Ojeli eller, erkek mesleğine talip…

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği(İKKB), kursiyer kadınlardan erkek meslekleri yapmaya yönelik gelen talepler doğrultusunda “Yeteneğini keşfet, mesleğini seç” sloganıyla proje de başlattı.

  • 0
  • 272
Ojeli eller, erkek mesleğine talip…
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği(İKKB) Konak Belediyesi ile imzaladıkları protokol kapsamında arka sokaklarda hizmet veren 26 semt merkezinde kurs gören kadınlara hukuk, sağlık ve finansman okur-yazarlığı konusunda eğitimler verecek. Kadınları, ahşap, seramik ve tekstil tasarımı uzmanlarıyla buluşturacak.

Birlik, kursiyer kadınlardan erkek meslekleri yapmaya yönelik gelen talepler doğrultusunda “Yeteneğini keşfet, mesleğini seç” sloganıyla proje de başlattı.

Proje kapsamında, erkek mesleği olarak bilinen makinistlik, otobüs veya kamyon şoförlüğü, kaporta ustalığı, akaryakıt pompacısı, sıva ustası, kepçe operatörü, erkek berberi, inşaat ustası, itfaiyeci, marangoz ve tesisatçılık eğitimleri, oto tamirciliği, boyacılık, inşaatlarda şantiye şefliği yapmak isteyen kadınların kurumsal firmaların atölyelerinde kurs görmeleri sağlanacak.


İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Başkanı Gülsen Çetiner Özkan, semt merkezlerinde erkek mesleğini yapmak isteyen kadınların olduğunu memnuniyetle gördüklerini belirterek, bu talepleri başlattıkları proje kapsamında yerine getireceklerini söyledi. Özkan şu bilgiyi verdi:

“Semt merkezlerini ziyaretlerimiz sırasında kaporta ustası, pompacı, sıva ustası, çöp kamyonu şoförü, erkek berberi, inşaat ustası, itfaiyeci, marangoz ve tesisatçılık eğitimleri almak isteyen kadınlarımızın da olduğunu tespit ettik. Bu doğrultuda da çalışma yürütüyoruz. Kadınlarımızın kurumsal firmaların atölyelerinde kurs görmeleri ve eğitim almaları konusunda ikili protokoller ile çalışma başlatacağız.’

Moda Tasarım Günleri
Özkan, kadınların talepleri doğrultusunda çeşitli alanlarda verilecek eğitim programını da şöyle açıkladı: “Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte semt merkezlerinde kurs gören kadınların talepleri doğrultusunda moda tasarım günleri düzenleyeceğiz. Ayrıca annelerin isteği üzerine sentetik uyuşturucuya karşı bilgilendirici toplantılar yapacağız. Akran şiddeti için uzlaşma programları ve tiyatro oyunları ile dil ve üsluba dikkat çekeceğiz. Hijyen, ilk yardım kurslarının yanı sıra boşanma ve miras konularında hukuk okur-yazarlığı eğitimleri vereceğiz. Eğitimleri üniversite hocaları ve sivil toplum içinde çalışmalarını sürdüren gönüllü uzmanlarca sürdüreceğiz.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri karla mücadele için sahada

Çalıkuşu Semt Merkezi yakında

Tematik parklarına yoğun ilgi

Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali 4-7 Mayıs'da

Komünist Osman belgesel oldu

Göçler Anılarımızda Hep Yaşayacak