İşte En Net Yeni Türkiye Tarifi!

  • 0
  • 1.076
İşte En Net Yeni Türkiye Tarifi!
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

AK Parti İzmir Milletvekili ve Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Nesrin Ulema, kısa adı EGİKAD olan Ege İş Kadınları Derneği'nin aylık istişare toplantısının konuğu oldu ve önemli değerlendirmelerde bulundu.

Siyasetin her alanında kadınların çok daha fazla yer alması gerektiğini kaydeden Ulema, hiçbir görevin tepside hazır sunulmadığını hatırlatarak; "12 yıl partimin yetiştirdiği bir kadın siyasetçi olarak farklı görevlerde de ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle siyasette daha çok kadın olmalı. Meclis'te başarılı kadınların konuşulması ile siyasetteki kadın sayısı daha da artacaktır. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Siyaset deyince sadece TBMM ve Milletvekili olmak akıllara gelmemeli. Belediye Başkanlıkları, meclis üyelikleri var. Belediye başkanlıkları noktasında yerel tecrübeyi edinmiş kadın aday bulmakta güçlük çekiyoruz mesela. Önümüzdeki Şubat ayında aday adaylıkları açıklanacak ve kadınlarımızın 'biz buradayız' demesi gerekiyor” dedi.

ESKİ TÜRKİYE YENİ TÜRKİYE AYIRIMI

Sohbet sırasında Türkiye'nin atlattığı badirelerden ve bugün gelinen noktadan da söz eden Ulema, “Eski Türkiye, Yeni Türkiye ne demek?” sorusuna şu cevabı verdi:  "Bizim bir tek ülkemiz var. Ama bu bir tek varlığımız, zaman geçtikçe eskiyebilir onun üzerine yenilikler yapmamız gerekiyor. Biz toplum olarak yakın siyasi tarihimizi gerçek anlamda izleyememişiz. Bu nedenle de son 100-150 yıllık tarihimize çok net bakmamız gerekiyor. Türkiye her dönemde yeni senaryoların hedefi oluyor, figüranlar değişse de planlayıcılar aynı. Ancak artık milletimiz neyin ne olduğunu geçmişi de çok iyi okuyarak biliyor ve bütün karar o sandıkta veriliyor. Bizim yeni Türkiye dediğimiz kısımda; kim olursa olsun o şapkasını, cübbesini bir kenara koyup, bir siyasi parti kurup, milletin ayağına gidip, sandıkta da milletten destek alırsa iktidara gelmesinden söz ediyoruz. Bizim yeni Türkiye'den kastımız budur.”

CHP'YE: ATATÜRK ŞEMSİYESİ ALTINDAN ÇIKIN ARTIK
“Bize Atatürk'e karşısınız diyorlar. Bu kabul edilemez bir şey" diyen Ulema, konuşmasının bu bölümünde CHP'yi sert bir dille eleştirdi ve Türkiye'nin güçlü muhalefete ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ulema, "Biz cumhuriyet sayesinde bu ülkede eğitim alabildik, cumhuriyetin kazanımlarını göz ardı edemeyiz. Ancak Mustafa Kemal'in kurduğu bu Cumhuriyetin hedefleri vardı. Bu ülkeyi kalkındırmak ve muasır medeniyetler seviyesine çıkartmak için ortaya konmuş hedefler vardı. Biz neden o hedeflere ulaşmak için çalışmıyoruz? Ben muhalefete şunu soruyorum, şu Cumhuriyet ve Atatürk şemsiyesi altından çıkın artık. Bu size zarar veriyor. Bizim yaptıklarımızda bir açık bulmak yerine, yapıcı muhalefet yaparak kendi projelerini de anlatsalar keşke, ben bunu arzu ederdim. Yani muhalefetin de bu ülkede güçlü olması gerekiyor.”

Ulema, ekonomi gündemi ve dünya gündemi ile ilgili olarak da şu iki önemli konuya değinerek konuşmasını tamamladı:

İŞSİZLİK YOK MESLEKSİZLİK VAR...
“28 Şubat sürecinde Meslek Liselerinde kat sayı uygulamasına geçildi. Sırf imam hatip lisesi mezunları üniversite okuyamasın diye meslek liselerini de katlettiler. O dönemde kimse çocuğunu meslek lisesine göndermedi. İş dünyası ara eleman bulamıyor ne yazık ki. Bir tarafta işsizlik var, bir tarafta da eleman arayanlar. Ben şöyle düşünüyorum işsizlik yok ne yazık ki mesleksizlik var Türkiye'de.”

ÇİFTE STANDART
“Fransa'da yaşanan terör eylemini tasvip etmiyorum, Türkiye'dekini de, Suriye'dekini de tasvip etmiyorum. Ama şöyle bir gerçek var Suriye'de 300 bin insan öldü, çocuklar öldü ama kimseden ses çıkmadı. Ancak Fransa'daki saldırının ardından dünya ayağa kalktı. Eğer biz dünyada kalıcı barışı sağlayacaksak bu çifte standardı görmemiz ve bunun üzerinde durmamız gerekiyor."

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı istişare toplantısının sonunda Ulema'ya bir de plaket takdim edildi.
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Audi Vosmer farkıyla Bornova’da

Gaziemir’de temizlik devrimi

Geleneği bozun, oy verin

Dönüşümü yerinde yapacağız

Sertel’den Bakan’a destek

Kapı kapı akşam mesaisi