YUKARI

Ünlü Şefler Fuar İzmir'e geliyor

8-10 Aralık 2016 tarihleri arasında, Fuar İzmir’de düzenlenen 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi ile gastronominin turizme yansıması değerlendirilecek. Gastronomi uzmanları, eğitimciler ve tanınmış simaların katılacağı kongreye, ünlü şefler Mike Norman, Rudolf Van Nunen, Tolga Kamiloğlu ile Semen Öner lezzetli şovlarıyla renk katacak.
Ünlü Şefler Fuar İzmir'e geliyor
04 Aralık 2016 0 yorum 782

8-10 Aralık 2016 tarihleri arasında, Fuar İzmir’de düzenlenen 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi ile gastronominin turizme yansıması değerlendirilecek. Gastronomi uzmanları, eğitimciler ve tanınmış simaların katılacağı kongreye, ünlü şefler Mike Norman, Rudolf Van Nunen, Tolga Kamiloğlu ile Semen Öner lezzetli şovlarıyla renk katacak.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) işbirliğinde ve Reseau Délice Dünya Gurme Şehirler Birliği ile İzmir Aşçılar Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirilen 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 8-10 Aralık 2016 tarihleri arasında Fuar İzmir’in D holünde gerçekleştirilecek.

Dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini Dünya Gurme Şehirler Ağı üyesi İzmir’de bir araya getirecek olan kongrede, Ege yemek kültürünün gastronomi ile ilişkisi ve turizme yansıması tartışılacak. Oluşmuş ve oluşmakta olan gastro bölgeler, yeni gastronomi akımları ve gastronomi mirası konularının işleneceği kongre, 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Alternatif bir turizm dalı olma yolunda ilerleyen gastronomi için atılabilecek adımlar, kongre boyunca uzmanlarca değerlendirilecek. Yapılacak çalışmalarla Türkiye’de oluşturulacak farkındalığın, turizme olumlu yönde etki etmesi hedefleniyor.

Kongre Çok Renkli Olacak
8 Aralık 2016’da açılış oturumuyla başlayacak Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nin ikinci gününde ilk olarak, Yrd. Doç. Dr. Betül Öztürk "Gastronomi ve Gastronomi Turizmi Çalışmaları” ile konuk olacak. Gonca Güzel Şahin, Dilşen Oktay, Marta Drozdowska, Magdalena Duda-Seifert, Esra Şahin, Fethullah Yıldız, Feray İrigüler, Nejat Yentürk, İbrahim T. Şeker, Mustafa Işkın ile Erkan Sağlık, gastronomi hakkındaki deneyimlerini ziyaretçilerle paylaşacak. Emmanuelle Dechelette, Sahrap Soysal, Dr. Pearl Lin ve Süleyman Dilsiz ise konuk konuşmacı olarak kongreye renk katacak.

Gastronomi konusunda uzman Turgay Bucak, Gözde Turkoz Bakırcı, Mustafa Tepeci, Zühal Özdemir, Sıdıka Bulduk, İbrahim Birkan, Bendegül Okumuş, Gülay Tohumoğlu ve Pınar Döğerli Başerkafaoğlu, 10 Aralık Cumartesi günü deneyimlerini paylaşacak. Kongrenin son gün konuk konuşmacıları ise Yrd. Doç. Dr. Pierre Raffard, Dr. Marta Drozdowska ile Şef Semen Öner olacak.

Ünlü ve Uzman İsimlerle Paneller
Gastronomi tutkunları 9 Aralık 2016’da başlayacak panel programıyla da yeme kültürü ve turizminin zenginliğine tanıklık edecek. “Gastronomik Yaratıcı Şehirlerin Sürdürülebilir Turizm Stratejileri” panel başlığında Namık Kemal Döneleken, Reseau Delice-Dünya Gurme Şehirler Ağı Puebla-Meksika temsilcisi Pedro Berruecos ile şef ve program yapımcısı Maksut Aşkar ziyaretçilerle buluşacak.

“Uzmanlaşmış Gastronomi Turizmi Acentaları” konu başlığı ile düzenlenen diğer bir panelde ise sektör temsilcilerinden Hande Arslanalp ve Ömer Kartın, gastronominin turizm yansımasına dikkat çekecek. Avrupa ve Amerika’da yaygın olan gastronomi turizmini Türkiye’de yaygınlaştırmak için 110 destinasyonda hayata geçirdiği “Gezgin Damaklar” projesiyle bir ilke imza atan Ferzan Kırhan ile ünlü gurme ve yazar Mehmet Yaşin deneyimlerini keyifli sohbetleriyle taçlandıracak.
Kongrede, 9 Aralık Cuma günü “Gastronomi Destinasyonları” konu başlığı ile Can Ortabaş, Ebru Koralı ve Nedim Atilla panelist koltuğunda yer alacak. Prof. M. Alp Salman, Prof. Bülent Cihangir ve şef-gurme Ahmet Güzelyağdöken ise “Körfez, Deniz ve Deniz Ürünleri”  hakkında bilgi paylaşımında bulunacak.

10 Aralık’ta Panellere Devam
10 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek panellerin ilkinde “Gastronomi Turizminin Gelişiminde Festivaller ve Yarışmalar” irdelenecek. Salim Kadıbeşegil, Gökçen Adar, Sırma Güven ile Agnes Caso, İzmir ve çevresindeki yemek festivallerini de değerlendirecek. “Yaratıcı Turizm ve Gastronomi Deneyimleri” ise Doç. Dr. Levent Köstem, Metin Suerkan ve Yaratıcı Şehirler Ağı Avrupa ve Uluslararası Projeler Koordinatörü Dag Harman tarafından paylaşılacak.

Ünlü yazarlar Prof. Dr. Artun Ünsal ve Ahmet Örs ile Reseau Delice-Dünya Gurme Şehirler Ağı İzmir Temsilcisi Sırma Güven’in katılacağı “Yerel Kültürlerin Korunması ve Kaybolan Değerler” konu başlıklı panelde, ülkemizin zengin lezzet envanteri ve bu cevherin korunması için yapılması gerekenler değerlendirilecek. Panelde ayrıca kentsel markalaşmada lokantaların önemi ve “Lokanta İzmir Projesi”nden de bahsedilecek.

Damak Tadına Hitap Eden Şovlar
2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nin son panelinde ise Ebru Erke, Ahmet Güzelyağdöken ile Nejat Yentürk “Sokak Yemekleri” üzerine iştah açıcı bir sohbet gerçekleştirecek. Kongre ve panellerin yanı sıra İzmir Aşçılar Derneği ile Mike Norman, Tolga Kamiloğlu, Rudolf Van Nunen ve Semen Öner gibi ünlü şeflerin yer alacağı gurme ve tadım şovları ile ziyaretçiler farklı lezzetler tadacak.

3 gün sürecek 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi hakkında www.izmirgastrotourismcongress.com adresinden bilgi alınabilir.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Turizm 0 yorum

Güzelhisar Turizm İçin Gün Sayıyor

14 Ocak 2021 313 kere okundu

Aliağa Belediyesi’nin projelendirdiği Güzelhisar Sosyal Tesisleri’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tertemiz havası, tarihi mekânları, doğa ve kültürel [...]

Turizm 0 yorum

Turizm sektöründe “online” heyecan

06 Ocak 2021 1392 kere okundu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği, İzmir Ticaret Odası, TÜRSAB, TUROFED, İzmir Vakfı [...]

Turizm 0 yorum

360° Sanal tur ile turizmde yeni dönem

26 Aralık 2020 2926 kere okundu

Efes Selçuk Belediyesi yerel yönetim olarak Türkiye’de bir ilke imza attı. Efes Selçuk Belediyesi, 360° Efes Selçuk Sanal Tur Dijital Uygulaması ile kentin turizm [...]

Turizm 0 yorum

Kuşadası'nın birleştirici gücü

18 Aralık 2020 4257 kere okundu

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının başkanlarıyla bir toplantı yaptı. İbramaki Sanat Galerisi'ndeki görüşmede hükümetin [...]

Turizm 0 yorum

Hükümete turizm kentleri adına çağrı

16 Aralık 2020 4369 kere okundu

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, pandemi sürecinden en çok turizm bölgelerinin etkilendiğine dikkat çekerek Hükümet tarafından açıklanan destek [...]

Turizm 0 yorum

2021 yazında Akdeniz’de Kruvaziyer gemi trafiği hızlanacak

15 Aralık 2020 4901 kere okundu

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın da üyesi olduğu, 31 ülkede 140 limanı ve 34 kurumsal üyeyi temsil eden dünyanın en büyük kruvaziyer limanlar örgütü [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sen Hep Aşk İle Kal

16 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Sirkenin Elinden Ne Gelir…

193 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Neler Oldu Neler...

5 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg