YUKARI

Türkiye Lojistik'de köprü ülke

90. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinesinde düzenlenen İzmir İş Günleri’nde, deniz taşımacılığı ve lojistikte yeni stratejiler ele alındı.
Türkiye Lojistik'de köprü ülke
06 Eylül 2021 0 yorum 298

90. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinesinde düzenlenen İzmir İş Günleri’nde, deniz taşımacılığı ve lojistikte yeni stratejiler ele alındı. İZFAŞ ev sahipliğinde Fuar İzmir’de yapılan “Pandemi Sonrası Deniz Taşımacılığı ve Lojistik Sektöründe Yeni Stratejiler” başlıklı online panelde,  Covid-19 pandemisi ile denizciliğin kilit sektör, Türkiye’nin de lojistik köprü haline geldiği vurgulandı. Toplantıda denizcilik ve lojistiğin ana gündemlerinin yeşil denizcilik ve dijitalleşme olduğuna dikkat çekildi. 

Toplantının moderatörlüğünü yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, pandemi ile beraber küresel ticarette deniz taşımacılığının kilit sektör olduğunun bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Öztürk, “İnsanların ihtiyaçları sonsuz. Dolayısıyla lojistik sektörü katlanarak büyüdü. Türkiye ise lojistikte gerçekten köprü ülke oldu.  Avrupalı birçok satıcı, lojistik maliyetteki artıştan dolayı Çin’deki siparişlerini bir kenara bırakıp Türkiye’den mal alma arayışına girdi. Böylece yıllık ihracatımız 207 milyar doların üzerine çıktı. Ülkemizin ihracatının yarısından fazlası Avrupa Birliği’ne gerçekleştiriliyor. Gelecek ek ihracat talebini karşılamak için yeni konteyner ve Ro-ro hatları gündeme gelmelidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Akdeniz liman şehirleri ile İzmir’i birbirine bağlayacak projelerini önemli buluyoruz” dedi.

GEMİ FİLOSUNU BÜYÜTELİM
Pandemi sonrası oyunların ve kuralların baştan aşağı değiştiğine ve yeni bir dünyaya adım atıldığına dikkat çeken Öztürk, “Artık kağıtların yeniden dağıtıldığı bir dünya geride kaldı. Artık kağıtların yeniden basıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Yeni stratejiler ve yeni önlemler geliştiriliyor. Yeşil limanlar, çevreci gemiler gündeme gelirken, deniz taşımacılığı hızla değişiyor. Devlet desteği ile Türkiye olarak gemi filomuzu büyütmeliyiz. Konteyner taşımacılığında milli hatlarımızı küresel ölçekte daha iyi noktaya getirmek için atılacak adımları değerlendirmeliyiz. Büyük resmin dışında kalmamalıyız” diye konuştu.

Kruvaziyer sektöründe gelecek birkaç yıl büyük beklenti içinde olmadıklarını ifade eden Öztürk, “Küresel kruvaziyer firmaları bu sezon test sürüşü yaptılar. Sınırlı sayıda yolcu ile belli hatlarda çalıştılar. Ege Ports Kuşadası Limanı’na sezonun ilk gemisi geçtiğimiz günlerde geldi. Sektörde bir kural vardır. Bir gemi gelirse diğerleri onu takip eder. Bu nedenle ülkemiz limanları için iyimserliğimizi koruyoruz. Sağlık açısından yalıtılmış tatil talebi nedeniyle bu sezon yat turizmi altın çağını yaşadı. Marinalarımız iyi bir sezon geçirdi” dedi.

TÜRKİYE’NİN STRATEJİK DEĞERİ ARTTI
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Durmuş Ali Deveci, ticaret savaşları ve sonrasında pandemi nedeniyle dünya ticaretinde çok büyük düşüş yaşandığını belirterek, “En keskin düşüş ise Ortadoğu’da gerçekleşti. Gelişmekte olan ülkelerin ticaretinde daha hızlı bozulma yaşandı. Küresel gemi /liman uğrakları 2020 ilk yarısında yüzde 8.7, ikinci çeyrekte yüzde 17 azaldı. En çok düşüş Avrupa ve Akdeniz limanlarında oldu. Bu ortamda denizciliğin vazgeçilmez olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Krizlere alışık olan denizciler, bu sürece de en hazırlıklı sektördü. O nedenle denizcilik firmaları ve limanlar bu zor dönemi başarılı şekilde atlattı” diye konuştu.

Türkiye’nin Asya, Avrupa ve Afrika üçgeninde tüm ulaştırma koridorları üzerinde olmasının ve bütün taşımacılık modlarından yararlanmasının, ülkenin stratejik konumunu artırdığını belirten Deveci, şöyle devam etti: “Güçlü bir sağlık sistemimiz var. Üretim, dış ticaret ve transit ticaret potansiyeli ve ulaştırma altyapısına yapılan yatırımlar bize güçlü bir lojistik merkez olma imkanı sunuyor. E-ticaret büyümeye devam ediyor. Denizcilik ve lojistikte teknoloji temelli firmaların artışını yakından izliyoruz”.

LOJİSTİK FİRMALARI YEŞİL EKONOMİYİ DESTEKLİYOR 
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Okan Tuna, lojistik sektörünün dijitalleşmenin yanı sıra çevreye duyarlı taşımacılığı da desteklediklerini söyledi. Sektörün yeşil taşımacılığa nasıl baktıklarına yönelik yeni bir araştırma yaptıklarını açıklayan Tuna, “Öncü sonuçlara göre lojistik işletmeler ve dış ticaret firmaları, çevreye duyarlı olan taşıyıcıların ek maliyetini ve transit sürede yaşanacak artışı kabul etmeye hazır. Firmaların yarısından fazlası yeşil projelerle ilgili yatırım yapmak istiyor” dedi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD) ile geçen yıl yaptıkları beklenti ve eğilimler araştırmasına göre lojistik sektörü temsilcilerinin yüzde 70’inin yeni yatırım planladığını belirten Tuna, “Lojistik sektörü pandemiyi çok iyi algıladı. Büyük esneklik gösterdi. Kriz yönetimini iyi yaptı. Teknoloji ve müşteri ilişkileri konusunda büyük adaptasyon geçirdi” diye konuştu.

Uzakdoğu tersanelerinde siparişi verilen yeni gemilerin suya inmesinin, deniz taşımacılığındaki gemi ve ekipman, konteyner ve yüksek navlun sorununu hemen çözemeyeceğini kaydeden Tuna, taşımacılığın çok boyutlu bir organizasyon olduğunu belirtti. Taşımacılıkta maliyet artmış olsa da birçok sektörün stok yönetimi ve depolamada maliyet düşürücü yöntemleri kullanmaya başladığını belirten Tuna, “Lojistik maliyetler tüketiciye yansıyacak ama artış oranının çok büyük olmasını beklemiyoruz” dedi.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Ekonomi 0 yorum

Van’da üretecek, dünyaya ihraç edecek

17 Eylül 2021 122 kere okundu

İzmir Moda Endüstrisi, Van’da 6. Bölge teşviklerinden yararlanarak üretim yapacak, dünyaya ihracatta rekabet üstünlüğüyle ihraç edecek. Ege Hazırgiyim [...]

Ekonomi 0 yorum

Ünlü Şeflerin Türk lezzetleri yarışı

15 Eylül 2021 138 kere okundu

Anadolu topraklarında ve denizlerinde yetişen lezzetlerden yapılan binlerce çeşit yemeğe sahip Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatında [...]

Ekonomi 0 yorum

EHKİB, 1,5 milyar dolar ihracat hedefine koşuyor

12 Eylül 2021 203 kere okundu

2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracat hedefleyen İzmir Moda Endüstrisi, Hırvatistan, Bulgaristan ve Fas’tan ithalatçıları FASHION PRIME Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri [...]

Ekonomi 0 yorum

Domates ve biber ihracatındaki yasak kaldırıldı

10 Eylül 2021 259 kere okundu

Antalya ve İzmir’den Rusya’ya taze domates ve biber ihracatında domates kahverengi meyve buruşukluk virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsü [...]

Ekonomi 0 yorum

Tarihte görülmemiş büyüme

08 Eylül 2021 275 kere okundu

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar  “Sanayi Sektörü 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 40,3 ile 1999 sonrası dönemin en yüksek ikinci [...]

Ekonomi 0 yorum

ESBAŞ’ta yeni tesis

08 Eylül 2021 287 kere okundu

Dondurma seri üretim makinaları imalatında küresel pazarın en güçlü oyuncusu olan Danimarka merkezli Gram Equipment firması, Ege Serbest Bölgesindeki yeni tesisinin [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1631750264740-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Gazeteci Kendini Nasıl Kovdurur?

70 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

İnsan Olma Gerçeği

33 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Kula, Nasip Olmaz Her Kul'a

7 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1631750342324-1a.jpg

Son Yorumlanan Haberler

Tamer'de Kliplendi

11 Ağustos 2021 1 kere okundu

Doğru bilinen yanlışlar düzeltilsin

07 Mayıs 2021 1 kere okundu

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday

10 Ocak 2021 1 kere okundu

Reklam

1631750294814-1a.jpg