YUKARI

Seferihisar'ı yenileyen çalışmalara devam

İki yıllık süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun toplam 150 milyon lirayı bulan yatırımlarını yerinde inceleyerek bilgi alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok özlemiştim Seferihisar'da olmayı, Seferihisar'ı ve Seferihisarlıları. Hem hasret giderdik, hem de yapılan çalışmaları yerinde gördük. Tepeden tırnağa bütün Seferihisar'ın adeta yenilenmesini mümkün kılan çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
Seferihisar'ı yenileyen çalışmalara devam
27 Mayıs 2021 0 yorum 267

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün Urla'da başladığı yarımada turunu Seferihisar'da sürdürdü. İki yıllık süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun toplam 150 milyon lirayı bulan yatırımlarını yerinde inceleyerek bilgi alan Başkan Soyer, “Çok özlemiştim Seferihisar'da olmayı, Seferihisar'ı ve Seferihisarlıları. Hem hasret giderdik, hem de yapılan çalışmaları yerinde gördük. Tepeden tırnağa bütün Seferihisar'ın adeta yenilenmesini mümkün kılan çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Küçük Menderes ve Bakırçay havzalarında "Başka Bir Tarım Mümkün" sloganıyla başlattığı havza turları, Yarımada’da devam ediyor. Yarımada turuna dün Urla'da başlayan Başkan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZSU tarafından iki yılda toplam 150 milyon liralık yatırım yapılan Seferihisar'da devam eden projeleri inceledi. Başkan Soyer’in eşi Neptün Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ertuğrul Tugay, Yıldız Devran, Eser Atak, Suphi Şahin, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, İzmir Vakfı Genel Müdürü Güven Eken, bürokratlar, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı program, Kasım Çelebi Camii ve tarihi medresedeki restorasyon çalışmalarına yönelik inceleme ile başladı. Başkan Soyer'e mahalleliler tel kırma tekniğiyle yapılan Atatürk tablosu hediye etti.

Soyer projeler hakkında bilgi aldı
Başkan Soyer; Seferihisar Ulamış deresinde yapılan yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki ıslah çalışmalarını inceledi. 7,5 milyon liralık yatırımla devam eden proje hakkında bilgi alan Başkan Soyer, Sığacık Kaleiçi sahilinde devam eden düzenleme projesini ziyaret etti.
Sahil kenarında 370 metre uzunluğunda bisiklet yolu, araç ve yürüyüş yolları, peyzaj çalışmaları ile modern bir görünüme kavuşacak düzenleme projesinin kısa bir süre içinde bitirilmesi hedefleniyor. Eski Sığacık yolu üzerindeki çocuk oyun alanı, kondisyon alanı, oturma grupları ile basketbol sahasının yer aldığı park için yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Soyer, 79 milyon liraya mal olacak ve Seferihisar'ı kesintisiz, sağlıklı suya kavuşturacak içme suyu alt yapı çalışmaları ve 160 bin metrekarelik alanda uygulanan Kocaçay Deresi Kentsel Tasarım Düzenleme Projesi hakkında bilgi aldı. Başkan Soyer, Seferihisar İtfaiye Hizmet Binası'nı da ziyaret etti.

Tepeden tırnağa yeniliyoruz
Başkan Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve meclis üyelerini de ziyaret etti.
Soyer, “Çok özlemiştim Seferihisar'da olmayı, Seferihisar'ı ve Seferihisarlıları. Hem hasret giderdik, hem de yapılan çalışmaları yerinde gördük. Yapacağımız çalışmalarla ilgili de tespit yaptık. Kocaçay ıslahı önemli, büyük bir proje. 160 bin metrekarelik bir alanla ilgili düzenleme çalışması yapıyoruz. Peyzaj düzenlemesi, rekreasyon alanı, suni göletinden köprülerine, bisiklet alanına dev bir proje. Onun hazırlıklarını gözden geçirdik. Sığacık'ta sahil düzenlemesi ve büyük yeşil alan tasarımı vardı, onun nasıl hayata geçtiğini yerinde gördük. Büyük bir su şebekesi yenileme çalışması başlatıyoruz. Yaklaşık 79 milyon lira maliyetli, Seferihisar'daki tüm su şebekesini yeniliyoruz. Tepeden tırnağa bütün Seferihisar'ın adeta yenilenmesini mümkün kılan çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Üreticinin refahını büyütmek için çalışıyoruz
Başkan Soyer, 'Başka Bir Tarım' vizyonu doğrultusunda 2009 yılında Seferihisar'ın merkezinde kurulan üretici pazarını dolaşarak üreticilerle sohbet etti.

72 üreticiye küçükbaş hayvan desteği
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin küçük üreticileri desteklemek amacıyla sürdürdüğü proje kapsamında küçükbaş hayvan dağıtım törenine katılan Başkan Soyer, “12 yıl önceydi, 'Başka Bir Tarım Mümkün' adıyla yaptığımız çalışmaları başlatırken, büyük bir heyecan duyuyorduk. İlk tohum takas şenliğini yapan belediye olmanın gururunu yaşadık. Yerli tohumlarımıza yerli hayvan ırklarına sahip çıkmanın gurunu yaşadık. İlk kez koyun keçi panayırı yaptık. Bununla gurur duyduk. Ürkmez'de, Sığacık'ta, Doğanbey'de, Seferihisar merkezde defalarca tohum takas şenliği ve yerli tarım uygulamaları için panayırlar fuarlar yaptık. Tarım, sadece toprakta başlayıp biten bir şey değil. Tarım, kentle kır arasında dengenin kurulmasında belki en önemli köprü. Tarım aynı zamanda özgürlüğün, bağımsızlığın anahtarı. Çünkü geçmişte topraklar postalla fethedilirken, artık tohumla fethediliyor. O yüzden yerli tohumumuza, yerli ırkımıza sahip çıktık. Kooperatifler, birlikler kurulmasına teşvik verdik, destek olduk. Diliyorum ki, yerli ırklarımız artsın, büyüsün ve küçük üreticimizin toprakla, hayvancılıkla olan bağlantısı devam etsin. Ekmeğini kazanmaya devam etsin, kentte ucuz işgücü haline gelmesin, işsiz ordusuna katılmasın. Yaptığımız çalışmanın özü budur. Bir yandan küçük üreticimizin refahını büyütmeye çalışıyoruz, bir yandan kentte tüketicimizin daha sağlıklı ürünlerle buluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bir yandan da küçük üreticimizin kadim kültürümüze sahip çıkması için destek veriyoruz” dedi.
Köylerde süt ve hayvancılık faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla büyük destekler sağlayan Büyükşehir Belediyesi; Seferihisar'da yetiştiricilik eğitimini tamamlayan 34'ü kadın toplam 72 üreticiye sakız, kıvırcık, maltız cinsi toplam 288 küçükbaş hayvan dağıttı.

Başkan Soyer, havza programı kapsamında CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak ve İYİ Parti Seferihisar İlçe Başkanı Şadiye Uçar Aşçıoğlu ile partilileri ziyaret etti. Soyer'in programı, Bademler'de yapımı devam eden İzmir Tarım Lisesi ziyaretiyle son buldu.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Aliağa Dört Mevsim Çiçek Açıyor

27 Temmuz 2021 30 kere okundu

Aliağa Belediyesi, peyzaj çalışmalarıyla kentin çehresini güzelleştirmeye ve renklendirmeye devam ediyor. Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Tamburica Fest ile işbirliği

27 Temmuz 2021 30 kere okundu

27 Eylül-3 Ekim 2021 tarihleri arasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri, Buca Belediyesi’nin himayesinde, Balkan Panorama Film Festivali’nin yedincisi düzenleniyor. [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Bahçeşehir Kolejinin olimpiyat gururu

27 Temmuz 2021 31 kere okundu

17-25 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenen 51. Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda (IPhO-International Physics Olympiad) ülkemizi başarıyla temsil ederek madalya kazanan 5 kişilik [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Aşevine bağış yarışı

26 Temmuz 2021 83 kere okundu

Ayvalık Belediyesi’nin Kurban Bayramı öncesi başlattığı Aşevi’ne et bağışı kampanyasına Ayvalıklı hayırseverler toplamda 4 bin 758 kilogram bağışta bulundu. Bağışlanan [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

İzmir’in en uzun tüneli için ihale tarihi belli oldu

26 Temmuz 2021 91 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ile İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında şehir trafiğine girmeden bağlantı sağlayacak tünel ve viyadük projesini tamamlamak [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Özdemir Sabancı Parkı şimdiden beğeni topladı

26 Temmuz 2021 90 kere okundu

Karabağlar’ın en büyük yeşil alanlarından Esenyalı Mahalllesi’ndeki Özdemir Sabancı Parkı’ndaki yenileme çalışmaları son hızla ilerliyor. Yaklaşık 8 [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1626642171916-kapak1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sevgi Ve Güvenle ; Babalar Günü Kutlu Olsun

32 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihi Şükran Oteli'ne Veda Ederken...

6 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1626642308250-kapak2.jpg

Reklam

1626642280046-kapak2.jpg