Gece  doktor sabah  rektör

Ege Üniversitesi’nin efsane cerrahı, böbrek nakli sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun rektör olarak seçilip atandıktan sonra da organ naklini bırakmadı. Bayram öncesi 5 nakille insanların çifte bayram yapmasını sağladı.

  • 0
  • 5.864
Gece  doktor sabah  rektör
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi’nin efsane cerrahı, böbrek nakli sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun rektör olarak seçilip atandıktan sonra da organ naklini bırakmadı. Bayram öncesi 5 nakille insanların çifte bayram yapmasını sağladı. Rektörlük koltuğuna oturduğu gün 2 böbrek nakli yapan Prof. Dr. Hoşcoşkun bayramdan bir gün öncede de biri çapraz nakil, biri çocuk 3 kişiyi sağlığına kavuşturdu Üstüne üstlük bir de karaciğer nakli yaptı. Gece sabaha kadar operasyon yapan Prof. Dr. Hoşcoşkun sabahın erken saatlerinde rektörlük makamındaydı.

EŞLERİN VEFASI
Çapraz nakil 2 kişinin birbirlerinin hanımlarına böbreklerini vermesiyle gerçekleşti. İsmail Kart (59), Selma Pancaroğlu’na (49) böbreğini verirken, eşi Malik Metin Pancaroğlu’da (58) İsmail Kart’ın eşi Nurşen Kart’a (55) böbreğini verdi. Kendi eşinden böbrek alması kan grupları nedeniyle risk oluşturan opresyonun çapraz olarak yapılan nakille uyum sağlaması her iki hastanın da sağlığına kavuşturdu.

SELMA PANCAROĞLU’NUN İKİNCİ ORGAN NAKLİ
Selma Pancaroğlu’na 2013 yılında da oğlu Mehmet’ten (28) ilik nakli yapıldı, böbrek nakli yapılan gün ise Mehmet Pancaroğlu’nun yaş günü olması tüm aileyi üst üste sevince boğdu.
Mehmet Pancaroğlu, “İnsanlar hastanede genellikle üzgün olurlar ama  biz hepimiz ailece mutluyuz. Annem ameliyattan çıktığında hem bu  başarılı operasyonu,  hem de benim yaş günümü kutladık” diye konuştu.

HASAN SAĞLAM, ŞİMDİ GERÇEKTEN SAĞLAM
Hasan Sağlam’a (12) ise böbreğini annesi Canan Sağlam verdi. İlköğretim ikinci basamak öğrencisi olan Hasan diyalize yeni başlamışken, annesi oğluna dayanamayıp, “Oğlumun acı çekmesini istemiyorum. Ben tek böbrekle de idare edebilirim” diyerek böbrek nakli konusunda gönüllü verici oldu. Şimdi, Hasan gerçekten sağlam. Top peşinde koşacağı günlerin heyecanını yaşıyor.

ÜÇ BÖBREKTEN SONRA  BİR DE KARACİĞER
İki hanım bir çocuk böbrek naklinden sonra sabaha karşı Kibariye Uslu’nun kadavradan karaciğer naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, yüzünde hiçbir yorgunluk emaresi göstermeden rektörlük makamına koştu.

HASTANEDE DİNLENİYOR
Operasyonlar sırasında Prof. Dr. Hoşcoşkun’a yardım eden Doç. Dr. Mümtaz Yılmaz ve Dr. Gözde Dalkılınç, “Hocanın hızına yetişmek mümkün değil” diyor ve ilave diyorlar: “O ameliyatlarda yorulmuyor. Hiç inanmayacaksınız ama, Hastanede dinlendiğini söylüyor. Biz bugüne kadar yaptığı işi bu kadar seven bir başka insana rastlamadık. İnsanlara hayat vermek, onun da canına can katıyor. Hocamız bizim hepimizin rol modeli” diyorlar.

ÇAPRAZ NAKİL NASIL OLUYOR?
Çapraz nakil uygulandığı iki alan var. Birincisi, çapraz nakil kan grubu uyumlu olmayan alıcı ve verici çiftler  arasında yapılıyor. Alıcı (A), verici (B) olan bir çiftle, Alıcı (B) verici (A) olan bir çift eşleştirilir. (A) grubu alıcı (A)’dan, (B) grubu alıcı (B)’den böbrek alıyor.

Çapraz naklin ikinci uygulama alanı ise, alıcının vericisine karşı reddetme riskinin fazla olması durumu. Bu durumda alıcılar, reddetme riski  daha düşük olan vericilerle eşleştiriliyor. İZMİR(Ege Ajans/ Zeynep AYDOĞDU 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İklim değişikliği yeşil bankacılığı zorunlu hale getirecek

Öğretmenler Günü’ne Çifte Açılışla Kutlama

UNESCO'dan Büyükşehir ve TARKEM'e tam not

Cumhuriyet' in ilk öğretmeni, Öğretmenler gününde yaşamını yitirdi