YUKARI

Hannover’de Türk-ABD işbirliği

Hannover’de Türk-ABD işbirliği
21 Şubat 2016 0 yorum 641

Dünyanın en büyük ticaret ve sanayi fuarları arasında yer alan ve Almanya’da düzenlenen Hannover Messe’nin bu yılki partner ülkesi ABD, Türk firmalarıyla ilişkileri güçlendirmek için çalışmalara başladı. Özellikle geleceğin teknolojilerini ilgilendiren ürünlerin sergileneceği fuarda İzmirli sanayicilerin heyetler halinde ziyaretinin de önemli olduğu vurgulandı.

Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Joshua Burke, Ataşe Yardımcısı Berrin Ertürk, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Heyete ev sahipliği yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, gündemin ana maddesini 25-29 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hannover fuarının oluşturduğu ziyarette Türkiye’nin ABD’yi dost ve partner ülke olarak gördüğünü belirtti.
Türkiye’nin de 2008 yılında partner ülke olduğu Hannover fuarının önemine dikkat çeken Gökçüoğlu, “Bu yılki fuarın temasında Sanayi 4.0’ın altyapısını oluşturan sektörlerin yer alması ve katılımcıların ürünlerinin geleceğin teknolojilerini barındırması, diğer fuarlara göre özellik arzediyor. Almanya’dan 1408, ABD’den 270 firmanın katılacağı fuarda 6’sı İzmir’den olmak üzere 71 Türk firması da yer alacak. EBSO olarak Meslek Komitelerimiz bazında fuarla ilgili bilgilendirmeleri yaparak İzmirli sanayicilerin sektörel heyetler halinde Hannover fuarını ziyaret etmelerini destekleyeceğiz. Bu çabalarımızın karşılığında hem ülkelerimiz hem de kentimizle ekonomik ilişkilerin daha da güçlenmesini arzu ediyoruz” dedi.
EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçüoğlu, ülkeler arasında uzun süreli ve kalıcı iyi ilişkiler kurulmasının önemini vurguladığı konuşmasında ayrıca ABD ile AB arasında imzalanması görüşmeleri sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nda (TTIP) Türkiye’nin de mutlaka yer alması gerektiğine işaret etti. İbrahim Gökçüoğlu, “Heyetler gelir gider, ama Türkiye mutlaka TTIP’te olmalı. Bu bizim olmazsa olmazımız” diye konuştu.

Birlikte kazanalım
ABD Ticaret Ataşesi Burke de, Hannover Messe’ye Türkiye’den katılım ve ziyaretçi bazında ciddi bir talep olduğunu bildiklerini ifade ederek, Türk firmalarını ABD’li firmalarla biraraya getirmeye çalıştıklarını söyledi. Her iki ülkenin firmaları arasında iş bağlantıları sağlayabilmek amacıyla geniş bir ekip oluşturduklarını vurgulayan Josuha Burke, “Türk firmalarından gelecek talepleri hızlıca değerlendirip ABD’li firmalarla ikili görüşmeler düzenlenmesi amacıyla sektörel bazda eşleştirme yapacağız. Bu programı desteklemek üzere ABD’den üst düzey yetkililerin de katılacağı bir resepsiyon düzenleyeceğiz. TOBB da bizimle partner olarak çalışıyor. Fuara yönelik bilgilerin İzmirli sanayicilerle paylaşılması kolaylaştırıcı etki sağlayacaktır” dedi.

Etkinlik takvimi dolu
ABD’nin Türkiye’ye yönelik etkinliği sadece Hannover Messe ile sınırlı kalmayacak. ABD Ticaret Ataşeliğinin çalışmalarıyla yine bu yılın Mayıs ayında franchising görüşmeleri yapmak üzere bir ticaret heyeti İstanbul’a gelecek.
Haziran ayında, doğrudan ABD’de yatırım yapmak isteyen firmalara yönelik olarak eyalet temsilcilerinden yatırım ve teşvikler hakkında bilgi alabilecekleri kongre düzenlenecek. Yine aynı ay içinde ABD’de Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilecek Global Girişimcilik Zirvesi’nde Türk girişimciler için yeni iş olanakları yaratılmasına çalışılacak.

Eylül ayında, ABD Ticaret Bakanlığı’ndan üst düzey yetkili başkanlığında ulaşım sektöründen bir ticaret heyeti İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayacak organizasyon gerçekleştirecek.

Aralık ayında İstanbul ile Ankara’da yapılacak siber güvenlik konulu etkinliğe İzmirli firmaların katılımı sağlanacak.
2016 yılı içinde ayrıca Ankara’da girişimcilere yönelik bir deneyim paylaşımı etkinliği düzenlenecek.
2017 ilkbaharında akıllı kentler ve yeşil binalar konusuna odaklanmış bir ticaret heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin organizasyon çalışmalarına başlandı. Yine 2017’nin ilk yarısında Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde her belediyeden bir veya iki yetkilinin katılımıyla kamu taşımacılığı konusunda ABD’ye teknik gezi düzenlenecek.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Ekonomi 0 yorum

Folkart Platin Lig'de

28 Temmuz 2021 214 kere okundu

Türkiye İtibar Akademisi (TİA) adına Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile Bursa Teknik Üniversitesi denetiminde ve raportörlüğünde bu yıl üçüncüsü [...]

Ekonomi 0 yorum

Ayakkabı sektörü pandemi sonrasına ayak bastı

27 Temmuz 2021 171 kere okundu

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden olan ayakkabı ve saraciye sektörleri Covit-19 virüsünün aşısının bulunması ve normalleşme adımlarının atılması sonrasında [...]

Ekonomi 0 yorum

İhraç ürünleri Kore yolcusu

26 Temmuz 2021 188 kere okundu

Kore İthalatçılar Birliği tarafından organize edilen ve Güney Kore'nin tek ithalat fuarı olan Kore İthal Ürünler Fuarı'nda Türkiye katılımını Ticaret Bakanlığı'nın [...]

Ekonomi 0 yorum

Tekstil ihracatı 2021’in ilk yarısında yüzde 126 arttı

22 Temmuz 2021 286 kere okundu

Covid-19 süreci devam ederken aşılamanın hız kazanması ve fiziksel mağazaların açılmasıyla birlikte beklenen olumlu etkiler görülmeye başlandı.  Ege Tekstil ve [...]

Ekonomi 0 yorum

Buca kırsalında salep kalkınması

22 Temmuz 2021 289 kere okundu

GIDA güvenliğinin giderek önem kazandığı bu günlerde, kırsal kalkınma için hamle üstüne hamle yapan Buca Belediyesi, kilogramı 250 ila 750 lira arasında değişen [...]

Ekonomi 0 yorum

Ertuğrul Başkanvekili

20 Temmuz 2021 302 kere okundu

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) en büyük üyesi olan ve Türkiye genelinde 30 sektörel ve bölgesel derneği(Tekstil, hazır [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1626642171916-kapak1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sevgi Ve Güvenle ; Babalar Günü Kutlu Olsun

32 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihi Şükran Oteli'ne Veda Ederken...

6 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1626642308250-kapak2.jpg

Reklam

1626642280046-kapak2.jpg