YUKARI

Ege Üniversitesi’nden Kanser hastalarına Dünya Standartlarında Hizmet

Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Berna Türek Kemoterapi Merkezi, kanser hastalarına modern standartlarda sağlık hizmeti veriyor.
Ege Üniversitesi’nden Kanser hastalarına Dünya Standartlarında Hizmet
02 Nisan 2018 0 yorum 540

Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Berna Türek Kemoterapi Merkezi, kanser hastalarına modern standartlarda sağlık hizmeti veriyor.

Çağımızın en önemli hastalığı olan kanser konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftasında kanserle mücadelenin önemi bir kez daha vurgulanıyor.

Bölgenin en önemli sağlık kuruluşlarının başında gelen Ege Üniversitesi’nde de kanserle mücadele öncelikli konulardan biri. Ege Üniversitesi çatısı altından Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi, Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nin yanı sıra 2017 yılından itibaren Berna Türek Kemoterapi Merkezi de hastalara hizmet veriyor.

Türek Ailesi tarafından kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden Berna Türek adına kurulan ve EÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalına bağlı olarak hizmet veren merkezde; kemoterapi hazırlama robotları ile ilaçlar yüzde yüz steril ortamda hazırlanıyor.

Merkezde, robotik kemoterapi hazırlama ünitesinde hazırlanan ilaçlar ile ayaktan tedavi gören ve yatan hastalara hizmet veriliyor. İlaçların  modern laboratuvarda ve robotlar yardımıyla hazırlanması ile sağlık personelinin maruz kalabileceği yan etkiler de en aza indiriliyor.
 
HASTALARIMIZA EN İYİ HİZMETİ VERİYORUZ
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, merkezi ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyarette konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, “Modern alt yapıya sahip olan Berna Türek Kemaoterapi Merkezimizde görevli personelimiz kanser hastalarımıza en iyi sağlık hizmetini vererek bu zorlu süreçte onları yalnız bırakmıyorlar. Doktorlarımız bu merkezde çağımızın bir anlamda en önemli hastalığı olan kanser ile ilgili olarak tedavi anlamında ciddi bir performans gösteriyorlar. Ege Üniversitesi Rektörlüğü olarak burada sürdürülen değerli çalışmaları destekliyoruz. Merkezimizde görevli sağlık çalışanlarımıza ve bu güzide tesisi üniversitemize kazandıran değerli bağışçımız Türek Ailesine teşekkür ediyorum’’ dedi.  
 
AKILLI BİNADA ROBOTLAR BAŞROLDE
EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel ise Türkiye’deki en modern ve en kapsamlı kemoterapi hazırlama ve uygulama merkezlerinden birisi olan merkezde; robotlar yardımıyla kemoterapi ilaç israfını önleyerek ülke ekonomisine katkı sağladıklarını söyledi.

“Bu modern ve akıllı bina tamamen steril havalandırması olan bütün aseptik koşullara uygun hem hastaların konforu hem de çalışan güvenliği açısından son derece faydalı bir bina’’ diye konuşan Tıbbi Onkoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Uslu ise “Merkezimiz kurulmadan önce kemoterapi ilaçları hemşirelerimiz tarafından elde hazırlanıyordu. Bu nedenle arkadaşlarımız kanserojen maddeye maruz kalma açısından risk altındaydılar. Ayrıca ilaçların taşınması hastalara uygulanması sırasında da iş güvenliği ve çalışan güvenliği açısından bir takım olumsuzluklar ile karşılaşabiliyorduk. Şimdi ise merkezi bir ünitede bu işlemlerin yapılıyor olması biz doktorlar açısından da çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Hazırlanan ilaçların güvenliğinden ve uygulama şeklinden emin olarak hareket edebiliyoruz’’ dedi.
 
AYNI ANDA 80 HASTAYA HİZMET VERİLİYOR
Berna Türek Kemoterapi Merkezinde günübirlik kemoterapi tedavisi gören hastalar için aynı anda 80 hastanın hizmet alabileceği uygulama ünitesi bulunuyor. Robotik kemoterapi hazırlama ünitesinde ise İç Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı Tıbbi Onkoloji, Hematoloji, Nefroloji, Romatoloji ve İmmünoloji bilim dallarında, Radyasyon Onkolojisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon anabilim dallarında ayaktan ve yatarak kemoterapi tedavisi gören hastaların ilaçları hazırlanıyor. Günlük ortalama kan ve kan ürünleri transfüzyonu, kemoterapi dışı ilaç uygulamaları yapan küçük müdahale ünitesi de bulunan merkezde 6 tane de özel oda bulunuyor.
 
ONKOLOJİ ECZANESİ
Berna Türek Kemoterapi Merkezinde yatan ve ayaktan kemoterapi tedavisi gören hastaların kemoterapi ilaçlarının temini, kontrolü ve hastalara güvenli bir şekilde uygulanması için bir de Onkoloji Eczanesi bulunuyor.
 
POLİKLİNİK HİZMETİ DE VERİLİYOR
Merkezde İç Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji bilim dallarının hizmet verdiği 7 adet poliklinikte günde ortalama 150 hastaya poliklinik hizmeti veriliyor. Ayrıca poliklinikler bölümünde yer alan parasentez odasında yara bakımı gibi küçük müdahale işlemleri de  yapılıyor.
Haber: Ali İhsan Mimtaş

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sağlık 0 yorum

Mucize bebeğini kucakladı

19 Ocak 2021 412 kere okundu

Henüz 3.5 aylık gebeyken karnındaki bebeğine “Diyafram hernisi” (karın içi organların göğüs boşluğunda yer alması) tanısı koyulan, ölebileceği, engelli [...]

Sağlık 0 yorum

İyod tüketiminde denge şart

14 Ocak 2021 1036 kere okundu

Prof. Dr. Mitat Bahçeci, yetersiz iyod alımı yanında aşırı iyod tüketiminin de tiroid işleyişini bozabileceğini söyledi. Prof. Dr. Bahçeci, dengesiz iyod tüketiminin [...]

Sağlık 0 yorum

Doğru oturmak, sağlık için önemli

08 Ocak 2021 1844 kere okundu

Kendimizi korona virüsünden korumak için daha çok evde kalmaya çabalarken, hareketsizliğin yanında yanlış oturmanın da çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı [...]

Sağlık 0 yorum

Retina dekolmanı körlüğe neden olabilir

08 Ocak 2021 1852 kere okundu

Retina tabakasının yırtılması sonucu meydana gelen retina dekolmanının en önemli  hastalıklarından biri olduğunu vurgulayan Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Prof. Dr. Tansu [...]

Sağlık 0 yorum

IV. Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi

07 Ocak 2021 2012 kere okundu

Dördüncü Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi Bu Yıl 8-9-10 Ocak 2021 tarihleri arasında oline yapılacak. İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü olan [...]

Sağlık 0 yorum

Fıtık boğulmasına dikkat

04 Ocak 2021 2263 kere okundu

İzmir Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tunç Özdemir, kasık fıtığının çocuklarda yüzde 1-5 oranında sıklıkla görüldüğünü [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Doğayla Değişime Hazır Mıyız? 

17 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Sirkenin Elinden Ne Gelir…

193 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Sosyal Medya Paylaşımlarına Dikkat!

6 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg