YUKARI

15'nci kez Barış Selçuk anısına

15'nci kez Barış Selçuk anısına
25 Eylül 2014 0 yorum 8723

1994 yılında göreve giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşama veda eden gazeteci Barış Selçuk’un anısını yaşatmak ve genç gazetecileri teşvik etmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 15.’sini düzenlediği Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde gerçekleşen ödül törenine, ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Serpil Alpman, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, basın kuruluşlarının temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı AzizKocaoğlu, ödül alan gazetecileri kutlayarak, “Şehit olan arkadaşlarımızı anmak, basın camiasına olan saygımızı, sorumluluğumuzu, minnetlerimizi sunmak üzere Barış Selçuk adına bu yarışmayı düzenliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi varolduğu müddetçe bu anmanın sürmesini diliyorum” dedi.

Başkan Kocaoğlu, “Basına, basın emekçilerine bizleri aydınlatıp en fazla da eleştirerek verdikleri katkılardan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Genç yaşta kaybettiğimiz Barış Selçuk, kısa yaşayıp büyük iz bırakan bir basın emekçisi. Ruhu şad olsun” diye konuştu. 

İz bıraktı
Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Büyükşehir Belediyesi'nin Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması’nı 15 yıldır aralıksız düzenlemesinin önemine dikkat çekti. Atilla Sertel, “Ben Barış'ın en çok nüktedan kısmını, insan yapısını çok seviyordum. Ama devrimci yapısını ve başkaldıran, inandığını yazan, kimsenin satın alamayacağı kalem olmasını da seviyordum. Yaşasaydı aynı çizgisini sürdürürdü. Bazı ömürler vardır çok kısadır, ama çok uzun yıllar tarihe kalır ve yaşar; bazı insanlar çok uzun yıllar hayatta kalır, ama hiçbir iz bırakmadan yok olur gider. Barış bunlardan birincisiydi ve bizde çok anlamlı izler bıraktı" diye konuştu.  

İşte ödül kazanan gazeteciler

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto,Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Gazeteci-Yazar Melih Aşık, Gazeteci –Yazar Öcal Uluç, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak, Foto Muhabiri Fatih Sarıbaş, Foto Muhabiri Aykut Fırat ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mehmet Ural'ın katılımıyla 3 Eylül 2014 tarihinde toplanan seçici kurul
Ulusal Haber, İzmir Kent Haberi,  Haber Fotoğrafı ve İzmir Kent TV haberi dallarında birincilik ödülleri ve Hande Mumcu Özendirme ödüllerini belirlemişti. Jüri tarafından ödül almaya hak kazanan eserler şöyle:

 “İzmir KentHaberi” dalında Jüri, birinciliğe değer eser bulamadı. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü “Hastanede ölüm skandalı” başlıklı haberiyle Bugün Gazetesi'nden Cem Kartal kazandı. Kartal’a ödülünü Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel verdi.

“İzmir Kent TV Haberi” dalında Kanaltürk'ten Şeyda Burcu İkiz - Bülent Yıldız'ın "İki hastane iki rapor" birinciliğe layık görüldü.
 
Bülent Yıldız'ın ödülünü Barış Selçuk'un ağabeyi Doktor Savaş Selçuk verdi. Şeyda Burcu İkiz'e ödülünü İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir takdim etti.
 
Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Doğan Haber Ajansı’ndan Yusuf Yavuz “Huzurevi'nde yangın: İki ölü” başlıklı haberiyle kazandı. Yavuz'a ödülünü Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu verdi.

“Ulusal Haber” dalında Hürriyet Gazetesi'nden Nurettin Kurt'un “UYAP'ta skandal”  haberi birinciliğe layık görüldü. 
 
Nurettin Kurt'a ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi.  
 
 
Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Cumhuriyet Gazetesi’nden Aykut Küçükkaya’nın “Milyonlar o vakfa da gitmiş” başlıklı haberi aldı.
Küçükkaya ödülünü, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu'nun elinden aldı.

 
 
 
 
“Haber Fotoğrafı” dalında Haber Türk Gazetesi'nden Mehmet İnmez'in "Tekme" fotoğrafı birinciliğe değer görüldü.
 
İnmez'e ödülünü Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila verdi.
 
Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü ise "Yuh artık” başlıklı haberde yayınlanan fotoğrafıyla Doğan Haber Ajansı'ndan Kadir Özen kazandı. Özen'e ödülünü Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan verdi. 

Barış Selçuk kimdir?
21 Eylül 1961’de Aydın’da doğan Barış Selçuk, ilköğretimini 1972’de Anamur’da, ortaöğrenimini Eskişehir Devrim Ortaokulu’nda, liseyi Trabzon Lisesi’nde tamamladı. 1978 yılında girdiği Ege Üniversitesi İktisadi veİdari Bilimler Fakültesi’nden  1983 yılında mezun oldu. Askerliğini, 1984-1986 yıllarında Kırklareli Piyade Alayı’nda Asteğmen olarak yaptı. 1986 yılında Yeni Asır Gazetesi’nde “ekonomi”,1989 – 1990 yıllarında Günaydın Gazetesi’nde “politika”, 1991 yılında iseHürriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda “Parlamento muhabirliği” yaptı. 5 Ağustos1994’te Tansu Çiller ve Murat Karayalçın’ın Giresun’da fındık taban fiyatınıaçıklamalarını izlemeye giderken, trafik kazasında, muhabir arkadaşı HandeMumcu, kameraman Salih Peker ve araç sürücüsü ile birlikte yaşamını yitirdi.
 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sektör Haberleri 0 yorum

Audi Vosmer farkıyla Bornova’da

22 Nisan 2018 7738

Aralık 2017’de Vosmer Otomotiv Bornova kompleksinde faaliyete başlayan Vosmer Audi, İzmir ve çevresindeki Audi tutkunlarına satış ve servis hizmeti vermeye başladı. Audi’nin [...]

Sektör Haberleri 0 yorum

Sörf turizminde sıra Alaçatı’dan sonra Dikili’de

15 Kasım 2014 8568

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, Ayvalık ve Dikili’de sektör yetkilileri ve üyelerle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir [...]

Sektör Haberleri 0 yorum

Asansör sempozyumu ve sergisi başladi

26 Eylül 2014 8765

TMMOB Makina Mühendisleri Odası ve ElektrikMühendisleri Odası İzmir Şubeleri tarafından düzenlenen Asansör Sempozyumu veSergisi 2014 İzmir’de başladı.   Asansör sektörünün Türkiye’deki [...]

Sektör Haberleri 0 yorum

Gazetecilerin Barış Selçuk yarışı

05 Eylül 2014 8239

1994 yılında göreve giderken geçirdiği trafik kazası sonucuyaşama veda eden gazeteci Barış Selçuk’un anısını yaşatmak ve genç gazetecileriteşvik etmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin [...]

Sektör Haberleri 0 yorum

İzmir’den iki altın kalem çıktı

26 Nisan 2014 8515

Türkiye'nin bütün bölgelerindegörev yapan ekonomi muhabirleri, yazarları ve yöneticilerini çatısı altındabulunduran EMD, "6. Altın Kalem Ekonomi Muhabirleri Derneği Ekonomi BasınıBaşarı [...]

Sektör Haberleri 0 yorum

Ege Üniversitesi Medya Buluşmaları “Yeni Medya Ve Medya Teknolojileri” tartışıldı

03 Nisan 2014 1973

3. Ege Üniversitesi Medya Buluşmaları etkinliğinde “Yeni Medya ve MedyaTeknolojileri” konulu seminer Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBEKültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-08-30-1598796696801-agustos.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Herkese Her Şekilde Yakın Şimdi

5 yazı

2

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

3

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

4

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv