Sedef’ten ‘aydınlatan’ tasarımlar

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu Sedef Şen (28), doğaya olan tutkusunu tasarıma taşıdı

  • 0
  • 351
Sedef’ten ‘aydınlatan’ tasarımlar
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu Sedef Şen (28), doğaya olan tutkusunu tasarıma taşıdı, cam ve pirinç kullanarak birbirinden şık aydınlatma ürünleri (aplik, abajur, masa lambası) geliştirmeye başladı. İtalya’da yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek kendi markasını kuran, iç mekanlara yönelik özel ürünler tasarlayan Şen, hazırladığı bir objeyle de Milano Tasarım Haftası’nda (Isola Design District) ülkemizi temsil etti. 'Senstudio’ markasıyla koleksiyonunu her geçen gün geliştirerek ülkemizin yanı sıra yurt dışında da dikkat çeken çalışmalara imza atmak istediğini söyleyen Şen, “İnsanları heyecanlandıran, kendi ruhumu yansıtan fonksiyonel ve eğlenceli tasarımlar üretmeye devam edeceğim” dedi.
 
İzmirli Sedef Şen, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden 2017 yılında mezun oldu. Üniversiteyi çift yabancı dille bitirdikten sonra eğitim aldığı alanda kendisini daha da geliştirmeye karar veren Şen, İtalya’nın yolunu tutarak Domus Akademi’de, iç mekan tasarımı alanında yüksek lisans yaptı. Eğitiminin ardından ‘Ted Milano’ adlı bir şirkette çalışma hayatına atılan İEÜ’lü Şen, bu sayede Kartell, Natuzzi, Moncler ve Cisco gibi ünlü markalarla da iş birliği yapma fırsatı yakaladı.
 
Başarılı geçen İtalya macerasının ardından Türkiye’ye dönen Şen, dijital marka yönetimi alanında da eğitim aldıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdi. İç mekanlarda kullanılan tasarımsal aydınlatma ürünlerinde yeterli alternatifin olmadığını gören Şen, bu ihtiyacı karşılamak hedefiyle 'Senstudio’ markasını kurdu.
 
ÇOCUKLUKTAN GELEN İLGİ
Türkiye’nin yanı sıra yurt dışına da açılarak tasarımlarını sergilemeyi hedeflediğini ifade eden Şen, “Çocukluğumdan beri tasarıma ilgi duyar, farklı bir şeyler geliştirmeye odaklanırdım. Bu duygum gençken de hiç değişmedi, üniversitede de bu doğrultuda eğitim aldım. Üniversite dönemini çok iyi geçirdikten sonra İtalya’da eğitim almak da benim için eşsiz bir fırsat oldu. Burada iş hayatını tanıdım ve çevre edindim. Ardından kariyerime İzmir’de devam etmek, bu şehirde başarılı işlere imza atmak için döndüm” dedi.
 
RUHUMU YANSITIYOR
Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hazırladığım ürünler pirinç ve camdan oluşuyor, hepsi el işçiliği ve zanaatkarlarla üretiyor. Ürünlerimin hepsi dekorasyonu tamamlayan çok şık birer obje niteliğinde. İtalya’da en son yapılan Milano Tasarım Haftası’nda da bir eserim sergilenme hakkı elde etmişti. Aydınlatma olmasının yanı sıra hem obje hem de vazo olarak kullanılabiliyor. Tüm ürünlerim patentli ve tescilli. İnsanları heyecanlandıran, kendi ruhumu yansıtan fonksiyonel ve eğlenceli tasarımlar üretmeye devam edeceğim. Sevdiğim işi yapıyorum ve doğadan ilham alıyorum; en büyük sırrım bu.”
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Asfalt ekipleri Umut'ta

Planı tamam, merkez göreve hazır

7’den 70’e Gaziemir

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne dikkat çekmek için güç birliği

Park sayısı 393

Türkiye’nin ilk sünger otoparkı İzmir’de