğitmenliği yapmtı. 1989-1996 yılları arasında Trabzon’da oyunculuğunu sürdüren Rüçhan Gürel 1994-1995  sezonunda  yapılan “Eğilim Yoklaması’’ sonucunda tiyatronun  “Sanat Yönetmeni- Müdürlüğü” görevine getirildi. Rüçhan Gürel bu görevi iki sezon  boyunca başarıyla yerine getirdi. Özdemir Nutku, Tunç Yalman, Zekai Müftüoğlu, Oğuz Aral, Nurhan Karadağ, Varlam Lali Nikoladze, İsmail Bekir Ağlagül gibi Türk Tiyatrosu’na adını yazdırmış isimler Rüçhan Gürel’in daveti ile Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda birbirinden farklı ve nitelikli oyunlar yöneterek şehrin sanat hayatına büyük katkı sağladılar. Oluşturulan repertuvar , seçilen yönetmenler , sağlıklı kast oluşumları ve doğru bir yönetim biçimi birleşince o tarihlerde 150.000 merkez nüfusu bulunan şehirde bir sezon içinde 51.970 seyirciye ulaşıldı.Bursa’da görev yaptığı yıllarda Nükte Sanat Evi’ni kurdu ve burada “Diksiyon’’ ve “Oyunculuk”eğitimi vererek Konservatuvar tiyatro bölümlerine ve özel tiyatrolara oyuncu yetiştirdi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Mudanya Han Tiyatrosu’nu  kurdu. 1 yıl süreyle Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde oyunlar sergiledi. İzmir Devlet Tiyatrosu’na tayin olması nedeniyle hedeflerini İzmir’e taşıdı.Rüçhan Gürel İzmir Devlet Tiyatrosu’ nda bir yılı aşkın bir süre “ Sanatçı – Müdür Yardımcısı “ olarak görev yaptı.
Rüçhan Gürel 2007 yılında İzmir’de Han Tiyatrosu’nu kurdu. Tiyatronun Sanat Yönetmenliğini yapmasının yanı sıra “Oyunculuk’’ , “Rejisörlük’’ ,”Eğitmenlik’’ alanlarına da imzasına attı.
2018’in ocak ayında kendi isteği ile Devlet Tiyatrosu’ndan emekli olarak Han Tiyatrosu’nda Sanat Yönetmenliği, Rejisörlük, Oyunculuk ve eğitmenlik alanında çalışmalar yaptı. Gürel,  İzmir’de çekilen Dönme Dolap, Kavak Yelleri, dizilerinde de rol aldı.  
2010 yılında ise Alsancak’ta , eski bir tütün deposu olan mekanı, 110 kişilik kapasiteye sahip bir tiyatro ve eğitim salonlarının eklenmesiyle butik bir kültür merkezi haline getirdi.

Oluşturduğu tiyatronun sahnesine 2002 yılında rahmetli olan Şehir Tiyatrosu Oyuncusu ve babası Ünal Gürel’in adını vererek Onun adını yaşatmaya çabaladı.

ÖDÜLLERİ:
6. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri ( En İyi Erkek Oyuncu)
13. Direkler Arası Seyirci Ödülleri   ( En İyi Tek Kişilik Prodüksiyon)
14. Direkler Arası Seyirci Ödülleri   ( En İyi Erkek Oyuncu)
2. Rotary Tiyatro Ödülleri                ( En Başarılı Yönetmen)
Rüçhan Gürel evli ve üç çocuk babasıdır.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

2 Kutup 1 Alan Galeri A’da

24 Ocak 2021 334 kere okundu

Ali Temel Köseler, A. Ceren Asmaz, Dicle Öney, Elif Aydoğdu Ağatekin, Emre Aydos, Ezgi Hakan, Fatih Şimşek, Güler Oğuz, Hanife Buğurcu, Kaan Canduran, Kadir Sevim, Mürşit Cemal [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Üç ressamın eserleri Karaca Kültür’de

23 Ocak 2021 421 kere okundu

En son Degrade Karma Sergisi'ne imza atan Karaca Kültür Merkezi, şimdi de resmin üç önemli ismini sanatseverlerle buluşturdu. Ressam Rahim Mammadov, oğlu Nazım Mammadov [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

İzmir’den Çin’e sanat köprüsü

22 Ocak 2021 536 kere okundu

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır’ın, lif sanatının tüm inceliklerini kullanarak kahve fincanı figürlerini kumaş üzerine [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Albümünü İzmir'de yaptı

21 Ocak 2021 731 kere okundu

Osnaburck Konservetuarı Bağlama Bölümü kurucusu ve eğitmeni İsmail Türker’in “Hak Aşkına” adlı 6.  albümü Gülümser Müzik etiketiyle [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Assolist Dünya Listelerinde

20 Ocak 2021 703 kere okundu

Kullandığı hücum kayıt tekniği ve eserlerin orijinaline sadık kalan klasik yorumuyla, Türk Sanat Müziği’nin en sade halini çektiği dönem klipleri ve fotoğraflarla [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

İzmir 10 Ekim’i unutmayacak

18 Ocak 2021 1016 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Ekim Ankara Gar katliamı ve bu katliamda hayatlarını kaybedenlerin anısına açtığı “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri” proje yarışması [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Doğayla Değişime Hazır Mıyız? 

17 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Sirkenin Elinden Ne Gelir…

193 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Sosyal Medya Paylaşımlarına Dikkat!

6 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg