İzmir Kısa Film Festivali'nde finalist filmler belli oldu

23 yıldır aralıksız olarak devam eden ve İzmir’in en uzun soluklu sinema organizasyonu olan İzmir Kısa Film Festivali’nde finalist filmler belli oldu.

  • 0
  • 194
İzmir Kısa Film Festivali'nde finalist filmler belli oldu
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

23 yıldır aralıksız olarak devam eden ve İzmir’in en uzun soluklu sinema organizasyonu olan İzmir Kısa Film Festivali’nde finalist filmler belli oldu. 5 kategoride 37 kısa filmin yarışmaya değer bulunduğu festival Türkiye’nin tek Oscar Qualification sertifikasına sahip festival. Her yıl bir animasyon ve bir kurmaca kısa filmin Akademi Ödüllerine başvurmasını sağlayan İzmir Kısa Film Festivali bu yıl yeşil film yapımı eğitimleri ile sürdürülebilir film yapımı konusunda da sinema üreticilerini bilgilendirmeyi amaçlıyor. Festival programına www.linktr.ee/izmirkisafilmfestivali adresinden ve oluşturulan QR kodlardan ulaşılabilir.
 
118 ülkeden 4 bin 39 film 
İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 23. kez İzmirli sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Belediyesi, Migros, Mavibahçe Alışveriş Merkezi olmak üzere Fransız Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi destekleri ile gerçekleştirilen İzmir Kısa Film Festivali 14-20 Kasım tarihleri arasında yüzlerce filmi ücretsiz olarak sinemaseverler ile buluşturacak. 118 ülkeden 4 bin 39 filmin başvuruda bulunduğu festivalde, ulusal ve uluslararası alanda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak olan filmler belli oldu.
 Bu yıl gösterimler Fransız Kültür Merkezi, Karaca Sineması, Tarık Akan Gençlik Merkezi ve festivalin online platformunda gerçekleştirilecek.
 
Ulusal Kurmaca Finalist Filmler
“Adres” - Aram Dildar, “Bahçeler Put Kesildi” - Ali Cabbar, “Ben Tek Siz Hepiniz” - Barış Kefeli -Nükhet Taneri, “Ben ve O” - Buse Halaçoğlu, “Birlikte, Yalnız” - Kasım Ördek, “Bugün Değil” - Yagmur Misirlioglu, “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada” - Özgürcan Uzunyaşa, “Çevir Sesi” - Özer Arslan, “Gece Babamızı Ararken” - Alkım Özmen, “Rutubet” - Turan Haste, “Sar” - Adar Baran Değer, “Seçim” - Bahri Baykal, “Şüphe” - Gokce Pekhamarat
 
Uluslararası Kurmaca Kısa Filmler
“Inherent” - Nicolai G.H. Johansen, “Radio Silence” - Kerren Lumer-Klabbers, “Warsha” - Dania Bdeir, “The Cormorant” - Lubna Playoust, “Brutalia, days of labour” - Manolis Mavris,  “On Xerxes' Throne” - Evi Kalogiropoulou, “Deer” - Hadi Babaeifar, “An Irish Goodbye” - Tom Berkeley, Ross White, “Cherries” - Vytautas Katkus, “North Pole” - Marija Apcevska
 
Ulusal Belgesel
“Dün Bugün Yarın” - Orhan Dede, “Biz Buradayız” - Mahmut Akay, “Herşey Yolunda” - Muhammet Beyazdağ, “Suyu Bulandıran Kız” - Deniz Telek, “Suriyeli Kozmonot” - Charles Emir Richards
 
Ulusal Deneysel
“Fraktal: Para Adam” - Zahid Çetinkaya, “Dış Hatlar” - Erinç Durlanık, “Megalopolis” - Oğuzhan Kaya, “Her Şey Sinirimi Bozuyor” - Hazal Bayar, Çağıl Saydam, “Larva” - Volkan Güney Eker
 
Ulusal Animasyon
“Korosi” - Burcu Özkan, “Oyun” - Önder Menken, Devinim “Serdar Koçak”, “Yaşlı Adam ve Deniz” - Eylül Yarkın, “Kolaj” - Gülce Besen Dilek

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kuşadası'ndan Malatyalı aileye yardım eli

Çiğli’de Kriz Masası Kuruldu

Narlıdere tek yürek

Gün Birlik Olma Günü

Depremzedeler için “Bir Kira Bir Yuva”

Deprem şehidi Eren Taşkın İzmir’de toprağa verildi