Türk Cumhuriyetleri bağımsızlığının 20. yılında

  • 0
  • 2.540
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü Konferans Salonunda “Bağımsızlıkların 20. Yıldönümünde Türk Cumhuriyetleri” adlı konferans düzenlendi. Konuşmacı EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen, Türk Dünyası’nın 20 yıllık gelişim süreci üzerinde durdu.

Prof. Dr. Türkmen 1986 yılında soyadının Türkmen olmasından ötürü Türkmenistan’a vize verilmediğini söyleyerek, “O yıllarda Moskova’da herhangi bir Türk’le konuşmak yasaktı. Sovyetler Birliği’nin çöküşünü bizzat gördüm” dedi.

“TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLER ÖNEMLİ YERLERE GELDİ”
Prof. Dr. Fikret Türkmen, Süleyman Demirel’in başbakanlığı döneminde Türk Cumhuriyetleri’nden öğrencilerin Türkiye’de eğitim görmelerine olanak tanındığını ve her cumhuriyetten 2500 öğrencinin katıldığını belirtti. Prof. Dr. Türkmen, “Toplam 10000 öğrenciden yüzde 40’a yakını ya başarısız oldular ya da gelmekten vazgeçtiler. Bundan dolayı kısıtlamalara gidildi” diye konuştu.

Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin daha sonra kendi ülkelerinde bürokrasi, iş dünyası, eğitim, sağlık gibi alanlarda önemli yerlere geldiğini söyleyen Prof. Dr. Türkmen, bunlara örnek olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören bir öğrencinin ileriki yıllarda Bakü’de ilk açık kalp ameliyatını gerçekleştirdiğini ifade etti.

“KAZAKİSTAN TÜRKİYE’Yİ GEÇECEK”
Önümüzdeki on yıl içerisinde Kazakistan’ın Türkiye’yi iktisadi açıdan geride bırakacağına dikkat çeken Prof. Dr. Türkmen, Kazakistan’daki boş arazilerin Türk ziraatciler tarafından örnek çiftliklerle değerlendirilmesi teklifinde bulundu.

Türk Cumhuriyetlerinin durumlarını değerlendirmeyi sürdüren Prof. Dr. Fikret Türkmen “Azerbaycan lükse kaçıyor ve bunu yaparken Türk tarihi eserleri ve doğayı tahrip ederek gökdelen inşa ediyorlar. En entelektüel yapıya sahip olan ülke olarak Kırgızistan’ı görüyorum. Demokratikleşme sürecinde sancılar çekiyor. Diğer yandan Tacikistan kültür bakımından Türkiye’den kat kat ileridir diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“DIŞ GÜÇLER TÜRK DÜNYASINDA ETKİN”
Dış güçlerin Türk Dünyası’nda etkin olmasından dolayı ilişkilerde soğukluk yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Fikret Türkmen, Kazakistan’ın etnik çeşitliliğinden ötürü tehlikede olduğunu ve kargaşa yaşanabileceğine söyledi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Brüksel’de İzmir’in gıda stratejilerini anlatacak

Skal Uluslararası Dünya Kongresi 2024’te İzmir’de

Yeni İpekyolu'nda kesintisiz taşımacılık başlıyor

İzmir'in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz