Bu Gösteriyi Büyük, Küçük Herkes İzlemeli

  • 0
  • 4.623
Yazı Boyutu:CUMHURİYET’E DOĞRU…

Dev bir kadronun görev aldığı "CUMHURİYET’E DOĞRU" adlı eser geçtiğimiz günlerde İzmir Devlet Tiyatrosu Bozkurt Kuruç sahnesinde iki kez sergilendi. Yapımcılığını Volkan Severcan & Sahnekarlar, yazar ve yönetmenliğini Bora Severcan ve proje danışmanlığını ise Prof Dr İbrahim Sarıtaş’ın yaptığı oyun birbirinden ünlü sanatçıların rol aldığı muhteşem performans ile akıllarda iz bıraktı.

Oyun. bir öğretmenin 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye Cumhuriyeti nasıl ilan edildiğini anlatması ile açılıyor. İşgal altındaki topraklarda başlayan direnişin öyküsü, Mustafa Kemal Paşa ve Silah Arkadaşları ile Türk Halkının mücadelesinin ilk adımlarından, Kurtuluş Savaşı’nı kazanılması, Ankara’da Büyük Millet Meclisi kurulması ve Cumhuriyetin ilan edilmesi süreçlerine dek ele alınıyor.


T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’nın Cumhuriyetimizin 100. Yılı projeleri kapsamında VAKIFBANK sponsorluğunda hazırlanan “CUMHURİYETE DOĞRU” adlı tiyatro oyunu milli iradenin tarih sahnesine çıkışını ve bağımsızlık zaferine ulaşılmasını destansı bir dille sahneye koyuyor.

Koreografisini Özgür Adam ve Serhat Güdül’ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi.
Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy’un BİRLİK şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş’a ait olan Cumhuriyet Marşı özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Ayrıca oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.

110 kişilik dev bir sanatçı kadrosunda ise Atatürk'ü Serdar Yeğin, öğretmeni Gülen Karaman, Fevzi Paşa'yı Erhan Yazıcıoğlu, Rauf Beyi Volkan Severcan, Hamdullah Suphi Beyi Ahmet Yenilmez, Lord Curson'u Levent Özdilek, Zübeyde Hanımı Zuhal Yalçın, İsmet Paşa'yı Yiğit Yalçın, Mehmet Akifi Ferdi Alver, Karafatma'yı Şebnem Özinal, Halide Edip'i Özge İnce ve Kazım Paşa'yı Umut Temizaş oynuyor. Oyunculara Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen profesyonel dansçılar eşlik ediyor.

Oyunun bence en güzel sahnesi nedir diye sorsalar. Salonu dolduran yüzlerce seyircinin Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımızın 10 kıta 41 dizelik tüm şiirini ayağa kalkıp hep bir ağızdan haykırması diyebilirim.

“CUMHURİYET’E DOĞRU” tiyatro oyunu 26 Aralık tarihinde Ankara’da sergilenecek. En büyük dileğim oyunun tüm Türkiye’yi dolaşıp genci, yaşlısı herkesin izlemesi.
Hepinize iyi bir yıl dileklerimle.

YORUM YAZ
Arşiv