YUKARI

Yemek yemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı…

Yemek yemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı…
27 Nisan 2016 0 yorum 30023

Yazar Sibel Güngör’ün yeni kitabı Neşeli Tabaklar piyasaya çıktı.  İzmir’deki ilk etkinliğini Alsancak Coffeeco’da gerçekleştiren Güngör, 29 Nisan Cuma günü saat 15.30’da Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle Kent Resto Girne Tesisleri’nde bir etkinlik daha yapacak. ‘’Sağlıklı Olan Sıkıcı Değildir’’ başlıklı seminerle Karşıyakalılar'la buluşacak olan Güngör, burada anne ve çocuklarla keyifli bir Neşeli Tabaklar Atölyesi de gerçekleştirecek. Güngör, ayrıca 30 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’de Agora Alışveriş Merkezi’nde düzenlenecek imza gününde kitapseverlerle biraraya gelecek.
 
Neşeli Tabaklar’ın tanıtımı, imza günü ve atölye çalışmaları için İzmir’e gelen  Güngör, bizimizmir.net'in konuğu oldu. Didem Ayas'ın Güngör'le çocuklarda sağlıklı beslenmenin önemi üzerine gerçekleştirdiği keyifli ropörtajı siz de keyifle okuyacaksınız....
 
Didem Ayas- Sibel hanım İzmir’e hoş geldiniz. Sağlıklı beslenmenin, özellikle çocuklarda sağlıklı beslenmenin önemine değinir misiniz?
Sibel Güngör- Sağlıklı beslenme anne karnında başlayan bir süreç. Öyle ki, tat alma duygusu da anne karnında başlıyor. Çocuklara bebeklikten itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak, ağız tadını da gözeterek adım adım sağlıklı besinlerle tanıştırmak çok önemli.Sağlıklı beslenmeyi sıkıcı olmaktan çıkararak ileride meydana gelecek obezite olasılığını ortadan kaldırabiliriz. Ülkemiz doğal sebze, meyve ve baklagiller açısından oldukça zengin. Sağlıklı olanı sevilen ve tercih edilen besinler olarak çocuklarda alışkanlığa dönüştürmek ebeveynlere bağlı. Dolayısıyla biz sağlıklı aile yemekleri diye bir ana başlıktan söz edebiliriz. Böylece; hareketli, başarılı, yeteneklerini yaratıcı alanlarda kullanabilen, özgüveni yüksek bir nesil yetiştirmiş oluruz.
Ben de bebeklikten itibaren çocuklarımı sağlıklı besinlere yönlendirdim. Kitaplarımdaki her bir tarif güvenilirdir, çocuklarımda denemediğim hiçbir tarife yer vermedim. Yazdığım herşeyi araştırdım ve tecrübe ettim.

DA--İlk kitabınız “Bebeğimin Beslenme Kitabı” neleri içeriyor?
SG-Bebeğimin Beslenme Kitabı, sağlıklı beslenmeyi bebeklikten itibaren ele alan Türkiye’deki ilk kitap. Bebek beslenmesinde bir başucu kitabı oldu. Ek gıdalara başlangıç, ilerleme, hangi besin ne zaman ve nasıl verilir, bebeğin ağız tadı sağlıklı yönde nasıl geliştirilir tüm bunları anlatan bir kitap. Aylara göre tek tek denenmiş ve  fotoğraflı 100’ün üzerinde tarifin olduğu zengin içerikli bir kitap.

DA--Ülkenin pek çok kentinde sağlıklı ve neşeli tabaklar  etkinlikleri düzenliyorsunuz. Bu etkinliklerin başlama sebebi ve oradaki deneyimlerinizden söz eder misiniz?
SG-Sadece ülkemizde değil dünya çapında toplumların büyük sorunu haline gelen obeziteyle savaşmayı, toplumda sağlıklı beslenmeyi, özellikle de çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığını yaygınlaştırmayı bir sosyal sorumluluk görevi olarak benimsedim. Etkinlik yaptığımız illerde birbirinden farklı beslenme alışkanlıklarına rastlansa da bizim insanımızın toprakla kurduğu bağ çok kuvvetli. Toprakta yetişen ve yüzde yüz sağlıklı besinlere eğilimi var. Neşeli Tabaklar Etkinlikleri söyleşi ve seminerlerle devam ettiği için hem eğlenip hem bilgilenme olanağı sağlıyor. İlgi ve katılım umut verici. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Koruncuk Vakfı ile birlikte çeşitli çalışmalarda da yer alıyorum. Aslında hepimizin desteklemesi ve sorumluluk hissetmesi gereken önemli bir konu sosyal sorumluluk.
 
DA--Hamilelik sonrası anne beslenmesi ne kadar önemli?
SG-Bütün kadınlar hamilelikten sonra eski kilolarına dönememekten şikayetçidir. Hamilelik öncesi, hamilelik dönemi ve emzirme dönemindeki beslenme çok önemli. Bu dönemde alınan kilolar çok zor veriliyor. Ben diyete inanmıyorum. Diyet, sağlıksız beslenmenin sonucudur ve sıkıcıdır! Sıkıcı diyetler yerine sağlıklı yemek pişirmeyi, sağlıklı beslenmeyle birleştirdiğim tarifleri ve fit kalmanın püf noktalarını kadınlarla paylaştığım bir platform oluşturdum. Bu da Fit Anne hareketine dönüştü ve büyüyerek devam ediyor.

DA--Biraz da bu ay çıkan yeni kitabınız Neşeli Tabaklar'dan bahsedelim isterseniz…
SG-Neşeli Tabaklar’ı hem çocuklar hem biz anne-babalar için yaptım. Herkese sağlıklı yemeklerin de eğlenceli olabileceğini göstermek istedim. Kitabın sloganı ‘Sağlıklı olan sıkıcı değil ki!’ İçinde sebzeler, meyveler, kuruyemişler ve daha birçok sağlıklı besinle hazırlanmış eğlenceli tarifler var.
Bu tarifleri anne-babalar çocuklarıyla birlikte kolayca hazırlayabilirler.

DA--Neşeli Tabaklar Atölyesi ile ebeveyn ve çocukların birlikte hazırlayacağı atölye çalışmalarınız var. Bu atölyelerden neyi hedefliyorsunuz?
SG-Atölye çalışmalarını çok önemsiyorum çünkü anneler babalar ve çocuklar eğlenerek birlikte birşeyler üretmeyi ve sağlıklı beslenmeyi pekiştirmiş oluyorlar. Sağlıklı beslenmeyi sıkıcı olmaktan çıkarıp eğlenceli bir hale getiriyoruz. İzmir’de de BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi’nin desteğiyle Neşeli Tabaklar Atölyesi etkinlikleri düzenliyoruz ve İzmirliler yoğun ilgi gösterdiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonrasında da İzmir’de de etkinliklerin kapsamını geliştirerek sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan etkinliklere devam edeceğiz. Gelişen bir toplum için çocuklara yatırım yapmamız lazım. Sağlık beslenmek sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek demektir. Benim peşinde olduğum şey işte bu. Toplumun gelişmesine katkıda bulunmak.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Röportaj 0 yorum

Uğur'lu yatırım

01 Ağustos 2017 32100 kere okundu

2017 – 2018 eğitim öğretim döneminde hizmet vermeye başlayacak olan Uğur Okulları Karşıyaka Kampüsü’nü ziyaret eden Uğur Okulları Genel Müdürü [...]

Röportaj 0 yorum

Üsteğmenlikten Sunshine Band'e

07 Ağustos 2016 30423 kere okundu

Muhittin Yıldız & Sunshine Band, İzmirli ünlü sanatçı Sezen Aksu'nun “Seni Yerler”şarkısı ve klibiyle yaza damgasını vurdu. Mayıs ayında "Seni Yerler" [...]

Röportaj 0 yorum

Sesimizi Duyan Bize Katılsın

31 Mart 2015 30528 kere okundu

Murat Durmaz’ın bestesini yaptığı, Ezgi Bağcı’nın şiiri yazıp okuduğu, Alper Akdeniz’in yönettiği “Sesimizi Duyan Bize Katılsın” klibi sosyal medya da büyük yankı uyandırdı.    [...]

Röportaj 0 yorum

Doğaçlıyor, besteliyor

09 Kasım 2014 29707 kere okundu

Müzik kariyerine İzmir’de Yaşar Üniversitesi’nde devam etmeye karar veren Türkiye’deki ilk elektroakustik müzik albümü ‘Siyah Kalem Dansı’nın sahibi,  elektroakustik müziğin duayen [...]

Röportaj 0 yorum

Karşıyakalı Erdoğan dünya 3’üncüsü oldu

23 Temmuz 2014 30494 kere okundu

Karşıyaka Belediyesi tarafından desteklenen milli sporcuTuran Erdoğan, Moskova’da düzenlenen Para -Tekvando Dünya Şampiyonası’nda 3’ncüolarak bronz madalyayı Karşıyaka’ya getirdi. Şampiyonu [...]

Röportaj 0 yorum

İzmir’de, Sanata Gönül Vermiş Bir Yatırımcı İle Adımı Vereceğim Bir Sanat Atölyesi Açacağım…

13 Temmuz 2014 2399 kere okundu

Emine Özdemir Dölen, İzmir Narlıdere’de Bulunan “Narlıbahçe Tesislerinde” ağırladığı ünlü tenor Hakan Aysev’le tesisin eşsiz manzarası karşısında sizler için keyifli bir röportaj [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Meğer Hayat

19 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Mucize İğne Semaglutide

195 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg