Tarihle Bütünleşen Gizemli Taşlar

  • 0
  • 3.443
Yazı Boyutu:

S. Celal Gülgeze  ile Mustafa Söğüt’ün tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan küçük atölyelerinde üretilen göz alıcı tasarımları dikkat çekiyor. Bu küçük atölyede tarih adeta küçülterek gizemli taşların içine yerleştiriliyor, altın veya gümüşle tamamlanıyor ve birbirinden güzel hanımların birbirinden güzel parmaklarını süslüyor. 
Tasarımların çiziminden üretim sürecine kadar her şeyini kendi küçük el tezgahında yapan Mustafa Söğüt usta mesleğinde daima zoru başaran çok ender isimlerden biri olarak anılıyor.
Ustanın yetişmesinde İzmir in eski kendi mesleğinde ekol olan merhum Türkiz ustanın elinde yetişmiş ve mayasının onun tarafından verilmiş olması Ustanın kalitesini ortaya koyuyor.
Gördüğü her şeyden etkilendiğini, ilham aldığını inkar etmeyen  usta’nın en önemli ilham kaynağı özellikle Osmanlı Dönemi’nin şaşalı Camiler Kubbeler ve Kemerleri.
Globelleşen dünyada, sanatkarın enternasyanel olması, onun için eski köklü milletlerin eserlerinide, Tarihi kalıntılarınıda sanatı ile bütünleşmesi gerektiğini inanarak koleksiyonuna kattığını söyleyen Mustafa Söğüt, “Altın ve gümüşle değerli taşları bir bütün haline getirip, anamız, karımız, dünyamızın temel taşı olan kadınımız için çalışmaktayız” diyor. Söğüt’ün ürettiği eserler arasında büyüteç olmadan seçilemeyecek küçüklükte camiler, minareler ile tarihi yapıları mükemmel bir şekilde uyguluyor.
Atölyenin diğer ortağı İzmir Kuyumcular Odası’nı kuran ilk oda başkanı olan Emin Gülgeze nin yeğeni olan S. Celal Gülgeze ise Mustafa Söğüt Usta’nın piyasada emeğinin maddiyata dönüşmesini, Pazarlamasını üstlenmiş. S.Celal Gülgeze yılların kuyumculuk tecrübesi ve de aldığı üniversite eğitimi ile bu nadide el sanatı ürünlerin tüketiciye ulaşması için çaba harcıyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Tarımımıza gereken desteği vereceğiz

Geleceğin fuarı WENERGY EXPO kapılarını açtı

Milyonluk tekneler İzmir’de vitrine çıktı

MAST İzmir Boat Show kapılarını açtı

Tarım Fuarındaki hedefler katlandı

Marble İzmir 29’uncu kez açıldı