Rauf Denktaş hayatını kaybetti

  • 0
  • 42.021
Yazı Boyutu:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 88 yaşında tedavi gördüğütedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesinde hayatını kaybetti.

KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, vefat haberi oğlu Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün de katıldığı basın toplantısında hastane başhekimi Dr. Sevim Erkmen tarafından açıklandı.

Erkmen, Denktaş'ın 24 Mayıs'dan bu yana yaşadığı sağlık sürecini anlatarak “Yoğun ve başarılı bir tedavi süreci, kurucu cumhurbaşkanımızı, önceden varolan kalp-akciğer sorunu ve ileri yaşın da etkisiyle ancak 8 ay yaşatabilmiş, maalesef bu akşam saat 22.00 itibariyla Hak'kın rahmetine kavuşmuştur. YDÜ ailesi olarak kendilerine Allah'dan rahmet, yaslı ailesine sabırlar diliyoruz. Tüm ulusumuzun ve Türk dünyasının başı sağolsun” dedi.

DENKTAŞ’I VE  YAPTIKLARINI UNUTMAYACAĞIZ
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı açıklamada, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümüyle bir tarihin göçtüğünü, Kıbrıs Türkünün "Baba Denktaş"ı ve onun yaptıklarını unutmayacağını söylerken, oğlu  Serdar Denktaş ise mücadeleci ruhuyla kavgadan hiç korkmadığını belirterek, babasının 8 ayı aşkın bir süre çok ağır hastalıklarla mücadelesi sonucunda bu kez zayıf düştüğünü dile getirdi. Üzüntü duyduklarını, tesellilerinin ise Denktaş'ın daha önce kaybettiği üç evladıyla kucaklaşması olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: Zayıf düştü çünkü Allah'ın takdiri artık onu yanına almaktı. Şimdi o mücadeleci insan Allah'ına kavuşmuştur, tesellimiz budur. Kıbrıs Türkünü,  Anadolu insanını öksüz bıraktı ama bu toprakları vatan yapan şehit mehmetçik ve mücahitlerle şimdi buluştu. Onu çok özleyeceğiz, onunla hep gurur duyacağız. Biz ailesi olarak bu acıyı ona layık bir mağrurluk içerisinde, ona layık bir sabır içerisinde atlatmaya çalışacağız" dedi, 

DİYALİZ MAKİNESİNE BAĞLIĞDI
Organ yetmezliğinden dolayı uyutulan Rauf Denktaş, bu sabah solunum cihazına, öğleden sonra da diyaliz makinesine bağlanmıştı. 88 yaşındaki Denktaş, 24 Mayıs 2011’de pıhtı atması sonucu beyin ana damarında tıkanıklık olunca önce YDÜ Hastanesi’nde, ardından da Ankara'da  GATA’da ve yine YDÜ Hastanesi’nde birer kez daha ameliyata alındı. Yaklaşık 7 aylık sağlık sorunlarının ardından 15 Aralık 2011’de evinden çıkarak Lefkoşa’da gezinti yapan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, son olarak 9 Ocak’ta vücudunda meydana gelen su kaybına bağlı yorgunluk belirtileri nedeniyle tekrar Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Diğer Haberler

Skal Uluslararası Dünya Kongresi 2024’te İzmir’de

Yeni İpekyolu'nda kesintisiz taşımacılık başlıyor

İzmir'in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz

Brezilya’dan İzmir’e kardeşlik fidanı

YORUM YAZ
2022-09-24-1664012764330-banner.jpg