YAŞAR’a Yale modeli

  • 0
  • 968
Yazı Boyutu:

Dünya’nın en saygın üniversiteleri arasında gösterilen Yale Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ile işbirliği anlaşması yaptı. Yale’lileri İzmir’de ağırlayan Yaşar Üniversitesi, ilk aşamada mezunlar derneği için Yale modeli bir sistem uygulayacak.
Türkiye’nin lider eğitim kurumlarından Yaşar Üniversitesi, mezunları için dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale Üniversitesi’ni model aldı. Tüm dünyada temsilcilikleri bulunan Amerika’daki Yale Üniversitesi’nin mezunlar derneği işbirliği çerçevesinde proje ve tecrübelerini paylaşmak için İzmir’e geldi.
Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan’ın, rektör yardımcıları ve bölüm başkanlarıyla birlikte karşıladığı Yale Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Mark Dollhopf ile komite üyesi Kathy Edersheim, üniversitenin kampuslarını gezerek, incelemelerde bulundu. İlk mezunlarını 4 yıl önce veren Yaşar Üniversitesi, 2 yıl önce kurulan Mezunlar Derneği çalışmalarıyla ilgili Yale Üniversitesi’nin fikir ve tecrübelerini dinledi.

Yaşar ve Yale’in ‘Y’ harfi ortak nokta
Mezunların, sosyal ve entelektüel alanda üniversiteyle bağlantısını sürdürmesi ve hayat boyu süren dostluk köprüsünün oluşturulmasını hedefleyen dernek yöneticileri, birbirleriyle fikir alışverişinde bulundu. Üniversite mezunları dernekleri arasındaki işbirliğinde Yaşar ve Yale Üniversiteleri’nin baş harfi olan ‘Y’ harfi ortak nokta olarak belirlendi. İngilizce’de “Friendship”olarak geçen arkadaşlık bağının bu iki dernek arasında dostluk köprüsüne dönüştüğünün altını çizen yetkililer, karşılıklı ziyaretlerle uzun vadede bu köprünün daha da güçleneceğini söyledi.

“Yaşam boyu YAŞAR’lı olmak”
Yaşar Üniversitelilerin sadece okurken değil, mezun olduktan sonra da üniversiteyle bağını koparmamasını amaçladıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, “Üniversite kapısından giren herkesin, hayatı boyunca ‘Yaşar Üniversiteli’ olması için çalışıyoruz. Bu konuda tüm dünyada temsilcilikleri bulunan Yale Üniversitesi modelini örnek aldık. Onların bu konudaki engin fikir ve tecrübelerini dinledik. Şimdi bunları Türkiye şartlarıyla harmanlayarak, okulumuzun mezunlar derneğinde uygulayacağız” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deprem korkusuna özel terapi

Buca'nın altın çocukları

Narlıdere'nin kalite yolculuğu başladı

Kadınlara ‘yaratıcı endüstri’ eğitimleri

Türk polisiye dizilerinde kadının yeri yok

Bir yılda 12 bin 500 kişiye eğitim