Buca’da organik ürünler balkonlarda yetişiyor

  • 0
  • 522
Buca’da organik ürünler balkonlarda yetişiyor
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Buca Belediyesi’nin kentte yaşayan vatandaşları organik tarımla buluşturmak adına hayata geçirdiği ‘Balkon Bahçeciliği Uygulama Projesi’ ürün vermeye başladı. Bahçesini balkona taşıyan gönüllü vatandaşlar organik ürün tüketmenin de tadına varıyor.

Buca Belediyesi, balkonlarda sadece çiçek bakmanın ötesinde organik olarak mevsimlik sebze ve meyve yetiştirilmesini sağlamak adına hayata geçirdiği proje ile kentte yaşayan vatandaşları organik tarımla buluşturdu. Belediye, geçtiğimiz Mayıs ayında startını verdiği proje ile balkon tarımcılığına gönüllü olan 13 vatandaşa uygulamalı olarak balkon tarımcılığı eğitimi vermiş, roka ve maydanoz tohumu ile domates fidesi, saksı ve gübre dağıtmıştı. Aradan geçen 4 aylık zamanda balkonlarında yetiştirdikleri ürünlere gözü gibi bakan proje gönüllüsü vatandaşlar organik tarım yapmanın heyecanını yaşıyor. Balkon tarımcılığı gönüllüsü vatandaşlar, yetiştirdikleri organik ürünleri güvenle tüketmenin yanı sıra çocuklarına yedikleri sebze ve meyvelerin nasıl yetiştiğini gösterme, tarımın önemini erken yaşlarda anlatma imkanı da buluyor.

Hem tüketiyorlar hem turşusunu yapıyorlar
Belediye teşvikiyle balkonunda organik tarım yaptığını ve yetiştirdiği ürünleri kahvaltı da tüketmenin yanı sıra turşu bile yaptığını söyleyen proje gönüllüsü Nuran Özer, Bucalı vatandaşların projeye dahil olmasını istedi. Balkonunda organik tarım yapmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Özer, belediyenin hayata geçirdiği bu tür projelerin artarak devam etmesini istediklerini dile getirdi. 
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Hayvanseverler Buca’da buluşacak

Yüzülebilir Körfez yatırımları meyvelerini veriyor

Atıklarını getirdiler, kırtasiye malzemesini aldılar

“Annelik” fotoğraflarına ödül

Lucien Arkas parkı açıldı

Sağlıklı Yaş Alma konulu buluşmalar düzenlenecek